Grabarczyk (29.04.2015)

 

Premier Ewa Kopacz przyjęła dymisję ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka

Pap, wah, 29.04.2015
Premier Ewa Kopacz przyjęła dymisję ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka

Premier Ewa Kopacz przyjęła dymisję ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka (Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta)

Premier Ewa Kopacz przyjęła dymisję ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka. W ubiegły czwartek media podały, że Grabarczyk został przesłuchany przez prokuraturę w Ostrowie Wielkopolskim w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości, do jakich miało dochodzić przy egzaminach i wydawaniu zezwoleń na broń palną.
– Dzisiaj wieczorem minister Cezary Grabarczyk złożył dymisję na ręce premier Ewy Kopacz. Dymisja została przyjęta – poinformowało CIR w komunikacie przekazanym PAP.

Grabarczyk był ministrem sprawiedliwości od września 2014 roku.

Jak oceniła na wcześniejszej konferencji prasowej, spekulacje wokół sprawy związanej z ministrem są nie tylko sprawą polityczną, ale są też osobiście dość przykre dla samego Grabarczyka. – Pewnie on sam chciałby, żeby ta sprawa szybko została wyjaśniona – powiedziała szefowa rządu.

W ubiegły czwartek media podały, że Grabarczyk został przesłuchany przez prokuraturę w Ostrowie Wielkopolskim w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości, do jakich miało dochodzić w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi przy egzaminach i wydawaniu zezwoleń na broń palną. Policjanci z Łodzi mieli załatwiać VIP-om broń bez konieczności zdawania egzaminów.

Tego dnia sam Grabarczyk potwierdził w rozmowie z dziennikarzami, że został „zaproszony przez prokuratora na przesłuchanie” i był przesłuchiwany w charakterze świadka. Nie chciał jednak mówić o szczegółach tej sprawy. – Nie jestem gospodarzem tego postępowania i nigdy do tej pory nie komentowałem postępowań, które są w toku. Tak samo uczynię i tym razem – zaznaczył wówczas. Minister potwierdził, że ma pozwolenie na broń, dodając przy tym, że otrzymał je „poprzez procedurę uzyskania pozwolenia”. Pytany, czy procedura ta przebiegła w sposób prawidłowy, odpowiedział: „to jest w tej chwili weryfikowane”.

Według części mediów minister miał otrzymać pozwolenie na broń bez zdania egzaminu praktycznego. Jak podawało z kolei Radio ZET, Grabarczyk zaliczył egzamin praktyczny na strzelnicy, a dopiero po nim zdał część teoretyczną – w odwrotnej kolejności, niż przewidują przepisy.

Zobacz także

wyborcza.pl

Cezary Grabarczyk odchodzi z rządu – premier Kopacz przyjęła jego dymisję

past, PAP, 29.04.2015
Premier Ewa Kopacz przyjęła dymisję Cezarego Grabarczyka z funkcji ministra sprawiedliwości – poinformowało późnym wieczorem, po 23.00 Centrum Informacyjne Rządu. Wcześniej prokuratura przesłuchiwała Grabarczyka ws. nieprawidłowości związanych z pozwolenia na broń Grabarczyka

 

„Dzisiaj wieczorem minister Cezary Grabarczyk złożył dymisję na ręce premier Ewy Kopacz. Dymisja została przyjęta” – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Grabarczyk był ministrem sprawiedliwości od września 2014 roku.

Kopacz informowała dziś, że ewentualną decyzję dotyczącą ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka podejmie, gdy prokuratura rozstrzygnie, kto zawinił w sprawie wydania dla niego pozwolenia na broń.

– Prokuratura prowadzi śledztwo. Mogę zaręczyć, że kiedy prokuratura je zakończy i podejmie decyzję, kto w tej sprawie zawinił i czy była wina, czy nie było winy pana ministra Grabarczyka, podejmę, proszę mi wierzyć, tak jak zwykle bardzo szybkie decyzje – powiedziała Ewa Kopacz na briefingu w małopolskiej Alwerni.

Jak mówiła, ma nadzieję na szybkie wyjaśnienie sprawy. „Cała historia i spekulacje wokół tej sprawy, dość głośne jej komentowanie, są nie tylko sprawą polityczną, ale osobistą dla ministra Grabarczyka, dość przykre. Pewnie on sam chciałby, żeby ta sprawa szybko została wyjaśniona” – powiedziała Ewa Kopacz.

Miało dość do nieprawidłowości ws. pozwolenia na broń Grabarczyka

W ubiegły czwartek media podały, że Grabarczyk został przesłuchany przez prokuraturę w Ostrowie Wielkopolskim w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości, do jakich miało dochodzić w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi przy egzaminach i wydawaniu zezwoleń na broń palną. Policjanci z Łodzi mieli załatwiać VIP-om broń bez konieczności zdawania egzaminów.

Tego dnia sam Grabarczyk potwierdził w rozmowie z dziennikarzami, że został „zaproszony przez prokuratora na przesłuchanie” i był przesłuchiwany w charakterze świadka. Nie chciał jednak mówić o szczegółach tej sprawy.

– Nie jestem gospodarzem tego postępowania i nigdy do tej pory nie komentowałem postępowań, które są w toku. Tak samo uczynię i tym razem – zaznaczył wówczas. Minister potwierdził, że ma pozwolenie na broń, dodając przy tym, że otrzymał je „poprzez procedurę uzyskania pozwolenia”. Pytany, czy procedura ta przebiegła w sposób prawidłowy, odpowiedział: „to jest w tej chwili weryfikowane”.

gazeta.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s