Femen

 

Działaczka Femenu, która próbowała ukraść figurkę Jezuska z szopki trafiła do aresztu w Watykanie

Geb, PAP, 26.12.2014
Ukraińska aktywistka ruchu Femen, która w Boże Narodzenie próbowała wykraść figurkę Dzieciątka Jezus z szopki, i Włoch, który wspiął się na fasadę bazyliki trafili do aresztu w Watykanie.
Nie wiadomo jeszcze, jakie mogą zostać postawione zarzuty Włochowi. Ukrainka została oskarżona m.in. o obsceniczne zachowanie i kradzież.

Kradzież nago

Ukrainka z ruchu Femen, słynącego z głośnych protestów roznegliżowanych kobiet w różnych europejskich miastach została aresztowania po tym jak wdarła się do szopki na placu św. Piotra i wykradła z niej figurkę Dzieciątka Jezus. Natychmiast została zatrzymana pod zarzutem kradzieży, dokonania obscenicznego czynu i obrazy religii.

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi zapowiedział surowe postępowanie służb porządkowych w obliczu takiego zachowania.

Protest na dachu kopuły

Druga aresztowana osoba to włoski przedsiębiorcy z Triestu Marcella Di Finizio, który od niedzieli do wtorku przez 30 godzin protestował na fasadzie bazyliki watykańskiej przeciwko unijnej dyrektywie Bolkesteina. Zgodnie z jej przepisami przedsiębiorcy z innych krajów UE będą mogli od 2016 roku stawać do przetargów na wynajem włoskich plaż.

Di Finizio twierdzi, że z tego powodu straci pracę i będzie musiał zakończyć swoją działalność w tej branży. Był to już piąty spektakularny protest przedsiębiorcy w Watykanie. W poprzednich latach cztery razy wspiął się na kopułę bazyliki św. Piotra. We wtorek ogłoszono jedynie, że przedsiębiorca zszedł z fasady. Okoliczności oraz fakt zatrzymania go przez żandarmerię były dotąd nieznane. Nie wiadomo nadal, jakie mogą mu zostać postawione zarzuty. Watykan prowadzi postępowanie wyjaśniające.

TOK FM

Aktywistka Femenu siedzi w watykańskim areszcie. Porwała figurę Jezusa

Członkini ruchu Femen ucieka z figurą watykańskiego Jezusa.
Członkini ruchu Femen ucieka z figurą watykańskiego Jezusa. Fot.YouTube

Dziewczyna miała na klatce piersiowej napis „Bóg jest kobietą”. Próbowała porwać z szopki ustawionej na Placu Świętego Piotra figurkę małego Jezusa.

Została zatrzymana przez przedstawiciela watykańskiej policji. Funkcjonariusz odebrał jej figurkę i zasłonił czarną peleryną, która była elementem jego uniformu. Dziewczyna spędziła już noc w więzieniu. Femen apeluje, by przywrócić jej wolność.

Do incydentu doszło już po wygłoszeniu przez papieża Franciszka bożonarodzeniowego kazania. Biskup Rzymu przemówił do wiernych z balkonu Bazyliki Św. Piotra. Akcję Femen obserwowało tysiące zgromadzonych na placu pielgrzymów.

Femen, który powstał jako ruch feministyczny na Ukrainie, znany jest z organizowania protestów w miejscach kultu. Jego działaczki przeciwne m.in. ingerowaniu Kościoła w sprawy aborcji.

W listopadzie trzy aktywistki ubrane tylko w skórzane spódnice i kwieciste wianki protestowały w Watykanie przeciwko wizycie papieża Franciszka w Parlamencie Europejskim. Na klatkach piersiowych napisały sobie wtedy „Papież nie jest politykiem”.

W tym samym miesiącu jedna z aktywistek weszła topless na ołtarz katedry w Sztrasburgu, by zaprotestować przeciwko wizycie papieża w tym miejscu.

Źródło: Business Insider

naTemat.pl

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: