Grabaż (05.06.2015)

 

Andrzej Duda: Potrzebny jest kompromis ws. in vitro

05.06.2015

– Potrzebny jest  kompromis. Rozumiem tych, którzy chcą mieć dzieci a z różnych przyczyn nie mogą – mówił Andrzej Duda – gość „Radia Kraków” – pytany o stosunek do in vitro i o słowa kardynała Stanisława Dziwisza, które padły podczas uroczystości Bożego Ciała w Krakowa.

– Ci ludzie są w stresie i sytuacja jest zła. Trzeba temu zaradzić. Chcę powiedzieć jedno: generalnie ustawa rozwiązująca tę kwestię jest potrzebna, dlatego że dzisiaj ten problem jest nieuregulowany i jest, mówiąc brzydko, wolna amerykanka. Trzeba to uregulować tak, żeby godność człowieka i prawo do życia były szanowane – podkreślał prezydent elekt.

Jego zdanie od kampanii wyborczej się nie zmieniło, jak sam deklaruje i przywołuje przykład prof. Andrzeja Zolla: – Patrzę na to podobnie jak pan profesor: od strony konstytucyjnej, patrzę na to od strony prawa do życia i pod tym względem są bardzo poważne zastrzeżenia do tej ustawy, w zasadzie ją dyskwalifikujące – mówił o ustawie, którą będzie chciała przeforsować koalicja rządząca jeszcze przed wyborami parlamentarnymi.

Zdaniem Dudy, kompromisowy projekt ustawy o in vitro powinien jednak powstać z zachowaniem szacunku do godności i życia ludzkiego.

http://get.x-link.pl/decc720b-f412-f651-0e89-b64f806aa5fd,84021694-e8eb-d6ec-c45c-ef68502e194a,embed.htmlRadio Kraków/x-news

Nowy prezydent był pytany również o to, kogo widziałby na stanowisku premiera: Jarosława Kaczyńskiego czy Beatę Szydło. Duda nie chciał wprost wskazać faworyta, ale podkreślał walory szefowej swojego sztabu: –  Współpracowałem z panią Szydło. Czy byłaby dobrym premierem w czasach, gdy Polacy oczekują dobrej zmiany? Jak ktoś mnie pyta czy uważam, że byłaby dobrym premierem RP w czasach, kiedy Polacy oczekują dobrej zmiany, to także jako kobieta i córka górnika, wychowana w trudnych warunkach czekania na ojca, nadawałaby się do tej roli doskonale. Beata Szydło pokazała ogromny talent zarządczy. Poza tym jestem przekonany, że zawsze bylibyśmy w stanie usiąść przy stole, by negocjować dobre rozwiązania. A z mojego punktu widzenia byłoby to dobre, bym mógł spokojnie realizować swój program – chwalił Beatę Szydło.

– Pomoc dla chrześcijan z Syrii mogłaby zostać przez nas udzielona. Natomiast jeśli chodzi o szeroką pomoc dla Afryki – pamiętajmy, że są jeszcze tysiące Polaków, którzy chcą się repatriować do Polski, a nie ma ku temu warunków. Przede wszystkim pamiętajmy o naszych rodakach – tak prezydent elekt odniósł się do ewentualnej pomocy dla prześladowanych uchodźców z Syrii i innych rejonów Afryki.

Andrzej Duda – co wyraził w wywiadzie dla „Radia Kraków” – jest zdecydowanie przeciwny rozwiązaniu, który zaproponował Bronisław Komorowski, by partie nie były finansowane z budżetu państwa. Krótko również odniósł się do wrześniowego referendum, w którym pada pytanie m.in. o JOW-y: – Jeśli ma być referendum w sprawieJOW-ów to powinno byc poprzedzone właściwą o tym informacją – stwierdził.

źródło: Radio Kraków

salon24.pl

 

Grabaż zawiesi „katolstwo” przez słowa abp. Gądeckiego o wolnej niedzieli? Muzyk wolałby kogoś „bardziej na czasie”

Arcybiskup Gądecki swoimi słowami o niedzieli zdenerwował Krzysztofa Grabowskiego.
Arcybiskup Gądecki swoimi słowami o niedzieli zdenerwował Krzysztofa Grabowskiego. Agencja Gazeta/ Grzegorz Skowronek

Po czwartkowych obchodach Bożego Ciała lider zespołu Pidżama Porno Krzysztof „Grabaż” Grabowski skrytykował wypowiedź arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Wokalista, który nie ukrywa, że jest wierzący, chce zmian w podejściu Kościoła do kwestii celebrowania niedzieli.

– Dowiedziałem się, że ostatnio mojemu ulubieńcowi, abp. Gądeckiemu, nie podobają się niedzielne zakupy oraz weekendowe wyjazdy rodaków za miasto. Mam coraz mniej siły na bycie owcą w stadzie tego pasterza. Czy można zawiesić swoje „katolstwo” do czasu pojawienia się na arcybiskupim stolcu kogoś bardziej na czasie? – napisał na Facebooku Grabaż.

Jest to odpowiedź na słowa metropolity poznańskiego, które padły na zakończenie procesji w Poznaniu. Arcybiskup stwierdził, że – ewolucja sytuacji ekonomiczno-społecznej doprowadziła do głębokich przemian w zachowaniach zbiorowych. Wyjaśnieniem tej myśli miał być przykład ludzi, którzy w niedzielę zamiast skupić się na świętowaniu – robią zakupy w marketach, lub wyjeżdżają za miasto. Arcybiskup Gądecki nawoływał do tego, żeby w ten dzień czcić Boga, a nie wykonywać pracę.

Nie tylko metropolita poznański wzbudził kontrowersje podczas wczorajszych obchodów święta Bożego Ciała. Kardynał Dziwisz metropolita krakowski, mówił o braku przyzwolenia Kościoła na in vitro. – Metoda in vitro jest niemoralna, nie do przyjęcia przez chrześcijan i przez ludzi szanujących fundamentalne prawo każdej ludzkiej istoty do życia – mówił kardynał.

Z kolei metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz podczas stołecznych obchodów Bożego Ciała mówił o związkach partnerskich. Tematem tegorocznych uroczystości była m.in. rodzina i to właśnie przy okazji rozważań o niej duchowny wspomniał o zmianach, jakie zachodzą w Europie w kwestii związków partnerskich. Nycz wyraził zaniepokojenie rosnącą liczbą rozpadających się małżeństw.

Źródło: Gazeta Wyborcza

naTemat.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: