Belgia (03.07.2015)

 

Obywatele, do referendum!

Monika Olejnik („Kropka nad i” Tvn 24, „Gość Radia Zet”), 03.07.2015
To może do pytań PiS o prywatyzację Lasów Państwowych, sześciolatki i obniżenie wieku emerytalnego warto dopisać także pytania o euro, o religię w szkole

To może do pytań PiS o prywatyzację Lasów Państwowych, sześciolatki i obniżenie wieku emerytalnego warto dopisać także pytania o euro, o religię w szkole (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Prawo i Sprawiedliwość ciągle apeluje. Apeluje do pani premier, żeby wycofała się z pomysłu wprowadzenia Polski do strefy euro – ale czy należy robić ludziom wodę z mózgu?
Nawet najwięksi sympatycy euro mówią, że w tym momencie nasze wejście do strefy euro jest niemożliwe, bo żeby to przeprowadzić, potrzebna jest zmiana konstytucji. No i oczywiście Polacy na ten temat powinni się wypowiedzieć w referendum.To może do pytań PiS o prywatyzację Lasów Państwowych, sześciolatki i obniżenie wieku emerytalnego warto dopisać także pytania o euro, o religię w szkole, o to, czy pan/pani opowiada się za stosowaniem metody in vitro czy naprotechnologii, o finansowanie Kościoła i o to, czy Polacy uważają, że każdy powinien mieć co najmniej 80-metrowe mieszkanie, i o to, czy zlikwidować umowy śmieciowe.

A prywatyzacja Lasów Państwowych? O co tu chodzi? Czyżby partia Kaczyńskiego obawiała się, że Polacy nie będą mogli zbierać darmo grzybów i jagód?

Politycy PiS, w tym premier in spe Beata Szydło, obrazili się na pana prezydenta, bo ten odmówił dopisania trzech pisowskich pytań do referendum, które zapowiedział na 6 września. Pan prezydent stwierdził, że dopisać to się można na wycieczkę szkolną albo do pamiętnika. Politycy PiS z panią Szydło na czele orzekli, że to buta i arogancja ze strony prezydenta, bo lekceważy sześć milionów obywateli, no i Pawła Kukiza, który poparł inicjatywę PiS. Paweł Kukiz dziękuje tej partii, ale może nie wie o tym, że jest ona przeciwko JOW-om.

Prezydent Bronisław Komorowski przegrał wybory, ale nadal trzeba mu dogryzać i dokopywać.

Przecież wystarczy zwrócić się do prezydenta elekta, a ten na pewno z chęcią dopisze wszystko, co trzeba. Nie wiemy tylko tego, co zrobi Senat. Wiadomo jedno: w wyższej izbie parlamentu większość senatorów jest z PO. No i zawsze będzie można zwalić winę na PO, że lekceważy obywateli.

Politycy PiS obiecali powrót do wieku emerytalnego 60 i 65 lat. Udają, że nie wiedzą, co się dzieje na świecie, byleby tylko omotać wyborców. Ale jeszcze jest prezydent elekt Andrzej Duda, który obiecał, że jak nie obniży wieku emerytalnego, to za rok poda się do dymisji.

Gdyby się spełniły wszystkie obietnice Ewy Kopacz i Beaty Szydło, to naprawdę bylibyśmy szczęśliwi i bogaci.

A na koniec taki mój wpis do pamiętnika pań Kopacz i Szydło:

Na górze róże, na dole fiołki,
kochajmy się jak dwa aniołki.

Zobacz także

wyborcza.pl

Belgia przyznała prawo do eutanazji 24-latce z depresją

ar, 02.07.2015
Belgia przyznała prawo do eutanazji 24-latce z depresją

Belgia przyznała prawo do eutanazji 24-latce z depresją (fot. 123rf)

– To nie tak, że po prostu wybrałam śmierć. Ja nie miałam wyboru. Gdybym miała wybór, wybrałabym życie, byle tylko było do zniesienia. Robiłam wszystko, co tylko mogłam. Nie udało się – mówiła lokalnej prasie Laura, 24-letnia Belgijka ze zdiagnozowaną depresją. Kobieta niedługo podda się eutanazji.
Nazwisko kobiety nie zostało podane do wiadomości publicznej. Belgowie znają ją jako 24-letnia Laura. Jej historię jako pierwsza opisała belgijska gazeta „De Morgen”, jej przedruk ukazał się m.in. w brytyjskim dzienniku „Independent”.Kobieta od dziecka cierpiała na depresję. Myśli samobójcze nieustannie towarzyszą jej od dzieciństwa. Z powodu choroby od 21. roku życia przebywa w zakładzie psychiatrycznym. „Życie jest nie dla mnie” – cytuje kobietę „Independent”. Laura planuje teraz swój pogrzeb i zastanawia się nad ostatnimi słowami, które wypowie do swojej matki i babci – pisze dziennik. Dokładnej daty śmierci jeszcze nie wyznaczono.Laura uznaje rodziców za współwinnych jej tragedii. – Byli za młodzi, by mieć dziecko – opowiada. Wychowywali ją dziadkowie. Mimo że, jak sama przyznaje, dokładali oni wszelkich starań, by zaspokoić jej podstawowe potrzeby, dać poczucie bezpieczeństwa, to i tak dzieciństwo wspomina jako bardzo smutne i bolesne. Podkreśla jednocześnie, że nawet jeśli wyglądałoby ono inaczej, to i tak pewnie nosiłaby w sobie pragnienie śmierci.

Laura wspomina, że pierwsze myśli o samobójstwie miała już w wieku sześciu lat. – Pamiętam, jak jako dziecko przypadkowo podniosłam naładowaną broń. Z łatwością mogę sobie wyobrazić, jak pociągam za spust – opowiada dziennikowi „Independent”.

Belgia zalegalizowała eutanazję w 2002 r. jako drugie państwo w Europie (pierwsza była Holandia). Według prawa belgijscy lekarze mogą „pomóc pacjentowi” w zakończeniu jego życia, jeśli ten prosi ich o to z własnej woli, uzasadniając cierpieniem i bólem nie do zniesienia, niemożliwym do uśmierzenia.

Od tego czasu w Belgii co roku wykonuje się ok. 1,4 tys. zabiegów eutanazji (w 2013 r. wykonano ich 1,8 tys.). Około połowy pacjentów stanowią osoby powyżej 70. roku życia, jednak w ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby ludzi młodych pragnących zakończyć życie. Większość z nich prośbę o zgodę na zakończenie życia uzasadnia właśnie depresją.

W lutym belgijski parlament przyjął też ustawę, która pozwala na eutanazję śmiertelnie chorych dzieci, nie ustanawiając żadnego limitu wieku. Dla porównania, Holandia pozwala na eutanazję dzieci powyżej 12. roku życia.

Zobacz także

wyborcza.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s