Bashobora (18.07.2015)

 

Paweł Kukiz wybrał wojnę z Bezpartyjnymi Samorządowcami

Jacek Harłukowicz, 18.07.2015
Drogi Pawła Kukiza i jego współpracowników z kampanii prezydenckiej coraz bardziej się rozchodzą. Miało być spotkanie ostatniej szansy, jest pyskówka w internecie.- Przez ego Pawła – słyszymy.
Paweł Kukiz w Lubinie

Paweł Kukiz w Lubinie (KAMILA KUBAT)

Paweł Kukiz komunikuje się ze swymi stronnikami za pomocą swojego profilu na Facebooku. Po tym, jak nie doszło do czwartkowego spotkania jego i przedstawicieli Bezpartyjnych Samorządowców, muzyk postanowił zaatakować na nim lidera Bezpartyjnych – prezydenta Lubina Roberta Raczyńskiego – autora pomysłu, by w wyborach postawić na Kukiza. Najpierw jako kandydata na radnego sejmiku dolnośląskiego, a potem prezydenta RP.

W długim i emocjonalnym wpisie Kukiz wytyka Raczyńskiemu i Bezpartyjnym, że w wyborach to on promował ich, a nie oni jego.

Internetowa kłótnia Pawła Kukiza z Bezpartyjnymi

– Raczyńskiego widziałem w życiu 4-5 razy – napisał były kandydat na prezydenta. – Kiedy więc media tuż po wyborach prezydenckich okrzyknęły go „strategicznym partnerem”, „mentorem politycznym” Kukiza, stanowczo poprosiłem Bezpartyjnych, by sprostowali te komunikaty i ogłosili, że pan Raczyński nie jest moim szczególnym partnerem, a tym bardziej „strategicznym”. Nie zrobili tego.

Po raz kolejny wyrzuca też prezydentowi Lubina, że ten trzy tygodnie temu bez konsultacji z nim zapowiedział prezentację zarysów programu, z jakim ruch Kukiza miałby iść do wyborów parlamentarnych: – Z mediów więc dowiedziałem się, o co walczę – szydzi na Facebooku muzyk. I jak twierdzi, od tamtej pory (a była to końcówka czerwca) „czuł, że coś [Bezpartyjni Samorządowcy – przyp. red.] kombinują. Że chcą przejąć Ruch, aby listy wyborcze zagospodarować swoimi”.

Jako dowód na swoje tezy muzyk opublikował skan listy, która – jego zdaniem – ma być dowodem, że Bezpartyjni chcieli na jego plecach wprowadzić swoich ludzi do Sejmu. Są na niej nazwiska samorządowców z różnych części Polski, prócz Raczyńskiego i Piotra Romana z Bolesławca, także prezydentów m.in. Gliwic, Rudy Śląskiej, starosty wołomińskiego i burmistrza Jaworzyny Śląskiej.

PAWEŁ KUKIZ NIE DAŁ SIĘ BEZPARTYJNYM – POGONIŁ ICH

Raczyński na „rewelacje” Kukiza odpowiadać nie zamierza. W jego imieniu wypowiedział się wczoraj inny Bezpartyjny, najbliższy politycznie współpracownik Raczyńskiego – Damian Stawikowski. – Przedstawiona lista zawiera nazwiska samorządowców, którzy na wyraźną prośbę Pawła Kukiza wyrazili zainteresowanie pomocą w kampanii na rzecz wrześniowego referendum oraz dla nowo tworzącej się inicjatywy politycznej, nazywanej obecnie Ruchem Kukiza – powiedział „Wyborczej”. – Na żadnym etapie rozmów nie były proponowane miejsca na listach do Sejmu, o czym Paweł Kukiz wie, bo wielokrotnie brał w tych rozmowach udział.

„Nie jesteśmy w stanie się porozumieć” z Pawłem Kukizem

Internetowa wymiana zdań to kolejny etap rozchodzenia się dróg Kukiza i ludzi, którzy odpowiadali za jego prezydencką kampanię. Bo wcześniej muzyk skonfliktował się również z Ruchem na Rzecz JOW, a to ludzie z Ruchu pracowali głównie w jego sztabie. W najbliższy poniedziałek Ruch na Rzecz JOW organizuje w Warszawie konferencję, na której ogłosi inaugurację swojej kampanii przed czekającym nas 6 września referendum.

– Na tym się głównie teraz skupiamy – mówi „Wyborczej” jeden z liderów Ruchu, a w kampanii prezydenckiej szef sztabu wyborczego Kukiza Patryk Hałaczkiewicz.

Bezpartyjni Samorządowcy szykują się z kolei do startu w wyborach parlamentarnych z własnym komitetem. Na początku przyszłego tygodnia planowane jest spotkanie takich jak oni – bezpartyjnych samorządowców z całego kraju. Również w przyszłym tygodniu ma zostać ogłoszona oficjalna decyzja o ich starcie.

– Mieliśmy iść do tych wyborów z Pawłem, tak się umawialiśmy. Ale wygląda na to, że każdy pójdzie własną drogą: my bezpartyjną, a Paweł z partiami – Ruchem Narodowym i Kongresem Nowej Prawicy – mówi nam jeden z Bezpartyjnych. – Nie wierzę, że jesteśmy w stanie jeszcze się porozumieć. Nie dopuszcza do tego jedna rzecz: Pawła ego.

Stawikowski mówi „Wyborczej”, że na poniedziałkowe spotkanie w Warszawie Bezpartyjni chcieliby zaprosić również Pawła Kukiza, ale ten – oczywiście na Facebooku – poinformował już, że do żadnego spotkania w poniedziałek nie dojdzie.

PAWEŁ KUKIZ I JANUSZ SANOCKI WALCZĄ Z SYSTEMEM. SYLWETKA ZAUFANEGO KUKIZA

 

gazeta.pl

rozpadRuchuKukiza

Paweł Kukiz: Z piekła wyjąć uszy, złudzenia przywrócić

Wojciech Czuchnowski, 18.07.2015
Paweł Kukiz

Paweł Kukiz (fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta)

– Jestem zwolennikiem rozwalenia tego, co jest – komunistyczne czy solidarnościowe, nie ma znaczenia. Z Pawłem Kukizem rozmawia Wojciech Czuchnowski.
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej
Pawła Kukiza poznałem w latach 80., gdy występował w Rybniku, gdzie działałem w kółku teatralnym, a on miał koncert w miejscowym teatrze. Od tego czasu jesteśmy na ty, chociaż potem rozmawialiśmy może ze dwa razy. Wywiad przeprowadziłem 9 lipca w warszawskim hotelu Sofitel, w którym Kukiz zatrzymał się na kilka dni. Rozmowa w jego pokoju trwała trzy godziny, w jej trakcie kilka razy musiałem wyłączyć dyktafon. Paweł ją autoryzował.

Wojciech Czuchnowski: Słucham twojej sztandarowej ostatnio piosenki: „Dnia 4 czerwca roku pamiętnego/ zebrała się banda stolca okrągłego./ Kiszczak, Jaruzelski, moskiewskie pachołki,/ ze zdrajcami ludu podzielili stołki”. Wpienia mnie ta piosenka. Co twoim zdaniem stało się 4 czerwca 1989 r.?

Paweł Kukiz: „Zebrała się banda stolca okrągłego”.

Wtedy były wybory, pierwsze od lat częściowo demokratyczne, dzięki nim upadła komuna. Okrągły Stół to był luty-kwiecień.

– No dobrze… To symbolika, konwencja ballady, skrót myślowy.

A zdrajcy? Na teledysku, który puszczasz z tą balladą, jest pokazywany głównie Adam Michnik. A bracia Kaczyńscy, Ryszard Bugaj, Alojzy Pietrzyk, Mieczysław Gil to też zdrajcy ludu? Wszyscy byli ważnymi uczestnikami Okrągłego Stołu.

– Za dużo nazwisk, zatrzymajmy się przy żyjących.

Bugaj, Pietrzyk, Gil – dzisiaj to „antysystemowcy”, III RP nie bardzo im się podoba.

– Szczerze mówiąc, wszystkich nazwisk okrągłostołowców nie znam.

Bracia Kaczyńscy, sędzia Adam Strzembosz, obrońca dobrego imienia „żołnierzy wyklętych”, których masz na sztandarach.

– Na pewno przyczynili się do budowy tego systemu. Takim samym zdrajcą ludu byłem wtedy ja, bo też byłem przekonany, że Polska odzyskała niepodległość. Traktowałem Lecha Wałęsę jako bohatera narodowego, a wyprowadzenie wojsk sowieckich – jako kropkę nad i. Dopiero po latach zrozumiałem, że to był majstersztyk dawnego systemu, uwłaszczenie się na państwie i obywatelach. Te 65 proc. miejsc w Sejmie dla komunistów nie było wcale przypadkiem, to były dwie trzecie parlamentu.

Jarosław Kaczyński, który woli obecną ordynację, jest zdrajcą?

– Nie, on zaczyna mówić o ordynacji mieszanej, model niemiecki, więc nie chce utrzymać tego systemu. Zdrajcą ludu jest ten, kto do tej pory uważa, że usankcjonowany konstytucją Kwaśniewskiego układ przy Okrągłym Stole jest jedynie słusznym ustrojem Polski.

Tygrys nie przerzuci się na warzywa. Co chodzi po głowie Jarosławowi Kaczyńskiemu

Czy to ustalono przy Okrągłym Stole?

– No, w sumie tak.

Gdzie to zapisano?

– W ordynacji wyborczej.

Ordynacja jest z połowy lat 90., długo po Okrągłym Stole. Wcześniej była ordynacja bez progów i bez preferencji dla zwycięzców. W 1992 r. do Sejmu weszło kilkanaście partii.

– Chodzi mi o układ personalny, który przy braku dekomunizacji, uwłaszczeniu się byłej nomenklatury i części opozycji na Polsce, na majątku i na obywatelach został usankcjonowany konstytucją Kwaśniewskiego z 1997 r.

Jezu, 4 czerwca to symboliczna data dla tych, którzy siedzieli przy Okrągłym Stole! Przecież to jest nieformalne święto narodowe, niektóre środowiska je celebrują.

Czyli ta ballada to symbolika – tak mam ją czytać?

– Oczywiście. Inaczej mógłbym powiedzieć: „Trzeba to zagłuszyć, wrócić na ulicę, tarzać się w odpadkach, krzyczeć. Oślepnąć na pieniądz, z piekła wyjąć uszy, zobaczyć odbicie, złudzenia przywrócić. Niech się ciebie boją, niech cię znienawidzą, niech nie modlą się za ciebie. Niech się tego wstydzą i pobłądzą. Nocą, potem zlani z tym, co wymyślili, niech zostaną sami”. Teraz rozbieraj ten tekst.

Uczestniczyłem w wyborach ’89 roku jako dziennikarz niezależnych mediów, doradzałem ludziom, jak wycinać czerwonych z listy krajowej. Słowa twojej piosenki o 4 czerwca mnie obrażają.

– Ja też uczestniczyłem – jako wyborca.

To było święto wolności.

– Jakiej wolności? No, może wtedy… Ale jak patrzysz z perspektywy, to nie była wolność, tylko kapitalna rozgrywka. Związek Sowiecki zaczął się sypać, władza nie dałaby rady opanować buntu społecznego. Postanowiła się ratować, wciągnęła do tego część opozycji i spreparowano Okrągły Stół. Nikt mi nie powie, że oni po prostu stwierdzili: „Oddajemy to wszystko”. To było podszyte strachem i biznesem.

Śpiewasz, że 65 proc. „komuniści wzięli w parlamencie i do dziś trwa ten układ”. SLD ma teraz w Sejmie śladowy klub, a do następnego Sejmu może nie wejść.

– To się wszystko wymienia, przechodzi z partii do partii. Na Boga, to są ci sami ludzie od 1989 r.

Jak ci sami…

– K… mać! Naród nie posiada biernego prawa wyborczego. Mają je tylko ludzie związani z partiami – SLD, PiS czy PO, bez znaczenia. Przeskakują. Ci, którzy w 1989 r. przejęli władzę, są do tej pory zabezpieczeni ordynacją, która pozwala tylko członkom tych klanów wybierać się spomiędzy siebie.

Zrozumcie to w końcu, nie chcę nikogo mordować, nie chcę zemsty za Okrągły Stół! Sam wówczas byłem przekonany, że odzyskaliśmy wolność. Ale już dawno przyszedł czas, by zmienić system. Chcę normalnych relacji między obywatelami a państwem, chcę podmiotowości obywateli, chcę skończyć z dyktaturą partii politycznych, która trwa od 26 lat.

Których polityków z historii szanujesz?

– Zawsze byłem piłsudczykiem, w moim domu obok siebie stały dzieła Piłsudskiego, Dmowskiego i portret Paderewskiego. Dla mnie to są trzy nierozerwalne postaci, którym zawdzięczamy to, że dziś rozmawiamy po polsku. Piłsudski był żołnierzem, Dmowski – politykiem, Paderewski – PR-owcem, tak to nazwę.

Ale Piłsudski i Dmowski to wielki spór. Piłsudski nazywał endecję „zaplutym karłem”.

– Mnie interesuje to, co ich łączyło. Polska, miłość do ojczyzny. Piłsudski – mówię w skrótach – wywalczył Polskę zbrojnie, Dmowski ustalił ustrój, mniej więcej zarysy funkcjonowania państwowości itd., a Paderewski z lampeczką wina, z prezydentem USA, z którym się przyjaźnił, promował ideę przywrócenia Polsce bytu… Gdyby któregokolwiek z nich zabrakło, to byłoby pozamiatane.

A z postaci bardziej współczesnych?

– Maciej Płażyński. Pierwsze nazwisko, przy którym miałem łzy w oczach, gdy usłyszałem o katastrofie w Smoleńsku. Z żyjących – prof. Kieżun.

A druga wojna, PRL?

– Wszyscy ci, którzy walczyli o Polskę, zachowali godność, człowieczeństwo. I tacy, którzy – mimo że byli dziećmi – cierpieli. Takimi bohaterami są moja matka i ojciec. Dziadków nie miałem, bo ten ze strony matki po pierwszej łapance trafił do Auschwitz, skąd nie wrócił, a drugiego, ze strony ojca, zamordowali Sowieci we Lwowie. Zostały tylko kobiety z dziećmi. Matka cudem przeżyła powstanie warszawskie. Ojciec dopiero w 1946 r. wrócił z Syberii.

Z opozycji antykomunistycznej? Kuroń, Michnik, Moczulski, Chrzanowski, Romaszewski…

– Kuroń mi imponował dobrocią, był ludzki. To zresztą widać po jego dzieciach. Michnik miał też wspaniałą kartę, ale sprzeniewierzył ją potem. Kornel Morawiecki [założyciel Solidarności Walczącej] to wzór solidarnościowca. Niestety, duża część tych opozycjonistów okazała się koniunkturalistami, na zasadzie: „Tera my!”.

Kuroń był jednym z głównych architektów Okrągłego Stołu, którego nienawidzisz.

– Ale potem karmił ludzi zupką, on by ich posadził przy tym stole. A reszta jego kolegów by się nie zgodziła, żeby jakaś hołota przy ich stole jadła. Na tym polega zasadnicza różnica.

Gdyby w Polsce była dekomunizacja, twój nieżyjący przyjaciel gen. Sławomir Petelicki, który zaczynał w wywiadzie PRL, nie mógłby w III RP pełnić żadnej funkcji. A założył GROM i zasłużył się dla wolnej Polski.

– Toby nie pełnił przez 10 lat, ale od 2000 r. mógłby.

Kontynuują tradycje cichociemnych, uderzają jak GROM. Polska elitarna jednostka specjalna ma 25 lat

Dziś jest jeszcze sens dekomunizacji?

– Już za późno. Jestem zwolennikiem rozwalenia tego, co jest – komunistyczne czy solidarnościowe, nie ma znaczenia. JOW-y służą rozwaleniu tego towarzystwa wzajemnej adoracji, które żyje na koszt narodu, przy okazji fatalnie zarządzając państwem. Formalnie i estetycznie nie jestem politykiem. Walczę o prawa obywatelskie, nie o urząd. Polityk ubiega się o objęcie władzy. Ja chcę zmienić konstytucję.

Gdybyś wygrał, musiałbyś zostać premierem.

– Czy ty siebie słuchasz? Co to znaczy „musiał”?

Czyli wyznaczysz kogoś na premiera?

– Oczywiście, ale nie sam, bo nie jestem wodzem. Decydujemy demokratycznie w całej grupie podmiotów, kto się nadaje. No przecież nie ja, człowieku, ja wiem, do czego jestem potrzebny. W wielkim skrócie: gdyby udało się zmienić konstytucję, pewnie znalazłbym drugą misję quasi-polityczną. Konsolidacji wspólnoty polskiej na świecie. Niekoniecznie w randze ministra spraw zagranicznych, bo też się do tego nie nadaję. Ale jako człowiek, który niesie ideę, porozmawia, posłucha i da nadzieję. Taki brat łata, jak Kuroń.

Ciągle mnie dopytują: z kim pan wejdzie w koalicję? Może z nikim, po prostu będziemy wspierali dobre ustawy, które służą wspólnocie. Idziemy nie po urzędy, tylko żeby naprawić Polskę.

Postulujesz, żeby – jak ci się uda wprowadzić JOW-y – wyborcy z danego okręgu mogli rozliczać posłów i ich odwoływać, jeśli nie spełnią ich oczekiwań. Ale sytuacja, w której wyborca może odwołać posła, jest niezgodna z konstytucją. Art. 104 mówi: „Posłowie są przedstawicielami narodu i nie wiążą ich instrukcje wyborców”.

– Masakra. Co to znaczy: „Nie wiążą ich instrukcje wyborców”?

Że np. posłowie nie mogą być zależni od lokalnych układów.

– „Mandat wolny” w partiokracji to stryczek dla obywatelskości. Jeżeli kandydat składa obietnice, które są odpowiedzią na zapotrzebowanie obywateli, a potem ich nie wypełnia albo działa wbrew nim, to sobie kpi z wyborców, a jego partia go chroni. Dlatego mówię o zmianie konstytucji, bo takie jej zapisy są sprzeczne z zasadami demokracji, tak jak ja ją rozumiem.

Ja nie będę tutaj wymyślał konstytucji, na Boga, bez przesady. Mam wizję relacji obywatel – państwo. Obywatel ma być właścicielem państwa, nie poddanym.

Bo tutaj jest, jak jest. Dlaczego trzy miliony ludzi wybrały Kukiza

W jakim trybie odwoływano by posła?

– Jeżeli jest wybierany w okręgu jednomandatowym, to w referendum w tym okręgu.

W jakim kraju to działa?

– Pojęcia nie mam, co mnie obchodzi inny kraj. Mnie obchodzi Polska.

Emigrację nazywasz „eksterminacją”?

– Eksterminacją polskości. Jeżeli w ciągu kilku lat wyjeżdża 2 mln ludzi, a półtora siedzi na walizkach, jeżeli tak wielu opuszcza kraj bez perspektyw powrotu, to jest dramat. Jednocześnie nie rodzą się dzieci, bo ludzie nie mają poczucia bezpieczeństwa swojego bytu i są pomysły sprowadzania innych nacji, które w sposób naturalny szybko mogą zacząć dominować…

Chcą do nas przyjeżdżać, bo u nas się lepiej zarabia, a my wyjeżdżamy tam, gdzie zarobki są lepsze.

– Polacy mogliby tutaj zarabiać lepiej.

Wiesz, jak zrównać zarobki w Unii i w Polsce?

– Przez obniżenie opodatkowania pracy.

A nie podniesienie płacy minimalnej i stawki za godzinę?

– W okresie przejściowym – owszem, ale jako zasada to socjalistyczne myślenie. Zasadę pensji minimalnej na godnym, wyższym niż dzisiaj poziomie należy zostawić, podobnie jak umowy zbiorowe w niektórych branżach. Ale kluczowe jest obniżenie opodatkowania pracy. Jeżeli jestem pracodawcą i chcę ci dać 100 zł podwyżki, to na dzień dobry władza zabiera 60.

Jaką masz gwarancję, że pracodawca, gdy władza zabierze mu mniej, podniesie robotnikom uposażenie? A może kupi sobie więcej jachtów czy samochodów, a ludziom rzuci jakiś ochłap?

– Normalny pracodawca, który rozwija firmę, zdaje sobie sprawę, że największym jego dobrem jest pracownik. I jeżeli nie będzie o niego dbał, nie rozwinie firmy. Nie wolno zakładać, że pracodawca jest z gruntu zły, chce oszukać i wyzyskać. Człowiek jest z gruntu dobry, dopiero system może wypaczyć tę wrodzoną cechę. Dobry właściciel firmy jest de facto szefem związków zawodowych jednocześnie.

Utopia. W wielu prywatnych firmach związki zawodowe są tępione.

– Bo taki mamy system. Państwo zabiera potężną ilość pieniędzy, bo musi mieć na obsługę partyjnych funkcjonariuszy, na kilometrówki, zegarki itp. Do tego mamy drenaż Polski przez obce korporacje i banki.

Pracodawca dochodzi do wniosku, że lepiej zatrudnić na śmieciówce albo na czarno, więc państwo znowu podnosi podatki, bo musi opłacić tych, którzy pracują na czarno, ale są na bezrobociu. Dom wariatów. Pracodawca nie może traktować pracownika jako najwyższego dobra, tylko tak grać pracownikiem, żeby ominąć urząd skarbowy.

Możesz powiedzieć coś dobrego o tej Polsce, którą mamy od 26 lat?

– Mnóstwo. Nie ma sowieckich wojsk, jesteśmy członkiem Unii Europejskiej.

Lewica nas do tej Unii wprowadziła. Ci komuniści od Okrągłego Stołu.

– Nie istnieje w Polsce lewica. Prawdziwa lewica to grupa polityczna, która dba o interes słabszego. A w Polsce to, co się nazywa lewicą, zamiast o interes pracowniczy bije się o sukienkę dla Grodzkiej. Paradoksalnie lewicowy program mają ruchy narodowe; niestety, niektóre niepotrzebnie skażone antysemickimi odpałami.

Ale do Unii nas wprowadził rząd SLD.

– Tylko formalnie, bo był wtedy przy władzy. Nastroje były takie, że chcieliśmy być członkami Unii. Ale tu zastrzeżenie: nie może być tak, że otwieramy granice przed zachodnią przedsiębiorczością, korporacjami, a oni przed naszymi zamykają. Pan Florek opowiedziałby ci, jak jego firmę Fakro zachodnia konkurencja blokuje w interesie bogatej Unii. Ja chcę być w Unii, ale na zasadzie partnerstwa, a nie kogoś, komu ktoś robi łaskę. Przystąpiliśmy do tej Unii ciut za wcześnie.

Coś jeszcze dobrego o Polsce?

– Kolor. W komunie wszystko było szare. Pamiętam Wrocław z czasów komuny i widzę teraz – pojawił się kolor. Tyle że te farby – w przenośni, wszystkie te dobra – są tak drogie, że będą za nie płaciły moje dzieci i wnuki. A są tak drogie nie dlatego, że Unia jest zła. Gdybym ja był Merkel, mając za partnera frajerów, kraj ze skorumpowaną władzą, która dba o partykularny interes, a nie interes wspólnoty, też bym ich ogrywał, korzystał z tych zasobów, które sprzedała władza Polski.

Tylko w Polsce jest taka zła władza? Gdzie indziej nie ma korupcji i partykularyzmu?

– Na pewno lepsza jest w Czechach, mimo że tam jest ordynacja proporcjonalna. Bo zrobili dekomunizację, ale nie jako rewanżyzm, tylko uniemożliwili uwłaszczenie się starej nomenklatury na państwie. Dlatego możliwe było niedawno zamknięcie połowy urzędników czeskiego rządu za korupcję. Weszła policja kryminalna, zwykła, nie jakieś specjalne CBA, i zamknęła. Tam normalnie funkcjonuje wymiar sprawiedliwości, który nie miał konotacji z dawnym systemem, z tą mafią. A w Polsce, kiedy taki Wojtunik [szef CBA] bierze się za posła Burego z PSL, to już Platforma jest obrażona na Wojtunika, że wszczął dochodzenie, a PiS, widząc jego osamotnienie, zaciera łapki, mszcząc się za wyrok na Kamińskiego.

Platforma Obywatelska: Raport z oblężonej partii

Ten niby-skrzywdzony Paweł Wojtunik doprowadził np. do upadku Sławomira Nowaka, jednego z najważniejszych polityków PO, i to za głupi zegarek.

– Dlatego jest znienawidzony przez Platformę.

Nowak był bliższy Tuskowi niż Bury, to był jego wychowanek typowany na jego następcę.

– No i co się stało z Nowakiem?

Koniec kariery, bez powrotu.

– Powinien być w kryminale, rozumiesz?

Dostał wyrok, nie może pełnić funkcji publicznych.

– Ale jaki wyrok?

A co byś chciał, żeby za ten zegarek była kara śmierci?

– Wierzysz, że tam był tylko zegarek?

Tyle udowodniono. W państwie prawa…

– W państwie prawa, w którym nie funkcjonuje prawo, więc czy to był tylko zegarek, dowiesz się, dopiero gdy zmienimy konstytucję.

Nie mów, że Wojtunik jest bity za Burego, bo za Nowaka nic mu się nie stało. Te dwie sprawy pokazują, że system nie działa tak, jak myślisz. To jednak dowód na niezależność tych służb od władzy. A ludziom trzeba dowieść winy. Może na Burego nie ma przekonujących dowodów.

– Bury, Nowak, Hofman – wszyscy praktycznie bezkarni. Dotyczy to nie tylko jednej opcji. Na spotkaniu przedwyborczym byłem pytany, co sądzę o wyroku dla Mariusza Kamińskiego [b. szef CBA, dostał trzy lata za nadużywanie władzy]. Ja mówię: „Był skandaliczny”. Kiedy skończyły się owacje, dodałem: „Był skandaliczny, bo w USA dostałby z 15 lat”.

Dobre jest to, że możemy wyjeżdżać, ile chcemy i kiedy chcemy. Do tej pory nie mogę uwierzyć, że tak sobie przekraczam granicę. Dla moich dzieci to już norma. Ale chodzi o to, żeby jechać bez wiz do ciepłych krajów na wakacje, a nie żeby mieć bilet do pracy w Irlandii, zamiast swoje talenty realizować w Polsce. Podoba mi się, że jako muzyk zarabiam pieniądze, o których za komuny nie mogłem nawet marzyć. Nie jestem pazerny, ale na Zachodzie zarabiałbym znacznie więcej.

Słonko wyżej, Kukiz bliżej

Nie podobają ci się media.

– Nienawidzę ich. Mają ogromny wpływ na opinię publiczną. Mogą kogoś bezwartościowego wyciągnąć na szczyty, z wartościowej osoby zrobić frustrata, który rzuca się przez okno.

Zakładasz złą wolę wszystkich dziennikarzy?

– Powiedziałem, że wszystkich?

Powiedziałeś, że nienawidzisz mediów.

– Przesadziłem. Gdybym cię nienawidził, tobym z tobą nie rozmawiał. Powiem precyzyjniej – nienawidzę mediów w tym kształcie. W Polsce 80 proc. lokalnych mediów jest w rękach niemieckich. Czy to normalne? Pomyśl, że jesteś Niemcem i 80 proc. mediów w Niemczech jest polskich. To jest groźne, szkodliwe dla Polski, bo widać upadek mediów, które kiedyś były ważnymi ośrodkami wymiany myśli, a teraz ledwo dyszą. Dlatego proponuję zakaz koncentracji powyżej np. 20 proc. mediów w jednym ręku. Albo się nauczmy niemieckiego.

Masz dziwne pretensje, że ktoś np. filmuje twój koncert i potem to puszcza w telewizji.

– Mam w kontrakcie zastrzeżony zakaz filmowania koncertu oprócz pierwszych dwóch piosenek, a po drugie ten „ktoś” pokazuje fragmenty, które pasują mu do tezy. Dziennikarz powinien być rzetelny. Mogę z jednego twojego zdania wyciąć trzy słowa i będzie miało zupełnie inny sens. Koncert rockowy ma ekspresję, klimat. A jak teraz gram, to myślę, co oni zmontują – i muszę być już złagodzony, mieć świadomość, że idzie przekaz na całe państwo.

Sam z siebie zrobiłeś trzecią postać w Polsce.

– Oddzielam muzykę od polityki.

Ale na koncertach agitujesz.

– Koncert to nie jest wiec, tylko występ artystyczny dla konkretnych ludzi. Agituję do udziału w referendum, a nie krzyczę: „Głosujcie na mnie!”.

Jak śpiewasz „Dnia 4 czerwca”, to jest wiec.

– Mogę to zaśpiewać jako pierwszą piosenkę i mogą ją filmować. Ale potem już jest występ.

Nie oddzielisz już siebie polityka od rockmana. Ilu muzyków na świecie prowadzi działalność polityczną taką jak ty?

– Bob Geldof, Bono…

To akcje charytatywne, sprzeciw wobec głodu na świecie, za pokojem. Oni nie chcą rządzić.

– Spytano mnie, co skłoniło muzyka do kandydowania w wyborach prezydenckich. Odpowiedziałem, że to samo, co skłoniło do startu w wyborach aktora w USA.

Reagan miał za sobą partyjny aparat Republikanów. Nie był już czynnym aktorem. Ty dalej grasz.

– Każda sytuacja jest inna. Analogie nie muszą być dokładne.

Dopuszczasz współpracę z Grzegorzem Braunem, skrajnym antysemitą, który swoimi wypowiedziami poniża, szkodzi Polsce?

– I z Ogórek. Ale zanim zaproponuję Braunowi miejsce na liście, bo na razie było tylko zaproszenie do rozmów, najpierw spojrzę mu w oczy i porozmawiam.

O antysemityzmie?

– Tak. Jeżeli przekonam się, że myśli tak, jak można przeczytać w jego wypowiedziach, to go kasuję. Będę rozmawiał z wieloma ludźmi z ciekawości, co kto ma do zaoferowania i co zobaczę w jego oczach. Jeżeli się okaże, że widzę żydożercę czy arabofoba, to na pewno nie będę z nim współpracował.

Jest 7 września, do referendum poszło ponad 50 proc. ludzi i głosowali na JOW-y. Co dalej?

– Musiałby się zdarzyć cud, 50 proc. to próg zaporowy.

Zakładasz, że referendum się nie uda?

– Wierzę się, że się uda, ale już sama kwestia przegłosowania JOW-ów jest ogromnym sukcesem. Pytają mnie: ile procent dostanie pan w parlamencie? Jeszcze niedawno nikt mi 1 proc. nie dawał w wyborach prezydenckich. Doprowadziłem do mocnej dyskusji na temat relacji państwo – obywatel i do referendum. Gdyby nie było tego ruchu, nie byłoby tego referendum.

Załóżmy, że uda się referendum. Wszystko się będzie rozgrywało w nowo wybranym Sejmie. Praca nad ordynacją wyborczą potrwa co najmniej dwa lata.

– Trzeba się jak najlepiej przygotować. Mieć projekt ustawy, na wzór ustawy Wilczka, ale dostosowany do obecnych czasów – ustawę deregulującą, która wykreśla zbędne przepisy rozmnożone od 1989 r. No i natychmiast rozpocząć prace nad nową konstytucją i ordynacją.

A samorozwiązanie Sejmu, o którym mówiłeś?

– Po napisaniu nowej konstytucji i ordynacji wyborczej. 460 JOW-ów – przy tym będę się upierał bezwzględnie.

Może to potrwać nawet całą kadencję.

– To taką kadencję Polska jakoś przetrwa. Choć będzie zrujnowana tak, że już nawet teoretycznie przestanie istnieć.

Czym będzie zrujnowana?

– Wyprowadzaniem kapitału, bezprawiem, przeciąganiem się wyroków, niesprawiedliwymi sądami, demografią, exodusem…

Spadają ci notowania, słychać głosy, że Kukiz zanika. Twój ruch zatraca się w sporach personalnych.

– Widzisz strach w moich oczach? Przecież powiedziałem: nie idę po władzę, idę po nową konstytucję. Prowadzę działalność edukacyjną, nie mam pieniędzy, nie mam struktur, działam w warunkach, w których 15 proc. jest wynikiem rewelacyjnym.

A jak jutro będzie 10 proc., a za miesiąc – 5 proc.?

– To będzie.

A potem poniżej progu?

– To będzie poniżej progu.

Nie szkoda zmarnować takiego kapitału?

– Ależ ja robię wszystko, co w mojej mocy, człowieku. Daj mi 20 baniek – jutro będzie 12 proc. więcej. Daj. Gwarantuję ci, że jeśli nie wejdziemy do Sejmu i układ sił pozostanie w obecnym kształcie, to najpóźniej za dwa lata będziemy mieć przyspieszone wybory. Czyli kolejne dwa lata dla Polski w plecy.

O co chodzi z tym, co powiedziałeś u Moniki Olejnik, że Warszawa ma kształt Monako? Patrzę na mapę i ni cholery Warszawa nie ma kształtu Monako.

– To licentia poetica. Chodziło o to, że Warszawa to miejsce, w którym robi się pieniądze i które jest oderwane od rzeczywistości. Boże kochany, ty nie wiesz, o co mi chodzi?

Nie, bo Warszawa to nie tylko Śródmieście, gdzie rozmawiamy. To jest Praga, okolice podwarszawskie, wielkie osiedla…

– I wszystkie urzędy, które dają pracę ludziom, ale powinny być np. na Śląsku, gdzie powinno być Ministerstwo Przemysłu czy Energetyki. W Białymstoku – inne, we Wrocławiu – inne. Marzy mi się decentralizacja terytorialna urzędów państwowych. W Warszawie jest wszystko, na prowincji – nic.

Wrócisz do planów koalicji z Korwinem?

– Takich planów nigdy nie było. Nie mam też planów koalicji z PiS czy z PO. Korwinowi powiedziałem: „Proszę pana, jeżeli po drodze zgubię etykę, to choćbym wprowadził 99 proc. posłów, 100 proc. posłów, to przegrałem, ja nie chcę”. Nie chcę, rozumiesz? Ja nie mam ciśnienia na władzę, jestem spełniony ambicjonalnie. Jako muzyk poczułem już, co to jest sława, jakiś tam nawet rząd dusz, popularność, możliwość wpływania na emocje w relacjach: wykonawca na scenie i tłum.

Władza to też jest w dużej mierze sterowanie emocjami. Jeżeli ludzi nakarmisz, to są zadowoleni i cię kochają. Ja ich karmiłem muzyką, więc byli zadowoleni, kochali mnie – jestem przeszczęśliwy i oddaję im swoje emocje. Jak w miłości, wzajemne oddawanie sobie emocji, dobrych emocji. Ale podstawowa sprawa to etyka i tego nie wolno zgubić.

Z wykruszającymi się współpracownikami będziesz robił selekcję kandydatów?

– Nie zdradzę szczegółów. Nie jestem sam. Niech każdy da po jednym, będzie Solidarność Walcząca Morawieckiego, ściśle współpracuję z Dominikiem Kolorzem z „Solidarności” śląsko-dąbrowskiej. Za Dominika daję sobie łapę uciąć, znam go od lat, to obrońca interesów pracowniczych z krwi i kości. Prawy, dobry człowiek, biednego człowieka nie zostawi. Współpracuję też z księdzem Isakowiczem-Zaleskim w kontekście niepełnosprawnych i spraw socjalnych, to jest również święty człowiek, jeśli chodzi o te rzeczy.

Mam grup roboczych już sporo – do spraw wojska, policji, spraw gospodarczych, socjalnych. Wprowadzę posłów do parlamentu, ale wolę wprowadzić oddział sił specjalnych, które będą pilnowały transparentności, uczciwości, etyki, niż armię takich, którzy co prawda idą walczyć o wolność, ale przy okazji rabują i gwałcą. Gdyby tak miało być, to wolę nie wejść do Sejmu.

Magazyn Świąteczny to coś więcej – więcej wyjątkowych tematów, niezwykłych ludzi, najważniejszych wydarzeń, ciekawych komentarzy i smacznych wątków. Co weekend poznasz ciekawy przepis, zasłuchasz się w interpretacji wiersza i przyznasz, że jest cudem, dowiesz się, co w trawie piszczy – w polityce, kulturze, nauce.

W ”Magazynie Świątecznym” czytaj też:

Marek Belka: Skończmy z kapitalizmem wyczynowym
Podnieść płace. Opodatkować bogatych i przepływ kapitału

Paweł Kukiz: Z piekła wyjąć uszy, złudzenia przywrócić
– Jestem zwolennikiem rozwalenia tego, co jest – komunistyczne czy solidarnościowe, nie ma znaczenia. Z Pawłem Kukizem rozmawia Wojciech Czuchnowski

Coś w nich pękło. Dzieci z in vitro wychodzą z szafy
Jestem człowiekiem takim jak inni. Ważne, czy dobrym, a nie, czy poczętym w łóżku, na stole czy na szkiełku laboratoryjnym

Mogadiszu all-inclusive
Wśród ruin wyrosła pizzeria. Ale nie ma dnia bez co najmniej jednego trupa, a chłopak z targu rybnego zatacza ręką krąg: „Auschwitz!”, więc każdy, kogo liście khatu nie ogłupiły jeszcze do cna, marzy o bilecie do Europy

Kość słoniowa w cenie. Mordują całe stada słoni
W Afryce co kwadrans zabija się słonia po to, żeby zabrać jego kły

Kobiety biorą Hiszpanię
Nowa burmistrzyni Barcelony ma 41 lat. Ta rządząca Madrytem jest o 30 lat starsza. Łączy je to, że tchnęły w hiszpańską politykę to, czego dawno w niej nie było – nadzieję

A kogo to będzie obchodziło za sto lat? Rozważania o żywotności skandalu
Możemy sprawdzić prawdziwość tego powiedzenia na przykładzie skandali z Hollywood sprzed niemal wieku

wyborcza.pl/magazyn

KukizDlaWyborczej

 

Są partie i jest PiS. Sto dni gęgania

Waldemar Kumór, 18.07.2015
„Do wyborów sto dni. Jeszcze czas, by ostrzegać. Kapitolińskie gęsi muszą gęgać. W ten sposób ocaliły Rzym, gdy zmęczony lud pogrążony był w głębokim śnie. Wszystko zależy od nas. Może nastać dyktatura ciemniaków. Ale nie musi” – napisał w „Newsweeku” naczelny tygodnika Tomasz Lis.
Przyłączam się do gęgania.Obowiązkiem dziennikarzy jest gęganie. To nie jest antypisowska obsesja, tylko zwyczajna troska o demokrację i chuchanie na wolność. Bo PiS nie uznaje demokratycznych procedur, które choć żmudne, irytujące i nieefektowne, to jednak gwarantują, że kraj jest wolny i demokratyczny.

W Polsce rządziły już niemal wszystkie partie. Znamy je. Jedne są sprawne, inne nie. Ich programy nam się podobają albo je odrzucamy. Jedni wolą PO, inni PSL, a jeszcze inni SLD, Palikota czy Partię Zieloni. Te ugrupowania są jak my: czasem mamy Dzień Lenia, czasem Dzień Nieudacznika, Małego Kłamczuszka albo Dzień Wzmożenia Patriotycznego itd. Ale wszystkie liczące się partie akceptują demokratyczne procedury, niezależność sądów, wolne media czy rolę prezydenta.

Wszystkie z wyjątkiem PiS.

Bo czy zwykła partia, gdy przegrywa wybory, bez żadnych powodów twierdzi – ustami swojego lidera – że zostały one sfałszowane?

Na ostatnim mundialu Brazylia przegrała z Niemcami 1:7. Czy Brazylia żądała powtórki meczu, bo sędzia był przekupiony, a konkurenci po dopalaczach? Nie, Brazylia zmieniła piłkarzy oraz trenera i wzięła się do roboty. Tak się dzieje, gdy strony respektują reguły gry, na którą się decydują.

Lider PiS po przegranych wyborach prezydenckich w 2010 r. nie uszanował werdyktu wyborców. Nie przychodził na zwoływane przez prezydenta obrady Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Gdzie tu szacunek do konstytucji i demokratycznych ciał? Czy inne partie nie przychodziły, bo się brzydziły? Przychodziły, a ewentualne obrzydzenie chowały do kieszeni – z szacunku dla demokratycznych reguł.

Nie szanowały ich także czołowe pisowskie pióra, o Bronisławie Komorowskim pisząc haniebne rzeczy, z których najłagodniejsza to „Bredzisław”.

Swoją drogą, czy ktoś słyszał, by prezydent elekt Andrzej Duda powiedział, że tak się nie robi? Nie przeprosił ani nie zapowiedział, że będzie karcił „odważnych niepokornych”. Demokratyczni politycy i publicyści, gdy Duda wygrał, stwierdzili: to nie był nasz kandydat, ale gratulujemy i respektujemy wybór. Trzymamy kciuki, panie prezydencie!

Dla PiS zaś Komorowski był agentem WSI, zdrajcą Polski, prezydentem „wybranym przez przypadek”. Tak się zachowuje partia demokratyczna?

Gęgam dalej.

Gdy sąd ogłasza niekorzystny dla działacza jakiejś partii wyrok, partia zazwyczaj przeprasza, koledzy partyjni mówią: lubimy kolegę, ale wyrok niezawisłego sądu trzeba uszanować, dziękujemy koledze za współpracę. Wszyscy, tylko nie PiS.

Pióra propisowskich dziennikarzy kreślą historyjki lustrujące do entego pokolenia rodzinę sędziego. A politycy PiS powtarzają: haniebny wyrok, gdy wygramy, pokażemy, co to prawdziwa sprawiedliwość.

Obowiązkiem dziennikarzy jest informowanie i objaśnianie. I patrzenie rządzącym na ręce. I tak się dzieje. Ale są media i są media pisowskie. Czy ktoś czytał racjonalny, wyjaśniający tekst o SKOK-ach w takich mediach? Ja nie. Tylko stronnicza obrona, że to „atak na polską firmę”. Te media są stworzone nie po to, by objaśniać świat, tylko po to, by go obrzydzać, jeśli nie jest rządzony przez PiS.

Gęgam dalej. Fascynuje – i wkurza – to, jak skutecznie PiS usypia opinię publiczną, licząc na to, że ludzie mają pamięć rybki akwariowej: mało pamiętają i jeszcze mniej kojarzą fakty.

Usypia także dziennikarzy. Bo wielu z nich w dziesiątkach programów publicystycznych konstatuje jedynie, że straszenie PiS nie działa. Może nie działa, co jednak nie zwalnia z gęgania. Zbyt często dziennikarze zachowują ten sam dystans do PO co do PiS. A tu znaku równości nie ma. Jedna partia – nawet jeśli jej nie lubię – uznaje reguły demokratyczne, a druga – nie.

„Straszenie PiS” nie działa, bo za często dajecie/dajemy się uśpić. Choćby zajmując się tym, jak bardzo Andrzej Duda przypomina Roberta Kennedy’ego i czy na konwencji PiS wypuszczono więcej balonów niż na konwencji PO. Albo czy Beata Szydło z większą energią wchodzi do szydłobusa niż Ewa Kopacz do pociągu.

Tak uśpione media nie dyskutują, dlaczego PiS i jego zwolennicy śpiewają: „Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie”.

Dla mnie to sprawa zasadnicza. Trochę śmieszy, że biskup Antoni Pacyfik Dydycz powiedział na Jasnej Górze podczas pielgrzymki Rodziny Radia Maryja: „Skoro tak śpiewamy, to widocznie jest coś na rzeczy”. To tłumaczenie przypomina komedię „Rozmowy kontrolowane”, gdy partyjny kacyk wyjaśnia w telewizji: „Na zadawane często pytanie, czy do stanu wojennego musiało dojść, jest tylko jedna logiczna odpowiedź: widocznie musiało, skoro doszło”.

Biskup to biskup. Ale prezes partii, który stwierdził, że „Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie” będzie śpiewać, gdy PiS wygra jesienne wybory?

PS Gęgania ciąg dalszy nastąpi.

Zobacz także

wyborcza.pl

aPisŚpiewa

Czarne skrzynki malezyjskiego boeinga trafiły do Moskwy? Kolejne teorie Antoniego Macierewicza

Mig, 18.07.2015
– Tak jak Rosjanie mieli od razu dostęp do czarnych skrzynek w przypadku Smoleńska, tak tutaj też żołnierze rosyjscy natychmiast znajdują czarne skrzynki i jak się dowiadujemy, zamiarem było wysłanie ich do Moskwy. Nie wiemy więc, czy zanim je oddano, skrzynki nie trafiły do Moskwy – mówił w TV Republika poseł PiS Antoni Macierewicz.
Antoni Macierewicz

Antoni Macierewicz (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

 

Szef firmowanego przez PiS parlamentarnego zespołu ds. wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej odniósł się na antenie TV Republika do nieznanego dotąd materiału wideo z miejsca katastrofy MH17. Opublikowany przez australijskie media film przedstawia najprawdopodobniej prorosyjskich rebeliantów, którzy przeszukują bagaże pasażerów samolotu malezyjskich linii lotniczych i ze zdziwieniem odkrywają, że był to samolot pasażerski:

Rebelianci na nagraniu starają się też znaleźć czarne skrzynki. Prawdopodobnie odnajdują jedną z nich. I o ten fragment filmu chodzi Antoniemu Macierewiczowi. Poseł PiS podkreślił, że w przypadku katastrofy smoleńskiej „Rosjanie mieli od razu dostęp do czarnych skrzynek”. I podobnie – według niego – było w przypadku MH17, ponieważ zamiarem żołnierzy, którzy znaleźli czarne skrzynki malezyjskiego boeinga, było wysłanie ich do Moskwy.

– Nie wiemy więc, czy zanim je oddano, skrzynki nie trafiły do Moskwy – podsumował w TV Republika. Porównał też działania polskiego i holenderskiego rządu przy obu katastrofach i uznał, że Polska w tym porównaniu wypada źle, ponieważ rząd Tuska „nie chciał tego badać, od początku chciał oddać śledztwo w ręce rosyjskie”.

gazeta.pl

AżTrudnoUwierzyć

czarneSkrzynki

Marek Belka: Rola Polski w historii polityki gospodarczej jest wielka

Marek Belka stwierdził, że na świecie istnieje kryzys kapitalizmu.
Marek Belka stwierdził, że na świecie istnieje kryzys kapitalizmu. Agencja Gazeta/ Franciszek Mazur

W rozmowie z Gazetą Wyborczą prezes NBP Marek Belka wypowiedział się na temat światowej ekonomii. Stwierdził, że istnieje zjawisko kryzysu kapitalizmu, chociaż w Polsce się o tym nie mówi.

– Problem jest prawdziwy, choćby dlatego, że wszyscy o tym mówią. W Polsce to trudny temat, bo pamiętamy, co nam zrobił brak kapitalizmu, czyli realny socjalizm. Najpierw przeżyliśmy tamto piekło, a potem kompletny chaos. Wreszcie odnieśliśmy jednak niesłychany sukces cywilizacyjny. Dlatego nie mówimy o kryzysie kapitalizmu. Nawet nasz populizm, np. kukizowców, jest raczej libertariański niż lewicowy, jak SYRIZ-y w Grecji czy Podemos w Hiszpanii – wyjaśnił w rozmowie.

Prezes Belka odniósł się również do legendy Leszka Balcerowicza. Stwierdził, że na stałe zapisał się w historii świata i ma w świecie pomnik jak Lech Wałęsa. Powiedział, że po upadku komunizmu Polska była królikiem doświadczalnym. – To niebywałe, jak się nam udało wyjść z tego cywilizacyjnego zapóźnienia po 300 latach. Rola Polski w historii polityki gospodarczej jest wielka. Jesteśmy przykładem – skomentował w wywiadzie.

Podejście do gospodarki na świecie bardzo się zmieniło. Marek Belka stwierdził, że – na Zachodzie liberalna narracja typu balcerowiczowskiego jest już dzisiaj pewnym folklorem. Równocześnie wyjaśnił, dlaczego eksperci od ekonomii nie wprowadzają rewolucyjnych zmian. – Często jednak ekonomiści są niewolnikami modeli, od których trudno im się wyzwolić. Racjonalizm wciąż się snuje po literaturze ekonomicznej, tymczasem ludzie nie kierują się czystą racjonalnością – powiedział Gazecie Wyborczej prezes NBP.

Źródło: Gazeta Wyborcza

naTemat.pl

Bashobora znów uzdrawia na Stadionie Narodowym

Martyna Śmigiel, 18.07.2015
– Wstań z wózka i idź w imieniu Jezusa! Porzućcie kule! Bóg was uzdrowił! – nawoływał przed dwoma laty ojciec John Baptist Bashobora. W sobotę znów pojawi się w Warszawie i przemówi do wiernych na Stadionie Narodowym. Sprzedano już 40 tys. biletów.
Rekolekcje prowadzone przez o. Johna Bashoborę z Ugandy na Stadionie Narodowym

Rekolekcje prowadzone przez o. Johna Bashoborę z Ugandy na Stadionie Narodowym (Materiały organizatorów)

Bilety na występ kaznodziei kosztują 50 zł. Od poprzedniej wizyty ojca Johna Baptista Bashobory w Warszawie podrożały o 10 zł. Charyzmatyczny ksiądz z Ugandy, chwalący się uzdrowieniami i wskrzeszeniami, który – jak sam twierdzi – przywrócił życie 27 osobom, po raz pierwszy przemówił do wiernych na Stadionie Narodowym w 2013 r.

– Pan uzdrawia tych, którzy zgrzytają zębami podczas snu. Niektórzy widzą obrazy. Nie lękajcie się ich. To Jezus przez nie przemawia – mówił wtedy do wiernych. Było ich na stadionie blisko 58 tys., w tym kilkuset kapłanów i egzorcystów. Co chwila wybuchały spazmatyczne krzyki, podnoszono ręce, powtarzano chórem: „Duchu Święty, ja wierzę, że jesteś we mnie”.Tegoroczne rekolekcje „Jezus na Stadionie” rozpoczną się o godz. 9 i potrwają do godz. 22. Będzie czas na różaniec, Eucharystię, adorację Najświętszego Sakramentu i wykłady ojca Bashobory.- Zainteresowanie jest duże. Sprzedaliśmy już 40 tys. biletów, choć mamy nadzieję, że stadion się zapełni – mówi Irmina Czajka, rzeczniczka wydarzenia. Informuje, że wejściówki będzie można kupić w dniu imprezy przy bramie stadionu nr 1. Tegoroczne spotkanie z ojcem Bashoborą na Narodowym pomaga zorganizować diecezja warszawsko-praska. Jej rzecznik Mateusz Dzieduszycki powiedział, że w poprzednie rekolekcje dokonał się „cud uzdrowienia duchowego”. Polegał on na tym, że utworzyła się wtedy wielosetosobowa kolejka do konfesjonałów.W związku z wydarzeniem zmienią się trasy komunikacji miejskiej. ZTM uprzedza, że linie 125 i 135 zamiast koło stacji metra pojadą prosto ul. Targową, linia 202 – na Dworzec Wschodni, a linie 502 i 514 – przez most Świętokrzyski na Mariensztat. W godz. 6-10 zostanie zamknięty wjazd na Saską Kępę, dostaną się tu tylko kierowcy z identyfikatorami, a autobusy 117 i 146 zamiast przez Francuską pojadą przez ul. Zwycięzców, Saską i al. Waszyngtona.

Zobacz także

Wyborcza.pl

ojciecBashobora

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: