TVN (06.08.2015)

 

Sierakowski o Dudzie: Prezydent z przypadku nie musi być prezydentem złym

klep, 06.08.2015
Sławomir Sierakowski

Sławomir Sierakowski (ALBERT ZAWADA)

„Andrzej Duda zaczął od zaprzysiężenia połączonego z modłami, od czegoś, co w każdym państwie, które nie jest teokracją, wygląda groteskowo” – krytykuje Sławomir Sierakowski w „Dzienniku Opinii”. Nowego prezydenta jednak nie skreśla.

 

„Dopóki nikt nie zna Dudy, dalej wszystkim wydaje się, że stoi za nim Kaczyński” – pisze Sławomir Sierakowski w „Dzienniku Opinii”. Publicysta wskazuje, że to właśnie przez pryzmat tragicznie zmarłego prezydent postrzegana jest nowa głowa państwa.

Zaprzysiężenie z modłami? Groteskowo

Dziś, podczas inauguracji prezydentury, Andrzej Duda mógł przedstawić się Polakom. I co zrobił? „Zaczął od zaprzysiężenia połączonego z modłami, od czegoś, co w każdym państwie, które nie jest teokracją, wygląda groteskowo” – krytykuje Sierakowski, wytykając że na pół godziny przemówienia przypadła godzinna msza. „To ma być prezydent wszystkich Polek i Polaków?” – dziwi się założyciel Krytyki Politycznej.

Przyznaje jednak, że w orędziu prezydenta pojawiły się konkrety. Sierakowski cieszy stwierdzenie Dudy, że politykę zagraniczną prowadzi się razem z rządem. Podobnie jasne opowiedzenie się za NATO. Smuci natomiast zmarginalizowanie problemu Ukrainy. Generalnie jednak z wizji polityki zagranicznej publicysta jest zadowolony. „Prezydent obiecał tu co najwyżej korektę, nie rewolucję, i to dobry znak” – pisze.

„Niech się postara”

Według Sierakowskiego Duda będzie więc nie tyle drugim Lechem Kaczyński, co raczej Aleksandrem Kwaśniewskim. By przyrównywać się do Kaczyńskiego, zdaniem publicysty Duda ma zbyt wiele dumy i miłości własnej. W porównaniu jednak z Kwaśniewskim brakuje Dudzie charyzmy, spontaniczności i lekkości.

Sierakowski zaznacza, że Duda jest prezydentem z przypadku. Że musiał debiutować od razu na najwyższym urzędzie. Co nie oznacza, że będzie złym prezydentem. „Na pewno będzie chciał się wybić nam minimum niezależności. Niech się postara, może mu się nawet udać” – kwituje Sierakowski.

Cały tekst na stronach „Dziennika Opinii”.

Zobacz także

TOK FM

NA ŻYWO Prezydent Andrzej Duda zaprzysiężony przed Zgromadzeniem Narodowym

06.08.2015

W trakcie swojego przemówienia Duda powiedział, że „nie żartował”: – Ten pałac będzie otwarty na duże inicjatywy społeczne, na postulaty obywatelskie, ludzie muszą mieć poczucie, że mają coś do powiedzenia w swoim państwie – podkreślił. Tak mówił m.in. w wywiadzie, którego udzielił nam w styczniu.

Przed Zamkiem Królewskim gromadzą się ludzie. Wojsko wyszło w okolice Archikatedry, żeby zrobić szpaler wzdłuż którego przejdzie prezydent Duda. Link do naszego filmiku znajdziecie TUTAJ.

Fot. Damian Szymański/Gazeta.pl

– Nie słuchajcie tego, co opowiadają, że się w Polsce nie da obniżyć wieku emerytalnego, że się nie da podwyższyć kwoty wolnej od podatku, bo się budżet zawali. To bzdury! Wystarczy zacząć naprawiać polską gospodarkę, a pieniądze z tego systemu znajdą się natychmiast”.

Prezydent Andrzej Duda.

fot. TVP Info

 

Nie zabrakło też zwolenników Andrzeja Dudy z krzyżami.

Fot. za Twitter.com

Ani transparentów… Ludzie, którzy przynieśli transparent ”Habemus presidentem” powiedzieli w TVN24, że ”nawet przy wyborze papieża nie było takiej radości”.

Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, skomentował orędzie prezydenta Andrzeja Dudy. Stwierdził, że dostrzega elementy pozytywne na poziomie haseł i deklaracji, jednak jest sceptyczny w kwestii ich realizacji. – Jeżeliby rzeczywiście postępował w zgodzie z tymi deklaracjami, to byłoby dobrze. Nie ukrywam, że nie bardzo w to wierzę, bo słowa wypowiada się łatwo, a praktyka polityczna od lat grzęźnie w czymś zupełnie odmiennym – ocenił senator.

Dodał, że „na poziomie deklaracji” dobrze ocenia orędzie prezydenta, bo były w nim pozytywne elementy, jak gotowość do dialogu, czy apelowanie o wzajemny szacunek.

 

Bp Polak wygłasza homilię. – Troska o dobro wspólne domaga się pokoju społecznego, bezpieczeństwa i stabilności. Nie wolno ich narażać przez nieprzemyślane działania i uleganie pokusie postępowania w sposób niegodny człowieczeństwa – mówi Prymas Polski.

Podkreślił, że oprócz bezwarunkowego szacunku dla osoby ludzkiej, troska o dobro wspólne „domaga się również – jak nam zwraca uwagę papież – szczególnej troski o rodzinę„. – Tylko w ten sposób można przecież patrzeć w przyszłość. Każda rodzina, przypomniał nam papież Franciszek, jest komórką społeczeństwa, ale rodzina wielodzietna jest komórką bogatszą, bardziej żywotną, i inwestowanie w nią jest w pełni korzystne dla państwa – mówił abp Polak.

 

Fot. Gazeta.pl

– Kiedy Kościół zabierze głos w sprawach społecznych i politycznych, to nie po to, by sprawować władzę polityczną albo odbierac omuś prawa do wolności opinii. Kościół pragnie tylko kształtować i oświecać sumienia wiernych, a zwłaszcza tych, którzy poświęcają się działalności politycznej. Kościół nie chce przez swoje nauczanie uczestniczyć w rządzeniu Polską – mówi abp Gądecki.

kościółNiePragnie

Andrzej Duda składa podziękowania Lechowi Kaczyńskiemu – PiS klaszcze. – Obok niego dorastałem do polityki – mówi prezydent Duda. – Ta droga, która wtedy się rozpoczęła doprowadziła mnie dziś tutaj – stwierdził Andrzej Duda.

Duda zapowiada, że dotrzyma zobowiązań wyborczych – np. dot. wieku emerytalnego. – Polacy mówili mi o swoich problemach. Chcę powiedzieć, że jednym z podstawowych oczekiwań jest, by odbudować wspólnotę – mówi Duda. Oklaski. – Proszę o wzajemny szacunek – mówi prezydent.

Część sali buczy, kiedy prezydent mówi o głodnych dzieciach.

Trzeba dbać o dobre stosunki z sąsiadami. Trzeba szukać tego, co wspólne jak np. odświeżenie idei Grupy Wyszehradzkiej – mówi Andrzej Duda. – Polityka zagraniczna jest tylko ”mała” – polonia potrzebuje większego kontaktu z Polską – mówi Duda. Powstanie biuro ds. Polonii i Polaków zagranicą przy Kancelarii Prezydenta. – Oni myślą o Polsce. Potrzebują tego, by wyciągnąć do nich rękę – mówi prezydent Duda. Mówi o tym, by utrzymywać łączność z Polakami żyjącymi poza Polską.

Fot.Gazeta.pl

Andrzej Duda mówi o kulturze w Polsce. Artyści nie mają pieniędzy na to, by tworzyć. – Polska kultura wymaga mecenatu – mówi Andrzej Duda i zapewnia, że nim będzie.

TOK FM

Kurski szuka mistycyzmu w prezydenturze Dudy. A internauci bezlitośni: „Odleciał w kosmos”, „zawód: numerolog”

past, 06.08.2015
„Krew jego dawne bohatery a imię jego czterdzieści i cztery” – Jacek Kurski zacytował na Twitterze Mickiewicza i policzył, że zaprzysiężenie Andrzeja Dudy przypada na dokładnie 1944. dzień od śmierci Lecha Kaczyńskiego. Ta teoria nie uszła uwadze innych użytkowników portalu, który zgodnie stwierdzili, że Kurski „odleciał w kosmos”.
Jacek Kurski

Jacek Kurski (PRZEMEK WIERZCHOWSKI)

 

Niektórzy z prawicowych publicystów zwracali uwagę, że zaprzysiężenie Dudy na prezydenta przypada na święto Przemienienia Pańskiego, zwracając uwagę, że – ich zdaniem – nie jest to przypadek.

Jednak Jacek Kurski poszedł krok dalej w doszukiwaniu się mistycyzmu w prezydenturze Dudy. Wyliczył on, że „prezydentura wraca w godne ręce” dokładnie 1944 dni po śmierci Lecha Kaczyńskiego. Kurski nawiązał tym do zagadkowego „wskrzesiciel narodu” z „Dziadów” Adama Mickiewicza.

„Wskrzesiciel narodu, Z matki obcej; krew jego dawne bohatery, A imię jego będzie czterdzieści i cztery” – brzmią wersy z dzieła poety.

krewJego

Wielu innych użytkowników Twittera bezlitośnie skomentowało wpis Kurskiego. Większość zgadzała się, że „odleciał w kosmos”, a niektórzy zwracali uwagę, że za wszelką cenę walczy o miejsce na listach PiS przed wyborami.

„Tymczasem Jacek Kurski coraz bardziej zażarcie walczy o miejsce na liście” – pisze jeden z komentujących na Twitterze.

TymczasemJacekKurski

„Ziemia do Jacka Kurskiego, halo tu ziemia…”

ziemiaDo

„Kurski Jacenty – poeta wyklęty”

kurskiJacenty

„Pan Kurski chyba ostatnio za dużo Terlikowskiego na Twitterze odwiedzał”

panKurski

Kurski odleciał w kosmos. Dżizas, czego ludzie nie zrobią, żeby się załapać do koryta….

kurskiOdleciałwKosmos

„Cenię Pana za to, że wprost potwierdza Pan wszelkie moje obawy odnośnie niebezpieczeństw jakie niosą za sobą ewentualne rządy PIS”

cenięPanaZa to

„Widzę, że zawód „numerolog” jest Panu pisany” – napisał jeden z użytkowników. „I dokładnie 70 lat po Hiroszimie. Rozumiem triumfalizm, ale czy można w nim zachować minimum klasy i rozsądku?” – zwrócił uwagę inny.

 

gazeta.pl

Dziennikarka TVN zaatakowana podczas rozmowy z wiceprezydentem Poznania

pż, nat, 06.08.2015
Policja

Policja (Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta)

Do ataku doszło tuż po konferencji zorganizowanej przez Urząd Miasta na ul. Święty Marcin w Poznaniu. Przechodzący ulicą mężczyzna rzucił w kierunku dziennikarki TVN rozmawiającej z wiceprezydentem Mariuszem Wiśniewskim workiem z nieznaną cieczą.

Radio Merkury podało, że mężczyzna miał na twarzy czarną maskę. Wcześniej miał przechodzić ulicą z odkrytą twarzą i patrzyć, co się dzieje. – Na razie trudno to zweryfikować, dziennikarka jest przesłuchiwana, odbieramy od niej zawiadomienie o naruszeniu nietykalności cielesnej. Zabezpieczamy też monitoring – powiedział nam Franciszek Rusyniak, komendant komisariatu na poznańskim Starym Mieście.

Zorganizowany na ulicy briefing dotyczył konkursu na zagospodarowanie ulicy Święty Marcin. Do ataku doszło już po konferencji, gdy dziennikarze rozmawiali z wiceprezydentem Poznania Mariuszem Wiśniewskim. Napastnik rzucił w stronę dziennikarki TVN workiem z wodą lub inną cieczą. Wykrzykiwał też wulgaryzmy.

Sprawą zajmuje się policja. Biuro prasowe TVN na razie nie odpowiedziało nam, czy ich dziennikarka ucierpiała.

dziennikarkaTVN

poznan.gazeta.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s