Balcerowicz (20.12.14)

 

Prof. Balcerowicz: Brutalizacja języka przysłania poważniejsze problemy. Przestajemy doganiać Zachód

Leszek Balcerowicz krytykuje retorykę polityków po wyborach samorządowych
Leszek Balcerowicz krytykuje retorykę polityków po wyborach samorządowych Fot. Pawel Malecki / AG

„Mamy do czynienia z brutalizacją języka, która fałszuje obraz rzeczywistości. Nie podważając wiarygodności wyborów, trzeba oczywiście sprawdzić wszystkie błędy techniczne, do których doszło” – mówił na antenie TVN 24 o wyborach samorządowych prof. Leszek Balcerowicz.

Były minister finansów po raz pierwszy zabrał głos ws. wyborów, które zdaniem prawicowej opozycji zostały sfałszowane. Balcerowicz takich zarzutów nie powtórzył, ale zwrócił uwagę, że „należy sprawdzić, jakie błędy techniczne popełniono, nie podważając jednocześnie wiarygodności głosowania”.

Pytany, czy powinno się pozywać tych, którzy mówią o fałszerstwach, stwierdził: „Nie jestem zwolennikiem tego, by każdego podawać do prokuratora. To jest głupi nawyk polskich polityków, że oni się ścigają w tym, kto więcej doniesie do prokuratury”.

To, co najbardziej mu przeszkadza w kontekście wyborów, to ostra retoryka i „brutalizacja języka”. „Najgorsze jest to, że taka brutalizacja wielu przysłania poważniejszy problem” – dodał. Jest nim m.in. złe prawo. Zdaniem profesora „niewiele się robi, aby zapobiec groźnemu dla Polski scenariuszowi”, jakim jest ryzyko, że przestaniemy doganiać Zachód.

Gość „Faktów po faktach” TVN 24 odniósł się również do zorganizowanego 13 grudnia marszu PiS. Jego zdaniem to niefortunna data. „Data, która dla wielu osób oznaczała dramatyczny i niekorzystny zwrot, i nie powinno być tak, że tylko jedna partia próbuje skupić na sobie uwagę pod takimi zwłaszcza hasłami. Ale fałszywe oceny nie dotyczą tylko PiS, choć one mnie oczywiście rażą” – zaznaczył.

PROF. LESZEK BALCEROWICZ

Polska po 1898 roku więcej niż podwoiła rozmiary gospodarki. Trzeba pytać tych ludzi, którzy fałszują obraz rzeczywistości i polskich osiągnięć, jak wytłumaczą te fakty.

Źródło: TVN 24

naTemat.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: