KOD – Przywróćmy ład konstytucyjny

Posted: 12 marca 2016 in Polityka
Tagi: , , , , , , , ,

Oto najciekawsze momenty manifestacji KOD w Warszawie, na którą przybyło 50 tys. ludzi.

Postulaty protestujących: przyjęcie ślubowania od 3 sędziów, opublikowanie wyroku i wycofanie się ze zmian w TK

Przyjęcie przez prezydenta ślubowania od 3 sędziów TK, opublikowanie wyroku TK z tego tygodnia oraz wycofanie się ze zmian w Trybunale, czyli m.in. odstąpienie od zasady, że sąd konstytucyjny musi rozpatrywać sprawy według kolejności wpływu – to najważniejsze postulaty z dzisiejszej manifestacji Nowoczesnej, w której udział wzięli także politycy PO, lewicy oraz KOD.

myObywatele

Ryszard Petru na manifestacji przed Trybunałem Konstytucyjnym:

„My nie chcemy Majdanu, my chcemy normalności i dlatego protestujemy w sposób pokojowy. Prosimy PIS, aby nie nazywał nas zdrajcami, nie mówił, że nie jesteśmy narodem. My chcemy pokazać, że Polska może być normalnym krajem, gdzie są przestrzegane podstawowe prawa. Przed laty Polacy demonstrowali, żeby zmienić ustrój, teraz po to, by nam nagle ustroju nie zmienili. Dotychczas obowiązywał ustrój rządów prawa. Niestety w sytuacji, kiedy nie jest publikowany wyrok TK, to są już rządy siły”

„Jesteśmy otwarci na rozmowę”

„Dzisiaj otrzymujemy informację, że rząd mówi, że nie publikuje wyroku i chce rozmawiać. Mówią o kompromisie, ale jak szukać kompromisu między publikowaniem a niepublikowaniem? No trudno. Nie można trochę opublikować. Prośba taka: opublikujcie wyrok, zastosujcie się do tego, co powiedział TK. Jesteśmy otwarci na rozmowę. Jak widać, jesteśmy tutaj ponad podziałami. Bez względu na to, jakie mamy poglądy, w kwestiach fundamentalnych jesteśmy razem i będziemy razem”

– Wielkość człowieka poznaje się po tym, czy umie przyznać się do błędów. Mali ludzie do błędów się nie przyznają. Mali ludzie, którym żądza władzy opanowała umysły. Mamy też apel do tych osób, które popierają PiS, i którzy są posłami PiS-u o taką refleksję: gdzie jest dzisiaj Polska? – mówił dalej Petru.

Lider Nowoczesnej dodał, że będą protestować do skutku, w różnych formach.

petruMali

Barbara Nowacka:

„My chcemy toczyć ze sobą spór, tak, jak tu stoimy – od lewa do centrum, także z ludźmi z prawej stronie. Ale chcemy to zrobić w ramach porządku konstytucyjnego, który dzisiejsza władza łamie. Nie ma na to zgody. Dziś ta rozmowa jest niemożliwa. PiS nie chce opublikować wyroku TK. Nawołują do dialogu, ale jaki to dialog? My chcemy dialogu, ale w ramach prawa, tylko i wyłącznie w ramach porządku prawnego. I to przyszliśmy dziś powiedzieć. Bo Polska jest tutaj, ale tutaj – czyli w naszych sercach”

Jak dodała:

„Chciałam, tu z tego miejsca zwrócić się do posła Jarosława Kaczyńskiego: pośle, nie łam kręgosłupów pani Szydło i prezydentowi Dudzie. Nie zmuszaj lojalnych sobie ludzi, by byli zagrożeni TK. Największe świństwo, które można zrobić lojalnym sobie ludziom, to ich zniszczyć. Panie pośle, daj im działać zgodnie z prawem”

nowacka

Borys Budka (PO) w trakcie demonstracji pod TK:

„Pamiętajcie, że nikt nie może zawłaszczyć sobie barw biało-czerwonych. TK jest jedynym organem w Polsce, na którego nie ma wpływu prezes, prezydent, premier. Dlaczego? Bo sądy są niezależne. To podstawa naszego ustroju. Dlatego tu jesteśmy – by wspólnie bronić TK, bronić naszych praw przed tym, co może się stać. Nie damy zawłaszczyć Polski. Posłużę się na koniec parafrazę Ernesta Hemingwaya: Panie prezesie, być może Polaków można zniszczyć, ale nie można pokonać. Jesteśmy razem”

budka

#RządziePublikuj – PO uruchamia nową akcję w internecie

rządziePublikuj

 

Platforma zachęca do wysyłania maili do Kancelarii Premiera z apelem o publikację tegotygodniowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. To nowa akcja największej partii opozycyjnej, promowana w mediach społecznościowych pod hashtagiem #RządziePublikuj.

Na uruchomionej właśnie stronie internetowej można wysłać gotowego e-maila do KPRM z takim właśnie apelem. Jak argumentuje Platforma:

„Rząd PiS po raz kolejny lekceważy Konstytucję RP i wbrew prawu nie chce opublikować wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zmiażdżył PiS-owską ustawę „naprawczą”. Domagamy się publikacji wyroku i przestrzegania prawa przez rząd – Rozpoczynamy akcję #RządziePublikuj!”

Za: 300polityka.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s