KOD wygra z PiS. To już czuć, ten werdykt wisi w powietrzu, pętla dla PiS też, choć zemsty nie będzie

Posted: 22 kwietnia 2016 in Polityka
Tagi: , , , , ,

KODiPolitycy

Władza PiS musi się załamać, zapaść, jeżeli KOD będzie tak rozmawiał ze społeczeństwem – a dokładnie: społeczeństwo będzie rozmawiało ze sobą – jak to miało wczoraj miejsce w Toruniu.

KOD to społeczno-polityczne medium.

Na KOD-owską debatę o stanie polskiej demokracji zostali zaproszeni politycy wszystkich opcji. Wszystkich, a publika przyszła tłumnie.

Nie wszystkie partie jednak się stawiły. W spotkaniu uczestniczyli lokalni politycy: Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna), Arkadiusz Myrcha (PO), Adrian Stelmaszyk (Razem), Jerzy Wenderlich (SLD), Przemysław Górski (PSL) i Sławomir Mentzen (Korwin).

Nie przyszli: Jan Krzysztof Ardanowski z PiS i przedstawiciel Kukiz ’15.

Publika to członkowie KOD i sympatycy różnych partii. Próbowano odpowiedzieć na pytania: „Czy demokracja w Polsce jest zagrożona?”, „Jak należy bronić demokracji?”, „Czy istnieje demokracja idealna i jak ją urzeczywistnić?”

Najciekawsze głosy:

Arkadiusz Myrcha, poseł PO: – Mamy w Polsce przykład perfidnego braku szacunku dla prawa i obywatela. To powoduje, że na ulice wychodzą protestujący. A pewna grupa ludzi tylko ten konflikt zaostrza. Ciężko budować solidne państwo, gdy tworzą się dwa antagonistyczne obozy. Niestety, nie jest to demokracja.

Adrian Stelmaszyk z Razem: – PiS jest wyłącznie symptomem. W toku transformacji, bardzo duża grupa Polaków z małych miast i wsi została wyrzucona za burtę. Ta frustracja ma źródło w wykluczeniu społecznym i nierównościach ekonomicznych. Szukając prostych odpowiedzi, ludzie kierują się w stronę agresywnej retoryki.

Joanna Scheuring-Wielgus (.Nowoczesna): – Szacunek jest najważniejszy. Jednak te wszystkie określenia kierowane do sympatyków KOD są przerażające. Dlatego wspólnie z innymi parlamentarzystami chcemy zwalczać mowę nienawiści. Nie wiem czy nam się uda, ale prosimy o wsparcie. Język, którym posługujemy się jest bardzo ważny.

Mamy do czynienia z zupełnie nową jakością debatowania, rozmawiania ze sobą. PiS tego nie wytrzyma, autorytaryzm nie dopuszcza innych głosów oprócz swojego.

KOD zwycięży, jak „Solidarność” w 1989 roku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s