Łączewski, Kaczyński i jego konstytucja, i lustracja szefowej od oglądalności

Posted: 11 Maj 2016 in Polityka
Tagi: , , , , , , ,

sędzia

Polska to chory kraj. Wyrokowiec (3 lata bezwględnego więzienia) jest ministrem. Mafia rządzi? A jaka jest struktura PiS? I co Corleone mówi o Polakach?

Element animalny, najgorszy sort, gestapo, etc. Tak mówi normalny człowiek?

Sędzia Wojciech Łączewski, który Mariuszowi Kamińskiemu za przestępstwa, gdy ten był szefem CBA, dał 3 lata pobuty za kratami i dopieszczenie tyłka na pryczy. Taki wyrok świadczy, kim jest minister PiS. I Kim jest Andrzej Duda, który go ułaskawił.

Łączewski został przeniesiony z wydziału karnego do wydziału cywilnego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia.

Jak to odczytywać?

Przeniesienie go można też odebrać jako ustąpienie pola przez wymiar sprawiedliwości prawicowym krytykom. Jeśli tak by było, to sąd wysyła niebezpieczny sygnał do społeczeństwa. Bo sądy nie mogą ulegać pustej krytyce oraz naciskom polityków. A tym wydaje się usunięcie odważnego sędziego.

Katarzyna Kolenda-Zaleska analizuje stosunek Jarosława Kaczyńskiego do Dudy i do konstytucji.

widać

Ważne jest tu odniesienie do projektu konstytucji PiS ze stycznia 2010 r. W tym projekcie – wyraźnie pisanym pod urzędującego prezydenta Lecha Kaczyńskiego i z nadzieją na jego reelekcję – głowa państwa zyskuje ogromną władzę. Może wydawać dekrety, odmawiać powołania premiera z powodów co najmniej ogólnych – „jeżeli istnieje uzasadnione podejrzenie, że nie będzie on przestrzegać prawa, albo jeżeli przeciwko powołaniu przemawiają ważne względy bezpieczeństwa państwa”. Może też w ciągu pierwszych sześciu miesięcy urzędowania rozwiązać Sejm także z powodów ogólnych, by nie powiedzieć: bo takie ma widzimisię. Rola parlamentu zostaje zmarginalizowana, bo prezydent może każdą ustawę, która mu się nie spodoba, poddać pod referendum. A rząd może zakazać opozycji składania poprawek do rządowych projektów ustaw.

Co prawda, ten projekt zniknął z oficjalnych stron PiS, więc trudno było dociec, czy nadal obowiązuje. Aż do teraz. Bo Kaczyński w trakcie internetowego czatu dał do zrozumienia, że nie zamierza Andrzejowi Dudzie dawać aż tak wielkich uprawnień, jakie planował dla swojego brata. Czy to świadczy o braku zaufania do obecnego prezydenta, czy o ewolucji poglądów prezesa – trudno rozstrzygać. Ale fakt pozostaje faktem, że teraz Kaczyński skłania się ku koncepcji silnego premiera, a nie silnego prezydenta. Na to ostatnie stanowisko szans nie ma, ale premierem może zostać w każdej chwili.

Duda dla Kaczyńskiego to kmiotek.

złe

Jackowi Kurskiemu nie spodobały się wyniki oglądalności „Wiadomości” TVP1 (bo są marne), więc szefostwo „Wiadomości” zadbało o badania godne zaufania Telewizji Polskiej. – Zleciliśmy sondaż przeprowadzany tradycyjną metodą telefoniczną. To jedyna możliwość, by z innego źródła poznać preferencje Polaków.

Na weryfikacji wyników oglądalności „Wiadomości” nie poprzestały. – Skąd takie rozbieżności? Czy wynikają tylko z metodologii? – pytał retorycznie dziennikarzyna Pobudzin. I płynnie przeszedł do lustracji Elżbiety Gorajewskiej, szefowej firmy Nielsen, badającej oglądalność.

Nowotwór pisowski dalej zżera Polskę. I to coraz szybciej. Choroba się rozwija. Może dojść do sytuacji, że już żadna chemioterapia krajowi nie pomoże.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s