PiS staje się silny słabością opozycji. PO, Nowoczesna i lewica winny jednoczyć się pod parasolem KOD

Posted: 18 sierpnia 2016 in Polityka
Tagi: , , , , , , , , , ,

Z Mateuszem Kijowskim w „Faktach po faktach” TVN24 rozmawiała Anita Werner. I wcale nie jest wesoło. Opozycja parlamentarna głupieje, a to może znaczyć jedno: PiS będzie długo rządziło.

Niedobrze.

kijowskiTrzeba1

– Mamy do czynienia z tzw. momentem konstytucyjnym. Momentem, w którym właściwie programy nie mają znaczenia, a znaczenie mają sprawy ustrojowe. Walczymy o sprawy ustrojowe, o to, żeby pozostać państwem demokratycznym, co jest łatwe, bo prawo zostało mocno zdewastowane. Trzeba się zjednoczyć wokół wartości, obrony podstaw ustrojowych Polski. W związku z tym do tego jest potrzebny silny, duży, szeroki blok. Kiedy obronimy to boisko, na którym toczy się gra, potem trzeba zająć się grą i trzeba się być może podzielić – mówił Kijowski.

– To trochę jest taka sytuacja, jak w 1989 roku, kiedy „Solidarność” czy też Komitety Obywatelskie wystawiły szeroki blok i dosyć szybko wyłoniły się z tego bloku różne siły, różne partie pokrywające cały spektrum poglądów. Ale ten moment, kiedy trzeba było stanąć razem i zawalczyć o wartości, to ten czas się zbliża.

Kijowski pytany, jak ocenia to, że PO robi się na chadecję:

kijowskiJestem1

„Nie do końca to rozumiem. W tej chwili takie ideowe czy ideologiczne zwroty, zmiany nie mają znaczenia, większego sensu, bo w tej chwili moment jest konstytucyjny. Nie ma się co zastanawiać, czy będziemy bardziej lewicowi, prawicowi, chadeccy czy bardziej konserwatywni. Trzeba się zająć obroną tego, co najważniejsze. To trochę strata czasu w tej chwili”.

Jarosław Kaczyński nas rozjedzie, jak opozycja się nie zjednoczy, nie będzie wspólnie głośno protestowała. I tworzyła spójną kontrpropozycję.

Wybitny prawnik, szef Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński w grudniu zdaje urząd. Kto będzie bronił prawa w Polsce?

rzeplińskiNikt

Rzepliński w rozmowie z PAP wyraził nadzieję, iż rząd opublikuje dwa brakujące wyroki. – Nikt nie ma prawa segregować wyroków TK! – stwierdził prezes TK.

Profesor prawa z Uniwersytetu Gdańskiego Jerzy Zajadło też patrzy z pesymizmem w przyszłość.

spór

Zdałem sobie sprawę, że Trybunał wprawdzie umiera, ale umiera z godnością. Do końca trzyma się bowiem pewnych zasad i reguł, które powinny obowiązywać w demokratycznym państwie prawa. Mógł wprawdzie całą nową ustawę wyrzucić do kosza, uznając jej niekonstytucyjność, ale nie zrobił tego. Nie jest to jednak przejaw jego słabości, lecz wręcz przeciwnie – profesjonalizmu i odpowiedzialności, ponieważ za jedyny punkt odniesienia przyjmuje tekst konstytucji, a zwłaszcza ucieleśnione w nim wartości. Trybunał gra więc w zupełnie inną grę niż większość parlamentarna, prezydent i rząd, ponieważ oni wspomniane zasady i reguły demokratycznego państwa prawa permanentnie naruszają. Tak więc – chapeau bas, Panie i Panowie sędziowie! Niestety, nie wszyscy.

sondaż

Popularny w internecie i nie tylko SOKzBURAKA w rozmowie z Magdą Jethon opowiada, jak pisowcy dobierają się do ludzi z opozycji.

były

Były groźby, że przyjdą do domu, że mi wykończą rodzinę, a mnie w pierwszej kolejności, że mnie powieszą i że jestem najgorszym zdrajcą Polski.

Z SOKiemzBURAKA rozmawia Magda Jethon

Magda Jethon: Nie boisz się?

SOKzBURAKA: Nie ukrywam, że trochę tak. Obawiam się, że ktoś może zapukać o 5.30 i tę opozycję próbować wyłączyć, bo im jesteś mocniejszy, tym bardziej przeszkadzasz. Mam jednak nadzieję, że nikt nie zacznie mnie nękać i nie powie, że pan nam przeszkadza i trzeba panu zrobić coś brzydkiego.

– Nikt nie stukał jeszcze do ciebie, nie włamał się do komputera, nie zniszczył czegoś?

– Były takie próby, oczywiście. Było polowanie na mnie.

szb-pisdrolon

Waldemar Mystkowski pisze o zapędach PiS, aby ustanowić prawo nad dobrym imieniem Lecha Kaczyńskiego i sadzać za kraty.

dobre

Lech Kaczyński jest po wielokroć „polegnięty”. Obok tego toczy się jeszcze jedna walka, mianowicie o trwały ślad w przestrzeni. Najważniejsze, aby pomniki świadczyły o „polegnięciu”. W innych miastach polskich to nie jest jakiś szczególny problem, aby postawić pomniki, ale najważniejszy jest warszawski pomnik na Krakowskim Przedmieściu. Gdy on stanie, legalnie bądź nielegalnie – nieważne – jaki problem wpisać do ustawy Ziobry o dobrym imieniu Polski? Hę?

Kaczyński ma pomniki, ma „polęgnięcia” w podręcznikach – i to jest dobre imię Polski. Nowelizujemy ustawę – zapowie poseł Stanisław Piotrowicz. Akurat w nowelach PiS jest mistrzem. I ustawowo każdy Polak będzie musiał bronić dobrego imienia Polski, które symbolizuje „polegnięty” Lech K. I ten drugi wątek jest ważniejszy od dobrego imienia Polaków. Dobre imię Lecha Kaczyńskiego – bo jak nie, to grozi kara do 3 lat więzienia.

mamy

Jeżeli nie wygramy z PiS-em, to możemy pożegnać się z cywylizacją zachodnią. Z czasem ta partia doprowadzi do sytuacji, że znowu będziemy walczyć o niepodległość.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s