Ka (26.01.15)

 

Lis: „Solidarność” to największe zagrożenie dla społecznej solidarności Polaków. Egoizm

Anna Siek, 26.01.2015
Tomasz Lis

Tomasz Lis (Fot. Bartosz Bobkowski/AG)

„W 1980 r. „Solidarność” powstawała, by naprawić państwo. Obecna „Solidarność” trwa, by państwo psuć i na nim pasożytować” – ocenił Tomasz Lis. Według szefa „Newsweeka” dziś „S” to „koalicja silnych, służąca dojeniu – państwa i słabszych”, która stała się zakładnikiem politycznych ambicji swojego szefa. „Duda wciąż sobie roi, że będzie nowym Lechem Wałęsą, a przynajmniej nowym Lechem Kaczyńskim”.
„Piękne hasło „solidarność” oznacza potrzebę współpracy i niesienia pomocy, szczególnie słabszym. Związek „Solidarność” postępuje dokładnie odwrotnie, to koalicja silnych, służąca dojeniu – państwa i właśnie słabszych. Charakteryzuje się roszczeniowością, demagogią, populizmem i radykalizmem” – tak o „S” pisze Tomasz Lis w najnowszym „Newsweeku”.

Zdaniem publicysty „Solidarność” to dziś „największe zagrożenie dla społecznej solidarności Polaków”. „Pozwolę sobie przeliterować jego nazwę” E-G-O-I-Z-M” – napisał Lis. Jak ocenił, „w 1980 r. „Solidarność” powstawała, by naprawić państwo”. A „obecna „Solidarność” trwa, by państwo psuć i na nim pasożytować”.

Marzenia o Pałacu Prezydenckim

Za kierunek, w jakim podąża największy związek zawodowy, i za styl, w jakim to robi, odpowiada jego szef – Piotr Duda. I jak ocenia Lis, wielkie polityczne ambicje przewodniczącego.

„Na nieszczęście „Solidarności” i na nieszczęście państwa przewodniczący Duda wciąż sobie roi, że będzie nowym Lechem Wałęsą, a przynajmniej nowym Lechem Kaczyńskim, i że rolę pierwszego związkowca zmieni kiedyś na rolę pierwszego obywatela”.

Dlatego według szefa „Newsweeka” związkowcy realizują scenariusz osłabiania rządu i „rozwalania” wszystkiego, co się da. „I nawet jak PiS przegra wybory, to Duda związkowy, ale nie Duda PiS-owski czy Brudziński, stanie się naturalnym kandydatem do schedy po Kaczyńskim. I o to w tej całej zabawie idzie”.

Zobacz także

TOK FM

Kaczyński: Możemy wygrać wybory, może wtedy nastąpić nowy 1989 rok

MT, 26.01.2015
Jarosław Kaczyński odwiedził Rudę Śląską 12 stycznia

Jarosław Kaczyński odwiedził Rudę Śląską 12 stycznia (GRZEGORZ CELEJEWSKI)

Strajki górników mogły być grą na zdymisjonowanie Kopacz, a Duda ma szanse na wygraną w drugiej turze. Potem w wyborach samorządowych może nastąpić „nowy 1989 rok, o podobnej skali odrzucenia starego systemu”. PiS w Sejmie nie będzie nawet potrzebował koalicjanta – stwierdza Jarosław Kaczyński w rozmowie z „Do Rzeczy”.
Prezes Prawa i Sprawiedliwości w wywiadzie z tygodnikiem „Do Rzeczy” mówi między innymi o ostatnich protestach górników i porozumieniu, jakie opracował rząd. Według Jarosława Kaczyńskiego na całej sytuacji jak zwykle ucierpieli niewinni pracownicy, płacąc za błędy osób „na górze”. Do tego cała sytuacja mogła być pułapka na Ewę Kopacz, mającą doprowadzić ją do dymisji. Taki scenariusz zasugerowała Barbara Fedryszak-Radziejowska, a Kaczyński przyznał, że mogła to być gra obliczona na zwiększenie poparcia dla obecnego prezydenta. – Miało dojść do szerszego protestu, w pewnym momencie Bronisław Komorowski daje do zrozumienia, że Ewa Kopacz musi odejść i wprowadza własnego premiera – tłumaczy ten scenariusz Kaczyński. – To bardzo awansowałoby jego pozycję przed wyborami, umocniło jego władzę – wyjaśnia.

„Na Śląsku codziennie podejmowaliśmy działania”

W kontekście wyborów prezydenckich pojawiła się też kwestia kandydata PiS Andrzeja Dudy i jego obecności podczas protestów górników. Kaczyński tłumaczy, że jego partyjny kolega był na miejscu jeszcze przed szefem Solidarności Piotrem Dudą i że naciskał on na prezydenta w sprawie ustawy górniczej. – Sam byłem na wiecu, przemawiałem, zażądaliśmy wycofania się z likwidacji kopalń, mówiliśmy, że to nie pensje górników, ale koszty zarządów są przyczyną kłopotów kopalni – codziennie w tej sprawie podejmowaliśmy działania – zapewnia.

Zapytany o to, dlaczego Andrzeja Dudy nie było na Śląsku podczas największych manifestacji, stwierdził, że nie było powodu, żeby tam był. – Górnicy mogliby nam powiedzieć: „Przepraszamy, ale jednak nie chcielibyśmy tego protestu polityzować”, i to trzeba zrozumieć – odparł.

Dziennikarz postawił też pytanie, czy „protest zaskoczył PiS, a Andrzej Duda został przykryty Piotrem Dudą”. Prezes odpowiedział, że to „nieustanny zarzut tzw. prawicowych publicystów i nie wiadomo co zrobić, żeby go uchylić”.

– Jest pan zadowolony z kampanii Dudy? – pyta dziennikarka. – Tak – odpowiada krótko prezes, dodając, że kampania tak naprawdę jeszcze w pełni nie ruszyła.

„Racjonalne działanie lewicy”

W kwestii szans kandydata PiS Kaczyński liczy na drugą turę, którą Duda wygra. Będzie miał jednak dużą pracę do wykonania wobec kontrkandydatów mniejszych partii, czyli PSL i SLD. Kandydaturę Magdaleny Ogórek nazwał przy tym interesującym pomysłem. – Ja bym tej kandydatury nie lekceważył – stwierdził. – Jeśli okazałoby się, że ma jaką taką orientację, że jest jakoś przygotowana, to ma szanse na dwucyfrowy wynik – jest młodą kobietą i będzie prawdopodobnie jedyną kandydatką. To może być racjonalne działanie lewicy – zaznaczył.

Kaczyński nie traktuje jednak Ogórek jako sojusznika w walce przeciwko Komorowskiemu. – Jej wysunięcie ma za zadanie przetrwanie SLD na scenie politycznej – ocenia.

„Nowy 1989 r.”

Szanse na wygranie wyborów parlamentarnych przez partię opozycyjną Kaczyński ocenia pozytywnie. – Możemy wygrać, tylko potrzebna będzie wielka mobilizacja – mówi. – Myślę nawet, że może nastąpić nowy 1989 r. – o podobnej skali odrzucenia starego systemu – stwierdza prezes PiS, dodając, że w kraju rośnie potrzeba zmiany, która nie daje o sobie znać w badaniach opinii. Podobnie zmian mieli nie widzieć komuniści w roku 1989. – Przystąpili do wyborów, bo z badań im wychodziło, że będzie całkiem nieźle – tłumaczy Kaczyński.

– Nastrój zmiany rośnie podskórnie i widać to na co dzień w bezpośrednich kontaktach z ludźmi – dodaje. O wyborach myśli więc optymistycznie i uważa, że PiS nie będzie nawet potrzebował w Sejmie koalicji.

Zobacz także

TOK FM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s