A

 

NOP i kibole krzyczeli „Hańba!”. Skazani na grzywnę i areszt

Mateusz Kokoszkiewicz, 19.05.2014
Sąd ogłosił w poniedziałek wyrok w sprawie zakłócenia wykładu prof. Zygmunta Baumana na Uniwersytecie Wrocławskim. Zaraz po tym, jak go odczytał musiał przerwać posiedzenie ze względu na zachowanie publiczności. Narodowcy zostali skazani na wysokie grzywny i kary aresztu. Zapowiadają apelację.
Przed rozprawą około 20 osób manifestowało pod siedzibą sądu rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia przy ul. Sądowej.

Przynieśli banery z hasłami, m.in. „Bauman + Dutkiewicz = czerwona koalicja” i „Dość promowania stalinowskich zbrodniarzy we Wrocławiu”. Krzyczeli: „Norymberga dla komuny” oraz „Precz z represją polityczną”. Na transparentach mieli loga Solidarnych 2010 i Narodowego Odrodzenia Polski.

Skazani na areszt i grzywnę

Na ławie oskarżonych zasiadły 23 osoby obwinione o zakłócenie wykładu prof. Baumana w czerwcu zeszłego roku na Uniwersytecie Wrocławskim. Wówczas około stu członków i sympatyków Narodowego Odrodzenia Polski oraz kiboli Śląska wdarło na salę i zaczęło krzyczeć do Baumana: „Wypierdalaj” czy „Raz sierpem, raz młotem w czerwoną hołotę”. Interweniowali policyjni antyterroryści, którzy wyprowadzili mężczyzn z auli.

Przed sądem nie przyznali się do zarzucanych czynów. – To nie jest proces o zwykłe wykroczenie. Obwinieni działali w stanie wyższej konieczności, chroniąc takie dobra jak cześć bohaterów i tożsamość narodowa – argumentowali ich obrońcy.

W poniedziałek sąd skazał Dawida Gaszyńskiego, szefa wrocławskiego NOP, na 20 dni aresztu. Natomiast Romana Zielińskiego, przywódcę kibiców Śląska na 5 tys. zł grzywny. Pozostali otrzymali kary od tysiąca do pięciu tys. zł grzywny oraz 20 lub 30 dni aresztu. Cztery osoby zostały uniewinnione.

Krzyczeli „Hańba”

Na miejscach dla publiczności proces obserwowało ok. 30 osób, wielu ubranych w szaliki i bluzy z symbolami klubu WKS Śląsk. Gdy sąd odczytał wyrok, zaczęli krzyczeć: „Hańba!”, „Precz z komuną”, „Baumana osądźcie”. Sąd musiał przerwać posiedzenie i zarządzić dziesięć minut przerwy.

Sędzia Paweł Chodkowski stwierdził, że nie ma wątpliwości co do winy dziewiętnastu narodowców. – Na podstawie zapisu z monitoringu precyzyjnie da się udowodnić zarzucany czyn – mówił.

Sąd nie dał się przekonać obwinionym, którzy stwierdzili, że występowali w „obronie patriotyzmu”. – Wyrok dotyczy nie treści, a formy. Krytyczne uwagi co do wyboru życiowego Zygmunta Baumana nie dają nikomu podstaw do kierowania nienawiści wobec 88-letniego człowieka. Agresja wykracza poza dopuszczalną formę wyrażania poglądów. Obwinieni za nic mieli prezydenta miasta, społeczność naukową i pięciuset innych uczestników wykładu – argumentował.

Wyrok ma być nauczką

Niektórzy z NOP-owców dostali surowsze wyroki niż wnioskowała o to policja. – Tylko w ten sposób można spełnić prewencyjny cel kary. Jest nadzieja, choć biorąc pod uwagę postawę obwinionych może niewielka, że te wyroki nauczą ich normalnego sposobu dyskusji – wyjaśnił Chodkowski.

– Wyrok jest oderwany od rzeczywistości – komentował po rozprawie obrońca narodowców, adw. Wojciech Pankiewicz. – To, co dostaliśmy jako dowód, zostało stworzone przez techników kryminalnych.

Narodowców na sali rozpraw wspierał Kornel Morawiecki, przewodniczący Solidarności Walczącej: – Ten wyrok to kompromitacja polskich sądów. Wstydzić powinni się ci, którzy zaprosili Baumana na uniwersytet.

– Wyrok można określić tylko jednym słowem: „farsa”. Nie można mówić o niezawisłości sądów – przekonywał Łukasz Korzyński z NOP. Zapowiedział, że wszyscy skazani odwołają się do sądu okręgowego.

Frasyniuk: Odwaga sędziego

– Sędzia wykazał się dużą odwagą. Orzeczenie jest surowe, ale to dobrze, gdyż powinno się odstraszać zwłaszcza osoby politycznie odpowiedzialne za przemoc. Chamstwo i zagrożenie fizyczne jest niedopuszczalne nawet w przypadku różnicy zdań – ocenia Władysław Frasyniuk, jeden z liderów opozycji demokratycznej w latach 80. – W Polsce mamy problem braku konsekwencji w odniesieniu do polskiej prawicy, która nie odwołuje się do naszej tradycji, a ma cechy parafaszystowskie – przekonuje.

– Cieszy szybka i surowa kara za naruszenie autonomii uniwersytetu i zaatakowanie prof. Baumana. Nie może być zgody na agresywne i blokujące dyskusję zachowania – komentuje dr Przemysław Witkowski, poeta i znawca prawicowych środowisk.

Ma jednak wątpliwości, czy wyrok jest w stanie realnie rozwiązać problem. – Nacjonalizm jest tworzony przez ekonomiczne i społeczne wykluczenie, a ich wymiar sprawiedliwości nie jest w stanie zmienić jednostkową decyzją – wyjaśnia.

– Obawiam się też, że represje mogą być skierowane także przeciw innym protestującym grupom społecznym. W ostatnich miesiącach obserwujemy bowiem w Polsce zaostrzanie się warunków dla wszelkiego rodzaju demonstracji politycznych, nie tylko skrajnie prawicowych – mówi Witkowski.

Wolność słowa ma granice

Według ekspertów, wyrok nie narusza wolności słowa. – Zachowanie takie jak obwinionych nie mieści się w dopuszczalnych granicach swobody wypowiedzi i nie zasługują na ochronę – uważa Dorota Głowacka z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

– Co do zasady dozwolone jest przedstawianie krytycznych, kontrowersyjnych poglądów na temat spraw budzących uzasadnione zainteresowanie społeczeństwa, nawet w ostrej formie, Jednak sposób, w jaki ukarani „zabrali głos” nie służył prowadzeniu jakiejkolwiek konstruktywnej dyskusji czy merytorycznemu przedstawieniu własnego stanowiska. Wyrażanie poglądów w agresywnej czy gwałtownej formie, gdy ma na celu przede wszystkim poniżenie i zastraszenie osób o odmiennych przekonaniach. Nie ma żadnego istotnego wkładu w debatę publiczną i w rzeczywistości prowadzi do je stłumienia – przekonuje prawniczka.

Zobacz także

Wyborcza.pl

Komentarze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s