Gliński

 

Gliński nie wystąpi w Sejmie. Nowicka: Prace nad zmianą regulaminu będą prowadzone w zwykłym trybie

osi, jagor, PAP, 07.07.2014
Jarosław Kaczyński wyświetla na iPadzie  przemówienie Piotra Glińskego, które wygłosił jako kandydat na premiera rządu technicznego, Sejm, 7 marca 2013

Jarosław Kaczyński wyświetla na iPadzie przemówienie Piotra Glińskego, które wygłosił jako kandydat na premiera rządu technicznego, Sejm, 7 marca 2013 (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

– Projekty zmian w regulaminie Sejmu autorstwa PiS i SLD umożliwiające kandydatowi na premiera wystąpienie podczas debaty ws. konstruktywnego wotum nieufności dla rządu trafią do komisji i będą procedowane w normalnym trybie – poinformowała wicemarszałek Wanda Nowicka.
Jak dodała, oznacza to, że prof. Piotr Gliński – kandydat PiS na premiera zgłoszony w konstruktywnym wniosku o wotum nieufności dla rządu – nie będzie mógł wystąpić podczas zaplanowanej na środę debaty w tej sprawie.Wnioski w normalnym trybie

Wicemarszałek poinformowała o tym dziennikarzy po dzisiejszym posiedzeniu Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów, które zajmowały się sprawą zgłoszonych w piątek projektów PiS i SLD.

Komisja regulaminowa i spraw poselskich, która ma rozpatrzyć projekty, zbiera się we wtorek o godz. 16. Konwent seniorów zdecydował, że wnioski opozycji w tej sprawie będą rozpatrywane w normalnym trybie.

PiS: Widać złą wolę koalicji rządowej i marszałka Sejmu 

Oburzeni taką decyzją są politycy PiS. – Widać, że jest zła wola polityczna ze strony koalicji rządowej i marszałka Sejmu. Nie dziwi nas, to, ale Polacy powinni to wiedzieć, że profesorowi Glińskiemu uniemożliwia się wystąpienie, jako kandydatowi na premiera – powiedział dziennikarzom wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński (PiS).

Wicemarszałek Cezary Grabarczyk (PO) przekonywał jednak, że Prezydium stoi „na gruncie obowiązującej konstytucji”. – Zasada legalizmu obowiązuje i obowiązuje wszystkie organy państwowe. Nie ma podstawy w dzisiejszym regulaminie Sejmu, żeby dopuścić potencjalnego kandydata na premiera zgłoszonego we wniosku o konstruktywne wotum nieufności, do głosu w Sejmie. Być może, jeśli zmiany w Regulaminie zostaną przeprowadzone, taka ewentualność pojawi się – powiedział Grabarczyk

dziennikarzom.

Jak dodał, wymaga to jednak „starannych analiz, opinii konstytucjonalistów”. – Obydwa projekty – zarówno ten zgłoszony przez SLD, jak i ten zgłoszony przez PiS – zostały skierowane do pracy w Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich – zaznaczył Grabarczyk.

– Warto procedować starannie, bo może pojawić się kilka wniosków o konstruktywne wotum nieufności naraz i proszę wyobrazić sobie sytuację, że w debacie nad wnioskiem będzie konkurowało kilku, bądź kilkoro kandydatów na premiera. Można też taką sytuację sobie wyobrazić, dlatego bardzo starannie trzeba pracować nad tymi wnioskami – dodał polityk PO.

 

PSL ma wątpliwości 

Wątpliwości w sprawie proponowanych zmian ma PSL. – Warto rozważyć, czy kandydat na premiera tylko, czy również kandydaci na Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka mogliby i powinni zabierać głos. Różnica między tymi wnioskami PiS i SLD jest taka, że we wniosku PiS wnioskodawcy chcą, żeby kandydat w konstruktywnym wotum nieufności miał takie same uprawnienia jak urzędujący premier. Myślę więc, że tutaj zgody nie będzie – powiedział dziennikarzom wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak (PSL).

Oba projekty – i PiS i SLD zakładają zmiany w art. 115 regulaminu Sejmu dotyczącym postępowania w izbie nad konstruktywnym wotum nieufności. SLD chce w tym artykule dodać podpunkt, przewidujący, że „w debacie nad wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności głos zabiera kandydat na Prezesa Rady Ministrów wskazany we wniosku”.

Proponowane przez PiS rozwiązanie jest szersze. Prawo i Sprawiedliwość chce w art. 115 dodać nie tylko przepis, zgodnie z którym „w debacie nad wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności Marszałek Sejmu po wysłuchaniu przedstawiciela wnioskodawców udziela głosu kandydatowi wskazanemu we wniosku”. „Poza kolejnością mówców zapisanych do głosu, Marszałek Sejmu udziela głosu wyłącznie Prezesowi Rady Ministrów oraz kandydatowi wskazanemu we wniosku” – przewiduje propozycja PiS.

Autorzy projektu proponują ponadto zmianę, zgodnie z którą „w debacie nad wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności, po wyczerpaniu listy mówców, głos może zabrać tylko Prezes Rady Ministrów oraz kandydat wskazany we wniosku”. Zgodnie z obecnym regulaminem Sejmu, takie prawo ma jedynie premier.

Wnioski PiS w środę, głosowania w piątek 

Ze wstępnego harmonogramu obrad Sejmu wynika, że wniosek PiS o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska zostanie rozpatrzone w środę o godz. 9.15; z kolei wniosek o odwołanie szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza – tego samego dnia w południe. Głosowania nad obydwoma wnioskami odbędą się w piątek.

Obie inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości to pokłosie upublicznienia przez „Wprost” nielegalnych nagrań rozmów, m.in. Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką; szefa MSZ Radosława Sikorskiego z b. ministrem finansów Jackiem Rostowskim oraz b. ministra transportu Sławomira Nowaka z b. wiceszefem resortu finansów Andrzejem Parafianowiczem.

Gliński z tabletu

Głosy o możliwości wystąpienia Glińskiego w Sejmie pojawiły się po złożonym przez PiS wniosku o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Donalda Tuska. Partia po raz kolejny wytypowała profesora jako kandydata na swojego premiera technicznego. Chciała, by w związku z tym zabrał głos w Sejmie.

Nie zgodziła się na to marszałek Ewa Kopacz, powołując się na sejmowy regulamin, według którego Gliński nie mógłby stanąć na mównicy, bo nie jest parlamentarzystą. Do podobnej sytuacji doszło już w zeszłym roku. Wtedy prezes PiS Jarosław Kaczyński „przemycił” Glińskiego na mównicę sejmową, odtwarzając jego wystąpienie z tabletu.

 

Zobacz także

TOK FM

Komentarze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s