Poczdam

 

„Ten kościół to dla mnie symbol zła” – kontrowersje wokół odbudowy kościoła w Poczdamie

mpaska, 17.09.2014
Ruiny kościoła garnizonowego w Poczdamie

Ruiny kościoła garnizonowego w Poczdamie (Źródło: Bundesarchiv / Wikimedia Commons)

W Poczdamie ma zostać odbudowany kościół, w którym Adolf Hitler w marcu 1933 ogłosił absolutne rządy NSDAP. O planach rekonstrukcji i debacie, która „podzieliła naród”, donosi BBC. – To miejsce, gdzie narodziła się Trzecia Rzesza – protestują przeciwnicy odbudowy.
Kościół garnizonowy (Garnisonkirche) w Poczdamie spłonął podczas nalotu brytyjskich bombowców 14 lipca 1945 roku. Ruiny świątyni zostały doszczętnie zburzone w latach 60.

Od zjednoczenia Niemiec dyskutuje się o rewitalizacji starego miasta w Poczdamie, której częścią miałaby być odbudowa kościoła garnizonowego. Stowarzyszenie na rzecz odbudowy świątyni powstało w 2004 roku i od tego czasu promuje ono pomysł i zbiera fundusze na jego realizację.

Jak na razie skonstruowano komponenty kościoła i wmurowano kamień węgielny pod budowę, ale właściwa odbudowa jeszcze się nie zaczęła. Stowarzyszenie planuje jej zakończenie na 2017 rok, ale wciąż nie ma zielonego światła władz mieszkańców Poczdamu. Część z nich i wielu Niemców w ogóle nie chce powrotu budowli, która kojarzy się z Hitlerem – podkreśla BBC.

Potęga Prus

Garnisonkirche powstał w latach 1730-1735 z polecenia Fryderyka I. Świątynia od początku była symbolem potęgi Prus. To tam grał na organach Jan Sebastian Bach. To tam unię zawarły Kościoły luterański i reformowany. To tam wreszcie, 21 marca 1933 roku, odbyło się posiedzenie nowego parlamentu Trzeciej Rzeszy, zdominowanego przez NSDAP.

Głosy za rekonstrukcją

– Naziści wykorzystali Garnisonkirche jako symbol potęgi Prus, ale kościół był też duchowym schronieniem dla wielu oficerów, którzy wzięli udział w Operacji Walkiria – argumentuje Stowarzyszenie na rzecz Odbudowy Kościoła Garnizonowego na swojej stronie internetowej.

– To jeden z najbardziej niezwykłych budynków sakralnych z okresu baroku – dodaje w rozmowie z BBC prof. Wolfgang Huber, były biskup Kościoła ewangelickiego Berlina i Brandenburgii oraz przewodniczący stowarzyszenia. Wśród zwolenników odbudowy jest również Angela Merkel.

„Nie” dla odbudowy

– Dla mnie ten kościół to symbol zła – mówi z kolei BBC Maximilian Dalichow, który wychowywał się w Poczdamie. – Mieszkańcy mają wrażenie, że ten projekt wymyśliły osoby, które lepiej od nich wiedzą, jaki powinien być Poczdam – dodaje.

Zdaniem Dalichowa rekonstrukcja wzbudza takie kontrowersje, ponieważ sami Niemcy mają różne podejście do historii. Niektórzy z nich chcą odbudowy Poczdamu sprzed wojny, zanim zniszczyli go naziści i komuniści: – Pragną stworzenia Poczdamu, który przyciągałby turystów i bogatych przybyszy. Widzą go jako malownicze miejsce, w którym nic nie zostało zniszczone, jakby II wojna światowa nigdy nie miała miejsca.

TOK FM

Komentarze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s