Św. dłoń

 

Święta dłoń Marii Magdaleny w Warszawie. „To wielki dzień”

Jerzy S. Majewski, 17.08.2014
Relikwiarz z dłonią Marii Magdaleny w katedrze prawosławnej na Pradze

Relikwiarz z dłonią Marii Magdaleny w katedrze prawosławnej na Pradze (JACEK MARCZEWSKI)

Tłumy wiernych przez dwa dni przybywały do prawosławnej katedry św. Marii Magdaleny, by pokłonić się relikwiom patronki świątyni.
– To wielkie święto. Blisko dwa lata trwały rozmowy w sprawie sprowadzenia do Polski relikwii z monasteru Simonopetra ze świętej góry Athos w Grecji – słyszymy w katedrze. To, że się udało jest efektem starań metropolity Sawy, zwierzchnika Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, oraz Bractwa Świętych Równych Apostołom Cyryla i Metodego.Dłoń św. Marii Magdaleny oraz drzazga z krzyża, do którego przybito Chrystusa, znajdują się w bogato dekorowanym relikwiarzu w formie zamykanej skrzyneczki.

– Ta dłoń nie podlega rozkładowi. W cudowny sposób zachowuje naturalną ciepłotę ludzkiego ciała – usłyszeliśmy od jednego z duchownych w katedrze.

Równa apostołom

Zgodnie z prawosławną tradycją, odmienną niż w Kościele Zachodnim, Maria Magdalena miała umrzeć w Efezie. Tam też wzniesiono bazylikę na jej cześć. Gdy w X w. Efez zdobyli Turcy, ciało Marii Magdaleny wywieziono do Konstantynopola. W 1204 r. krzyżowcy zrabowali je i wywieźli do Burgundii.

W połowie XIII w. relikwie dłoni Marii Magdaleny trafiły do założonego przez św. Szymona Atoskiego klasztoru Siomonopetra, który w hierarchii klasztorów na górze Athos zajmuje miejsce 13.

Do Warszawy samolotem przywiozło je w sobotę siedmiu mnichów. W uroczystym powitaniu uczestniczyli metropolita Sawa oraz arcybiskup warszawsko-praski ks. Henryk Hoser. Był też obecny ambasador Rosji Aleksander Aleksiejew. – Św. Maria Magdalena to jedna z nielicznych niewiast, które cerkiew tytułuje „równą apostołom”. Jest ona niepowtarzalnym przykładem pokory, gorliwości i oddania wierze – mówił abp Sawa.

Ze szminką nie ucałujesz

W niedzielę podczas trzech kolejnych liturgii tłumy wiernych przeciskały się do relikwii wystawionych pośrodku cerkwi, by je ucałować i pokłonić się.

– Proszę zetrzeć z ust szminkę, ze szminką na ustach relikwii nie wolno całować – upominał ktoś zażywną panią w chuście na głowie.

– Jestem szczęśliwa. To wielki dzień. Kupiłam obrazek ze św. Marią Magdaleną i podałam go do przyłożenia do relikwii. Został w ten sposób uświęcony – cieszyła się Natasza z Równego na Ukrainie.

W kolejce do relikwii stali nie tylko prawosławni. – Przyjechaliśmy całą rodziną. Święta Maria Magdalena w naszym kościele była przez tyle dziesięcioleci niedoceniana – mówi pani Magda z Nowego Dworu.

Relikwie odwiedzą w Polsce jeszcze m.in. Górę Grabarkę, Hajnówkę, Białystok, Wrocław i Łódź.

Zobacz także

warszawa.gazeta.pl

Komentarze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s