WSI

 

”Wiadomości” się nie krępują: Bashobora? Cudotwórca. „Relacja na kolanach”, „Teraz rozmowa z wróżbitą Maciejem?”

Piotr Markiewicz, 26.08.2014
Ojciec Bashobora

Ojciec Bashobora (Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta)

„To, co zaprezentowały Wiadomości, niewiele ma wspólnego z dziennikarstwem” – gani na swoim blogu czołowy program informacyjny TVP Jacek Kowalczyk. Podobnie Michał Wilgocki, dziennikarz „Gazety Wyborczej”. A chodzi o rozmowę Krzysztofa Ziemca z Johnem Bashoborą, rzekomym „uzdrowicielem”, oraz materiał o nim. „Kto będzie następny? Wróżbita Maciej?” – zastanawia się Wilgocki.
A było tak: w głównym wydaniu „Wiadomości” TVP1 wyemitowała materiał o o. Johnie Bashoborze, który odprawiał w miniony weekend rekolekcje w Licheniu. Informacja została zatytułowana „Fenomen cudotwórcy”. – Kim jest i skąd czerpie moc uważany za cudotwórcę o. John Bashobora? – zapowiadał materiał prowadzący „Wiadomości” Krzysztof Ziemiec.”Oto najpierw reporter rozmawia z człowiekiem siedzącym na wózku inwalidzkim (po wylewie), by na końcu reportażu zobaczyć go, jak podchodzi pod scenę, gdzie przemawia o. Bashobora, i dziękuje mu uchylając czapki. Czyli mamy naoczny cud!” – relacjonuje materiał na swoim blogu na Polityka.pl Jacek Kowalczyk.

 

Rzeczywiście, reporter „Wiadomości” na końcu opowieści o „cudotwórcy” konkluduje: – Nie tylko głosi dobrą nowinę, ale daje nadzieję. Jarosław Goździewski (wcześniej pokazywany na wózku inwalidzkim – red.) podniósł się w końcu z wózka. Uwierzył. Stał się cud. Kolejny z wielu cudów uzdrowiciela z Ugandy.Sam Kowalczyk podkreśla na swoim blogu, że nie odmawia TVP prawa do relacjonowania dużych wydarzeń publicznych, a takim były rekolekcje Bashobory, jednak: „Co innego relacja, a co innego relacja na kolanach. Czym innym jest dziennikarstwo, a czym innym katechizacja w głównym programie informacyjnym telewizji publicznej”.

Potem wywiad. Ziemiec pyta o uzdrowienia

Po „Wiadomościach” TVP czas na „Dziś wieczorem” – program publicystyczny TVP Info, którego zapowiedź pojawia się na koniec programu informacyjnego TVP1. Gościem Krzysztofa Ziemca był sam John Bashobora. – Gościem jest osoba wyjątkowa. Z wielu powodów, także z tego, że generalnie nie udziela wywiadów. Dla nas zrobił wyjątek – zaczął Ziemiec.

Bashobora twierdzi, że nie udziela wywiadów, bo zapraszają go jednak biskupi. Ale także dlatego, że „Kiedy idziesz tam, gdzie nie powinno cię być, grozi ci pycha, a twoją misją zawładnie szatan”). Prowadzący rozmowę zapytał, co się dzieje na spotkaniach z duchownym. – Są świadkowie, którzy mówią o uzdrowieniu, o tej mocy, charyzmacie, który ksiądz posiada. O uzdrowieniu i ducha, i ciała. Ale nie brakuje też takiej opinii, także w mediach, które mówią, że to są spotkania z szamanem, który przyjechał do Polski z Afryki. Jaka jest prawda? – dociekał. W odpowiedzi usłyszał, że chce nauczać o Chrystusie i że to „żadne szamaństwo, indoktrynacja ani czary”.

„TVP powinna odpowiedzieć sobie na pytanie – czy jej najważniejszy codzienny program publicystyczny to miejsce dla kogoś, kto twierdzi, że potrafi modlitwą uzdrawiać chorych? Kto będzie następny? Wróżbita Maciej? On też uważa, że ma charyzmat – przepowiadania przyszłości” – komentuje tę rozmowę w „Gazecie Wyborczej” Michał Wilgocki.

Zobacz także

 

TOK FM

 

Jest decyzja. PO zagłosuje za powołaniem komisji śledczej ds. likwidacji WSI

osi, PAP, 26.08.2014
Antoni Macierewicz w Sejmie podczas debaty nad projektem uchwały o powołaniu komisji śledczej ws. likwidacji WSI, 25 lipca 2014 r.

Antoni Macierewicz w Sejmie podczas debaty nad projektem uchwały o powołaniu komisji śledczej ws. likwidacji WSI, 25 lipca 2014 r. (SŁAWOMIR KAMIŃSKI)

PO poprze wniosek Twojego Ruchu o powołanie komisji śledczej ds. likwidacji WSI – poinformował szef klubu Platformy Rafał Grupiński. Taka decyzja zapadła ostatecznie na dzisiejszym posiedzeniu PO.
– Klub Platformy Obywatelskiej poprze projekt powołania komisji śledczej w sprawie zbadania w jaki sposób zepsuto potrzebną, bez wątpienia, reformę i rozwiązanie WSI – powiedział Grupiński dziennikarzom po zakończeniu posiedzenia klubu PO. Podkreślił przy tym, że on sam od początku był zwolennikiem takiej komisji. – Cieszę się, że jest w tej sprawie pełna zgodność w klubie – dodał polityk. „Generacja kosztów państwa”– Wydaje mi się, że klub PO poprze powołanie komisji – zapowiadała już wczoraj rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. – Wokół tego dzieje się coraz więcej spraw, są przecieki do prasy, trzeba to wyjaśnić – powiedziała w radiowej Trójce. Na uwagę, że sceptycznie o powołaniu takiej komisji wypowiadali się niektórzy ministrowie odpowiedziała, że „nie może być tak, że ktoś generuje koszty państwa polskiego bez odpowiedzialności”.

Rzecznik dodała, że ma na myśli likwidatora WSI Antoniego Macierewicza i straty, jakie powodują dla skarbu państwa przegrywane przez resort obrony sprawy sądowe, będące wynikiem publikacji raportu z likwidacji WSI.

Jutro głosowanie nad wnioskiem o odrzucenie komisji

Rzeczniczka rządu pytana, dlaczego PO wraca do tej sprawy na rok przed wyborami i ponad siedem lat po publikacji raportu z likwidacji WSI, odpowiedziała, że „każdy czas byłby niedobry, a kiedyś trzeba tę sprawę zamknąć”.

Przed wakacjami Sejm debatował nad wnioskiem Twojego Ruchu w sprawie powołania komisji śledczej, która zajęłaby się zbadaniem procesu likwidacji WSI w latach 2006-08. Na rozpoczynającym się w środę pierwszym posiedzeniu po wakacjach posłowie mają zagłosować nad wnioskiem PiS o odrzucenie propozycji Twojego Ruchu.

 

Temat pojawił się w związku z taśmami „Wprost”

Klub PO dotąd wahał się, jak w tej sprawie zagłosować. Niechętnie o powołaniu komisji śledczej ds. WSI wypowiadał się m.in. szef MON Tomasz Siemoniak. Sceptyczne było też PSL. Kidawa-Błońska poinformowała, że dojdzie do spotkania liderów koalicji.

Temat powołania komisji śledczej ds. likwidacji WSI pojawił się w potajemnie nagranej w styczniu, a ujawnionej w czerwcu br. Przez „Wprost”, rozmowie szefa MSZ Radosława Sikorskiego z byłym ministrem finansów Jackiem Rostowskim. Sikorski argumentował podczas tej rozmowy, że za pomocą takiej komisji można skompromitować Antoniego Macierewicza, a zatem także PiS.

– Ty, ja uważam, że można zaj***ć PiS komisją specjalną w sprawie Macierewicza – mówi Sikorski na taśmie.

– No a co innego jest dzisiaj? – odpowiada Rostowski.

– No tak, Kaczyński się przyspawał do Macierewicza i teraz trzeba Macierewiczem ich obu na dno pociągnąć. To, co jest w materiałach prokuratorskich, jest miażdżące. Można zrobić dwuletni cyrk. I niech oni się tłumaczą. Tam są straszne rzeczy. Wiem, bo byłem przy tym – opowiada szef dyplomacji.

– Dobrze, tylko trzeba namówić. Musisz Donalda namówić. […] – stwierdza Jacek Rostowski.

– Donald się waha, ale lekko za. Powiedział: niewykluczone. Niech oni, najpierw będzie skarga do sądu na prokuraturę. […] No tak, bo to jest skandal ku***. Skandaliczne. […] To jest ewidentny deal Seremeta z Tuskiem. To, co robią. […] Wiesz na czym polegała operacja ZEN, którą Macierewicz ujawnił? To była operacja, nadzorowałem ją… – opowiada Sikorski.

Schetyna: lepiej późno niż wcale

O decyzji PO mówił dzisiaj na antenie TVN24 Grzegorz Schetyna. – Martwię się, czy ta komisja rozpocznie pracę przed wyborami. Czy zamknie tę procedurę – powiedział. – Ale lepiej późno niż wcale – dodał.

 

 

Zobacz także

TOK FM

Komentarze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s