Ka

 

cimoszewicz3

„Wybór 13 grudnia jest niemoralny. Tak się polityki nie robi”

Anna Siek, 04.12.2014
Włodzimierz Cimoszewicz ostro krytykuje PiS za organizację marszu 13 grudnia. Według byłego premiera wybór tego dnia na protest „jest niemoralny”. Jak mówił były premier w TOK FM, demonstracja może najbardziej zaszkodzić Jarosławowi Kaczyńskiemu. – Jest ryzyko, że przyłączą się jacyś chuligani. I symbolem manifestacji będzie rozróba z policją.
Senator Włodzimierz Cimoszewicz nie widzi żadnego argumentu na obronę pomysłu PiS organizacji marszu 13 grudnia. Demonstracja ma być protestem przeciwko sfałszowaniu zdaniem Prawa i Sprawiedliwości wyborów samorządowych.

– Wybór 13 grudnia jest niemoralny. Tak się nie powinno robić polityki – mówił w „Poranku Radia TOK FM”.

Według byłego premiera znaczenie protestu organizowanego przez PiS można sprowadzić do dwóch konsekwencji. – Pierwsza to coraz bardziej irytujący bałagan na ulicach Warszawy, uniemożliwiający ludziom normalne życie. Związane z tym jest ryzyko, że do Kaczyńskiego przyłączą się jacyś chuligani i symbolem manifestacji PiS będzie rozróba z policją. Druga konsekwencja – manifestacja to kolejny sygnał wysyłany do zwolenników Prawa i Sprawiedliwości. PiS nie ma zdolności do poszerzenia elektoratu.

A bez przyciągnięcia do partii nowych wyborców trudno myśleć o sukcesie w wyborach parlamentarnych.

Za łopaty nie chwycą

Cimoszewicz nie obawia się, że ostra retoryka Prawa i Sprawiedliwości i powtarzanie oskarżeń o sfałszowanie wyborów doprowadzą do znaczącego wzrostu radykalizmu wśród zwolenników tej partii. – Sympatycy partii Jarosława Kaczyńskiego są radykalni w kategorii wniosków i poglądów. Ale nie wezmą łopat i nie zaczną bić. Pamiętajmy, to ludzie, którzy nie będą walczyć. Między innymi dlatego, że znaczna część to ludzie starsi – ocenił senator.

Prezes PiS chce, by w warszawskiej manifestacji wzięli udział kandydaci partii z ostatnich wyborów samorządowych. Kaczyński wysłał już list zaproszenie do ponad 30 tys. osób startujących z list Prawa i Sprawiedliwości.

W komitecie honorowym marszu są m.in. były premier Jan Olszewski, europoseł i były marszałek Sejmu Marek Jurek oraz szef „Solidarności” Piotr Duda.

Duda wspiera marsz PiS, choć niedawno był przeciw: Wydaje mu się, że jest spadkobiercą „S”, ale jakiejś innej – nie tej rozbitej przez stan wojenny>>>

Zobacz także

 

 TOK FM

Plakaty o sfałszowanych wyborach w Polsce. PiS obkleja nimi Brukselę

Fot.Twitter.com

W ten sposób PiS prowadzi zagraniczną politykę Polski. Informują europosłów, że demokracja u nas szwankuje. – Ja jestem za tym, żeby te plakaty wisiały jak najdłużej – komentuje Julia Pitera, europosłanka z PO – Im dłużej będą wisiały, tym bardziej PiS się zepchnie na margines – mówi.

Plakaty zapowiadają zorganizowane przez europosłów z PiS spotkanie w sprawie „Nieprawidłowości w wyborach samorządowych w Polsce, które są zagrożeniem dla demokracji”. Ma się odbyć w Brukseli 11 grudnia.

– Nikt nie będzie zwracał na to spotkanie uwagi. To będzie odebrane, jako ekscentryczne zachowanie – mówi Pitera w rozmowie z naTemat – Najgorsze jest to, że w tym, co robi PiS, inni europosłowie widzą ostrą, wewnętrzną walkę polityczną i odnoszą się do tego naprawdę źle, z niesmakiem. Nie komentują tego nawet. O tej akcji z plakatami mogłabym powiedzieć cynicznie: zaczynam się przyzwyczajać.

Pytaliśmy europosłankę jak to możliwe, że europosłowie z PiS nie widzą, że tego typu obciachowe działanie nie przyniesie zamierzonego skutku. – Oni są tak zafiksowani, że zatracili zdolność oceny własnych działań. Nie maja dystansu – kwituje Julia Pitera.

Zdjęcia plakatów pojawiły się na twitterze Pawła Zielińskiego, pracownika europarlamentu

naTemat.pl

Komorowski: „Łatwo rzucać oskarżenia o sfałszowanie wyborów. Niech prezes PiS to udowodni”

Dominik Tomaszczuk, 04.12.2014
Bronisław Komorowski na konferencji poświęconej pierwszej turze wyborów samorządowych

Bronisław Komorowski na konferencji poświęconej pierwszej turze wyborów samorządowych (Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta)

– Łatwość rzucania tak potwornych oskarżeń musi niepokoić – powiedział na antenie TVN 24 Bronisław Komorowski. Odniósł się w ten sposób do twierdzeń Jarosława Kaczyńskiego o tym, że wybory samorządowe zostały sfałszowane. – Niech prezes (PiS) to udowodni – dodał prezydent.
– Łatwo się rzuca tego rodzaju oskarżenia. Nie wiadomo pod czyim adresem, dotyczące, jak rozumiem, całych wyborów – powiedział Bronisław Komorowski. – W poprzednich wyborach samorządowych były przypadki decyzji sądów o powtórzeniu głosowań. To się może zdarzyć. Ale droga do oskarżenia o sfałszowanie wyborów jako całości powinna być bardzo daleka. Takie oskarżenia trzeba udowodnić. Niech prezes powie, kto fałszował – podkreślił prezydent.„PKW zawiodło. Ale to nie kryzys państwa”Bronisław Komorowski ocenił, że Polacy mają „za mało szacunku do własnej państwowości”. – Wpadki różnego rodzaju instytucji państwowych zdarzają się wszędzie – stwierdził, podkreślając, że nie jest to powód do mówienia o kryzysie państwa.

Prezydent przyznał jednak, że „jest absolutną oczywistością, iż niektóre instytucje nie sprawdziły się w sensie umiejętności zderzenia się z dużym, poważnym zadaniem”. – PKW niestety nie potrafiła poradzić sobie do końca z organizacją tegorocznych wyborów, a potem z kryzysem, który był wykorzystywany do rozdmuchania niepokojów natury politycznej – powiedział.

– Sędziom nie starczyło umiejętności komunikowania się, przewidywania, co się wydarzy w wyniku niepodjęcia na czas decyzji np. o przejściu na ręczne liczenie głosów. Ale mimo wszystko mamy zakończone te wybory samorządowe – powiedział Bronisław Komorowski.

„Nie powinno się iść w kierunku proponowanym przez PiS”

Prezydent podkreślił, że „sędziowie otworzyli drogę do zmiany składu PKW w nieomal całym składzie”. – To zachowanie niesłychanie honorowe – zaznaczył. Komorowski ostrzegł, że jego zdaniem nie powinno się ulegać PiS w sprawie propozycji tej partii dotyczących zmian przy organizacji wyborów. – Nie należy iść w kierunku proponowanym przez PiS. W kierunku upolitycznienia PKW. To by było niesłychanie niebezpieczne – stwierdził.

Bronisław Komorowski dodał, że nowy skład PKW „przychodzi z nowym, bardzo bolesnym, ale niesłychanie ważnym, doświadczeniem”. – Doświadczeniem tej komisji, która podała się do dymisji. Może wiele uzdrowić na poziomie własnych decyzji – podkreślił.

Zobacz także

wyborcza.pl

Kaczyński: Kartka wyborcza, istota systemu demokratycznego, jest nam wyrywana z ręki

jagor, wideo: TVN24/x-news, 04.12.2014
– Marsz 13 grudnia będzie miał szczególny charakter obywatelskiego sprzeciwu, sprzeciw wobec zabiegów, które łącznie były sfałszowaniem wyborów, odejściem od demokracji – powiedział Jarosław Kaczyński podczas prezentacji Komitetu Honorowego Marszu w Obronie Demokracji i Wolności Mediów. PiS organizuje go 13 grudnia, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.
– Tegoroczny marsz ma szczególny kontekst – dotychczasowe łączyły się z Solidarnością, z niewykorzystaną polską tradycją walki o wolność, sprawiedliwość i niepodległość. To jest to przesłanie, które trwa i będzie podnoszone w kolejnych latach. Ale w tym roku marsz będzie miał wyjątkowy charakter obywatelskiego sprzeciwu, sprzeciw wobec zabiegów, które łącznie były sfałszowaniem wyborów, odejściem od demokracji – powtórzył prezes Kaczyński.Kartka wyborcza wyrywana z rękiWedług szefa Prawa i Sprawiedliwości, dziś próbuje się poważyć istotę systemu demokratycznego.- To co mamy, czyli obawiam się tutaj użycia czasu przeszłego, ale niestety w tym momencie trzeba go użyć – mieliśmy, czyli ta kartka wyborcza, istota systemu demokratycznego, jest nam w tej chwili wyrywana z ręki. Musimy zrobić wszystko, by to się nie udało – pokreślił.

Demokracja w Polsce była i jest ułomna, ale…

Kaczyński przekonywał, że demokracja w Polsce była i jest ułomna. Wskazywał na brak równowagi medialnej, różne instytucje funkcjonujące nie tak, jak powinny, i sam mechanizm wyborczy obdarzony – jego zdaniem – bardzo licznymi wadami. – Jednak dotychczas przy pomocy kartki wyborczej mógł się odbywać zasadniczy dla demokracji proces, proces wymiany władzy. Dzisiaj to zostało zakwestionowane. Powtarzam, jeśli się na to zgodzimy, to przestaniemy być obywatelami – mówił.

– Ten marsz, te czerwone róże, to znak sprzeciwu przeciwko temu procesowi. To rozpoczyna akcję sprzeciwu, która będzie trwała. My w żadnym wypadku nie damy o tej sprawie zapomnieć – zapewniał Kaczyński.

– Musimy doprowadzić od takiej sytuacji, w której nikt nie będzie miał wątpliwości, że przyszłe wybory prezydenckie i parlamentarne zostaną przeprowadzone uczciwie. To nie rozstrzyga o ich wyniku, ale musimy mieć pewność, że ten wynik oddaje rzeczywistą wolę obywateli – podsumował prezes PiS.

W konferencji wzięło udział kilkoro osób, które weszły w skład Komitetu Honorowego. Obecna była m.in. działaczka opozycji demokratycznej w PRL Zofia Romaszewska. Jak mówiła, weźmie udział w marszu 13 grudnia, bo po ostatnich wyborach samorządowych przestraszyła się, że teraz, tak jak w PRL, „nie będziemy mogli już nigdy zmienić władzy”. – Teraz petryfikujemy system (władzy) i taki spetryfikowany system ma zwyczaj się degenerować, stawać się coraz gorszy, coraz bardziej niewydolny i dewastujący nasz kraj – oceniła Romaszewska.

Śniadek: Polska demokracja jest dzisiaj w potrzebie, jest zagrożona

Były szef NSZZ „Solidarność” Janusz Śniadek zaznaczył, że „niewyobrażalny chaos i bałagan wyborczy” postawił pod znakiem zapytania wyniki wyborów samorządowych. – Polska demokracja jest dzisiaj w potrzebie, jest zagrożona, dlatego zwracam się z apelem do wszystkich członków Solidarności, do wszystkich Polaków o jak najbardziej liczny, masowy udział w manifestacji 13 grudnia – wezwał Śniadek.

Gliński o skandalu wyborczym

Według prof. Piotra Glińskiego dołączenie do tego protestu jest obowiązkiem każdego polskiego obywatela. – Polska demokracja jest zagrożona, to proces, który zaczął się nie od dzisiaj, ale którego najbardziej niebezpieczne przejawy obserwowaliśmy w skandalu wyborczym – powiedział Gliński.

Gowin: Trzy miliony głosów zostało uznanych za nieważne

Lider Polski Razem Jarosław Gowin przekonywał, że 16 listopada podczas pierwszej tury wyborów samorządowych wielu, szczególnie młodych, Polaków „zagłosowało za zmianą”. – Dzisiaj ci młodzi Polacy dowiedzieli się, że prawie trzy miliony głosów zostało uznanych za nieważne. Marsz w obronie demokracji i wolności mediów to szansa, żeby zamanifestować swoje przywiązanie do wartości demokratycznego państwa. Organizujemy ten marsz dla młodych i wierzę, że z szerokim udziałem młodego pokolenia – mówił Gowin.

Satyryk Jan Pietrzak powiedział, że marsz 13 grudnia będzie początkiem „trzeciej tury wyborów samorządowych”.

Według niego ma ona polegać na, „wykryciu, zdemaskowaniu i osądzeniu fałszerzy wyborów”. – Muszę powiedzieć ze smutkiem, że wiele wierszy, które mówiłem w czasach komunistycznych ciągle jest aktualnych – powiedział z kolei aktor Jerzy Zelnik.

Skład komitetu marszu

W skład Komitetu weszli m.in.: abp Wacław Depo oraz biskupi: Wiesław Mering, Ignacy Dec, Antoni Dydycz, Edward Frankowski. Deklarację Komitetu Honorowego marszu podpisali też działacze opozycji demokratycznej w PRL Zofia Romaszewska, Joanna Duda-Gwiazda, Andrzej Gwiazda, kapelan Solidarności ks. Stanisław Małkowski.

Ponadto w skład komitetu weszli: szef NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, aktor Jerzy Zelnik, aktorka Katarzyna Łaniewska, satyryk Jan Pietrzak, piłkarz reprezentacji Polski Marek Citko, redaktor naczelny tygodnika „DoRzeczy” Paweł Lisicki, redaktor naczelny Telewizji Republika Tomasz Terlikowski, redaktor naczelny tygodnika „wSieci” Jacek Karnowski i jego publicysta Michał Karnowski, sędzia TK w stanie spoczynku Wiesław Johann oraz szef Polski Razem Jarosław Gowin.

Skład komitetu ma charakter otwarty. Politycy PiS liczą, że do 13 grudnia dołączą kolejne osoby.

Gazeta.pl

Komentarze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: