27.11.14

 

PO złożyło wniosek do komisji etyki o ukaranie Kaczyńskiego

ar, pap, 27.11.2014
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Platforma Obywatelska skierowała w czwartek wniosek do sejmowej komisji etyki o ukaranie Jarosława Kaczyńskiego za jego wypowiedź, że PO sfałszowała wybory samorządowe. – Traktujemy to jako żart – odpowiada PiS.
– Z tej najważniejszej w Polsce trybuny muszą paść słowa prawdy: te wybory zostały sfałszowane – powiedział w środę w Sejmie Jarosław Kaczyński. Na sali sejmowej zawrzało. Szef klubu PO Rafał Grupiński stwierdził, że od osoby takiej jak Kaczyński oczekiwałby większej odpowiedzialności za państwo oraz porządek konstytucyjny.

Odpowiadając Grupińskiemu, prezes PiS powiedział: – Jeśli pan uważa, że jedynym mankamentem była awaria systemu informatycznego (…), to pan żyje najwyraźniej w jakiejś innej rzeczywistości. Ja wiem, że was to boli, ale sfałszowaliście wybory.

W czwartek Mariusz Witczak (PO) poinformował na konferencji prasowej, że w związku z tą wypowiedzią PO skierowało wniosek do komisji etyki przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu. Jak dodał, klub PO rozpatruje także „różne kroki prawne przeciwko prezesowi PiS”.

– Wnosimy o ukaranie Kaczyńskiego. Za tego typu oszczerstwa powinien odpowiedzieć przed sądem, powinien udowodnić, że tak było, jak twierdzi, (czyli) że Platforma fałszowała wybory. Nie można tych fałszerstw pozostawić obojętnie w przestrzeni publicznej – przekonywał Witczak.

Zdaniem posła PO Stefana Niesiołowskiego Kaczyński wypowiedzią o sfałszowaniu wyborów „przekroczył kolejną barierę agresji”. – Jest to ciężkie oskarżenie, niesłychanie zaostrzyło debatę publiczną. Nic nie wskazuje na to, przynajmniej te pierwsze sygnały, że zostały popełnione jakiekolwiek fałszerstwa, a w najmniejszym stopniu te zarzuty nie mogą być kierowane przeciwko Platformie – powiedział polityk PO.

Rzecznik PiS Marcin Mastalerek powiedział PAP, że PiS traktuje „wniosek do komisji etyki jako żart”. Według niego „to oczywiste, że doszło do fałszerstwa i że odpowiada za nie rządząca koalicja – PO i PSL”.

Komisja za naruszenie zasad etyki poselskiej może ukarać posła upomnieniem, zwróceniem uwagi lub naganą. Na odwołanie od decyzji komisji poseł ma dwa tygodnie.

Zobacz także

Wyborcza.pl

El. Euro 2016. Kolejny awans Polski w rankingu FIFA

Piotr Kalisz, 27.11.2014
Adam Nawałka i Sebastian Mila

Adam Nawałka i Sebastian Mila (KUBA ATYS)

Reprezentacja Polski awansowała na 40. miejsce w rankingu FIFA. W poprzednim notowaniu biało-czerwoni plasowali się na 44. miejscu.
Awans jest skutkiem bardzo dobrych występów podopiecznych Adama Nawałki. Biało-czerwoni nie przegrali już od siedmiu spotkań. Ostatnio pokonali 4:0 Gruzję w eliminacjach Euro 2016 i zremisowali towarzysko ze Szwajcarią 2:2.To najlepsze miejsce Polaków od września 2009 roku, kiedy zajmowali 36. pozycję. Najwyższą pozycję w historii Polska zajmowała w 2007 roku, kiedy po udanych meczach za kadencji Leo Beenhakkera była na 16. miejscu.Na pierwszym miejscu w rankingu są obecnie Niemcy. Wyprzedzają Argentynę i Kolumbię. Z rywali polskich piłkarzy w eliminacjach mistrzostw Europy 2016, najwyżej – poza Niemcami – znajdują się Szkoci, sklasyfikowani na 36. miejscu. Wyspiarze zanotowali awans o jedną lokatę. Irlandia jest nadal 61., Gruzja 126., zaś Gibraltar nie jest jeszcze notowany na liście światowej.

Kolejny ranking ogłoszony zostanie 18 grudnia.

Zobacz także

sport.pl

Sprawdźmy nieważne głosy

Wojciech Czuchnowski, Gazeta Wyborcza, 27.11.2014
Głosowanie

Głosowanie (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Dobrze, że nieważne karty zostaną. Następnym krokiem powinno być powołanie niezależnej komisji
Trzeba pochwalić PKW, że nareszcie zachowała się przytomnie – wydała zalecenie, by karty z nieważnymi głosami nie zostały – jak każą przepisy – zniszczone. Z komisji okręgowych w całej Polsce zostaną przekazane do archiwum.To efekt licznych apeli o to, by w związku z wyjątkowo dużą liczbą nieważnych głosów zabezpieczyć źle wypełnione karty, tak by można było je zweryfikować.To bardzo dobra decyzja. Rzeczywiście prawo nie przewiduje analizy nieważnych głosów w wyborach do sejmików w przeciwieństwie do kart z głosowania na prezydentów, burmistrzów, wójtów i radnych. Według rządowego rozporządzenia nieważne głosy do sejmików, po zakończeniu wyborów i rozpatrzeniu przed sądami protestów wyborczych, miały po prostu zostać zniszczone.Tymczasem w kończących się wyborach liczba takich głosów była szczególnie duża, bo przekraczała 17 proc. Wywołało to protesty i zarzuty, zwłaszcza ze strony PiS o sfałszowanie wyborów.Dobrze więc, że nieważne karty zostaną. Następnym krokiem powinno być powołanie niezależnej komisji, która sprawdzi, ile kart było pustych, na ilu skreślono więcej niż jednego kandydata i czy można się na nich doszukać śladów fałszerstw, np. dodawania krzyżyków wyraźnie innym charakter pisma.

To będzie ciężka praca, bo nieważnych głosów jest prawie 2 miliony.

Trzeba ją jednak wykonać. Uspokoi to sytuację i pokaże, czy oskarżenia o fałszerstwa mają jakiekolwiek podstawy.

Zobacz także

Wyborcza.pl

CZWARTEK, 27 LISTOPAD 2014

7 cytatów z przekazów dnia PiS, które najlepiej pokazują strategię partii

PO1

Dziś około 10:00 dziennikarze zapisani na listę mailową PiS otrzymali przez przypadek pełną wersję przekazów dnia PiS. Mail miał w nagłówku: „Brief 27.11.2014 – Godz.10.00″. To ponad 10 tysięcy znaków o aktualnej sytuacji politycznej, najważniejsze wypowiedzi polityków i cytaty dnia. 300polityka potwierdziła ich wiarygodność.  Oto 7 najważniejszych cytató, obrazujących aktualną strategię polityczną partii.

1. To obecna władza odpowiada za wyniki wyborów, które zostały bez wątpienia sfałszowane.  

Teza o sfałszowaniu wyborów jest uznana za obowiązującą. I to Platforma-PSL najbardziej na tym korzystają: „Pytanie o to kto sfałszował jest tak naprawdę pytaniem o to kto na fałszerstwach mógł skorzystać  –  cui bono? – dziś wiemy, że skorzystała na tym jednoznacznie koalicja PO -PSL. Za organizacje wyborów odpowiada  władza i to ona dopuściła do takiej sytuacji”.

2. PiS uznaje legitymację władzy za ważniejszą niż kadencyjność. 

Konstytucjonaliści podnosili liczne zastrzeżenia związane z projektem ustawy PiS o kadencyjności samorządów. W przekazach dnia czytamy: „Wartość konstytucyjna demokratycznej legitymizacji jest wyższa niż konstytucyjna wartość kadencyjności”.

3. Białoruś jest elementem obowiązującego przekazu

„Polacy tracą zaufanie do państwa i demokratycznych procedur. Powtórzenie wyborów to kwestia woli i przyzwoitości. Ci którzy udają, że nie widzą jak nierzetelne był niedzielne wybory najwyraźniej chcą w Polsce standardów rodem z Białorusi – tam też obecny reżim zaczynał się w ten sposób.

4. Urban to jeden z przekazów głównych PiS.

Dokument PiS podzielony jest na sekcje, każda z nich ma swój „przekaz główny”. Jednym z nich jest poparcie PO przez Urbana. PiS uznaje, że ten temat jest warty podgrzewania „Urban w roli komentatora w TVN to jest totalny upadek. On w studio telewizyjnym, broniący obecnej władzy, występujący w roli jej rzecznika, mówiący, że ją popiera to najlepszy opis tego czym jest obecna władza PO – PSL; Wyborcy PO powinni naprawdę się zastanowić czy chcą stanąć w jednym szeregu z Urbanem? Urban pójdzie na wybory czy w chcecie iść z nim i głosować tak jak on?”

5. Komorowski stoi na straży interesów partii i nie zna Konstytucji. 

PiS dużo miejsca poświęca Bronisławowi Komorowskiemu. Jak wynika z przekazu, głównym zarzutem pod adresem prezydenta jest to, że nie zna konstytucji i stoi na straży interesów PO. „Komorowski mówił tak jakby nie znał konstytucji, a całą kompromitacje z liczeniem głosów i ewidentne przykłady zafałszowania wyników lekceważył; Komorowski zdaje się mówić „Polacy nic się nie stało”, ale to nie wystarczy; Polacy nie wierzą w rzetelność tych wyborów – w sondażu przyznaje to co trzeci Polak; Żadne zaklęcia i krzyki na opozycję nic tu nie zmienią; Prezydent powinien stać na straży konstytucji a nie interesów partii z której się wywodzi”.

6. PO hamulcowym zmian w PKW. 

Jak czytamy w przekazach dniach. „PKW skompromitował polskie państwo, podważyła zaufanie obywateli do jego instytucji – niestety politycy koalicji PO -PSL oraz Prezydent Komorowski bronili członków PKW a teraz są głównymi hamulcowymi jeśli chodzi o zmiany instytucjonalne w PKW oraz w prawie wyborczym, szukają ciągle wymówek by tylko nic nie zmieniać – twierdza, że jest za mało czasu przed wyborami Prezydenckimi i Parlamentarnymi by wprowadzać teraz zmiany to jest nie prawda te oczywiste rzeczy mogły by być szybko wprowadzone; Warto zapytać Prezydenta czy przedstawicieli PO -PSL dlaczego maja kłopot z szybkim wprowadzeniem tak prostych zmian jak np. przezroczyste urny, kamery internetowe, oznaczanie dlaczego głos jest nie ważny?”.

7. Palikot podaje tlen Platformie. 

Jednym z elementów przekazów dnia jest cytat z wypowiedzi Janusza Palikota z „Gościa Radia ZET” o tym, że Kaczyński chce, aby wydarzenia w Polsce potoczyły się jak w 1992. „Palikot mówi bzdury jak zawsze; Wszystkie nieprawidłowości są przez PiS zgłaszane odpowiednim organom; Nieprawidłowości jest bardzo wiele; PiS już złożył wniosek o unieważnienie wyborów do sejmiku lubelskiego”.

Jak czytamy dalej: „- Cała opowieść Palikota o 1922 roku i analogiach do zabójstwa Narutowicza to stek bzdur; Palikot przez lata pomagał Tuskowi, teraz robi dalej to samo i „podaje tlen” Kopacz i Komorowskiemu”.

Michał Kolanko

300polityka.pl

Palikot: „Niech ktoś zginie 13 grudnia, to Kaczyński będzie się cieszył „. Olejnik protestuje

geb, 27.11.2014
Janusz Palikot

Janusz Palikot (Fot. MARCIN ONUFRYJUK/ Agencja Gazeta)

-Celem prezesa PiS jest podpalenie Polski. Niech ktoś zginie 13 grudnia, to Jarosław Kaczyński będzie się z tego cieszył – mówił w Radiu ZET Janusz Palikot. Jego słowa spotkały się ze stanowczym sprzeciwem Moniki Olejnik.
– Celem Jarosława Kaczyńskiego jest doprowadzenie do anarchii, identycznej jak w 1922 roku, kiedy mieliśmy protesty przez kilka miesięcy, że sfałszowano wybory i w konsekwencji 16 grudnia zabito prezydenta Gabriela Narutowicza – powiedział Janusz Palikot w programie „Gość Radia ZET”
Zdaniem szefa Twojego Ruchu „celem Kaczyńskiego jest podpalenie Polski” i połączenie stanu wojennego z III Rzeczpospolitą. – Niech ktoś zginie 13 grudnia, to Jarosław Kaczyński będzie się z tego cieszył, że ktoś zginął – powiedział.Na te słowa stanowczo zareagowała Olejnik. – Nie można stawiać takich supozycji! – protestowała. – To po co robi takie awantury? Jeśli ma dowody na fałszowanie wyborów, niech je złoży w sądzie, a nie wyciąga ludzi na ulice pod takimi potwornymi oskarżeniami – odparł Palikot.

SLD brata się z PiS?

Lider Twojego Ruchu krytykował także sojusz lidera SLD Leszka Millera z Jarosławem Kaczyńskim w sprawie fałszerstw w wyborach samorządowych. – Miller to jest taki człowiek, który jak przegrywa, to wywraca stolik. On wpada w jakiś amok. Jak mu się coś nie udaje, gotów jest po prostu powybijać szyby, powywracać meble, poobijać ludzi, nie jest w stanie się pogodzić z porażką – komentował Palikot.

Szef TR dodał, że cieszy się, że Miller wycofuje się z twierdzeń o fałszowaniu wyborów, ale ocenił, że „próbuje on zbudować jakieś pomosty do współpracy z PiS”. – Z niepokojem dowiaduję się z „Gazety Wyborczej”, że kandydat SLD na prezydenta Gdańska poparł kandydata PiS przeciwko kandydatowi Platformy. Coś z tym knuciem i z tym brataniem się z PiS ma miejsce w SLD. Ledwo się z tego wycofali, pakują się w kolejną kabałę – mówił Palikot. Dodał, że ostatni tydzień pokazuje Millera jako „człowieka skrajnie nieodpowiedzialnego”. – To jest przerażające, że ktoś, kto był premierem, kto miał dobrą opinię, sobie tę reputację całkowicie zniszczył – stwierdził.

Decyzja PKW i apel do prezydenta

Palikot zapowiedział także, że na spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim poprosi, aby ten wspierał rozwiązania, które pozwolą na zwiększenie dotacji budżetowej do PKW, ukończenie systemu do przesyłania głosów na „właściwym poziomie” i zbudowanie systemu głosowania przez internet. – Żeby państwo polskie nie było państwem dziadowskim, które się kompromituje, tylko państwem nowoczesnym, naśladowanym przez inne kraje – przekonywał.

Decyzję Państwowej Komisji Wyborczej o nieprowadzeniu ręcznego liczenia głosów w drugiej turze wyborów samorządowych i użyciu systemu do przesyłania liczby głosów, który uległ awarii 16 listopada, Palikot uznał za strzał w stopę. – To naprawdę jest szaleństwo. Jeżeli znów nie wyjdzie? Trzeba być pokerzystą z Monako, żeby podjąć taką decyzję – skomentował.

Kandydaci z przeszłością

Olejnik zapytała także Palikota, co sądzi o tym, że „w Olsztynie prezydentem może być wybrany facet oskarżony o gwałt”. – Tych przykładów niestety jest więcej. W moim rodzinnym Biłgoraju do drugiej tury wyborów wszedł pan poseł Szeliga, który nie płacił za usługi w burdelach – odpowiedział szef TR.

Piotra Szeligę Palikot ocenił jako człowieka, który „skompromitował się pod każdym względem”. – Wywiesił sto billboardów i poparł go proboszcz miejscowej parafii. Przeszedł do drugiej tury, z człowiekiem „Solidarności” – Januszem Rosłanem, który ma bardzo przyzwoitą kartę, strajkował w 1980 i 1981 roku, zrobił dla Biłgoraja bardzo dużo – tłumaczył. Polityk podkreślił, że Rosłana nie broni jako kolegi, bo „nie jest człowiekiem z jego środowiska”. – Jak to mam zrozumieć i pogodzić się z tym w ogóle? Zwłaszcza w przypadku mojego rodzinnego miasta jest to dla mnie prawdziwy szok – dodał.

Zobacz także

TOK FM

 

sasin4

Wybory 2014. Sasin: Teza o sfałszowaniu wyborów jest uprawniona, ale w Warszawie…

jack, 27.11.2014
Jacek Sasin

Jacek Sasin (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

– Nie kontestuję wyborów, które odbyły się 16 listopada w Warszawie. Nie mam wątpliwości, że one dały obraz zgodny z tym, co było w badaniach exit poll – powiedział kandydat PiS na prezydenta Warszawy Jacek Sasin na antenie TVN24.
– Powinien pan podziękować Jarosławowi Kaczyńskiemu – rozpoczął zaczepnie rozmowę Grzegorz Kajdanowicz z TVN24, przypominając, że choć Sasin otrzymał dziś wsparcie od trzeciego w warszawskich wyborach Piotra Guziała, prezes PiS przykrył tę informację, mówiąc w Sejmie, że wybory zostały sfałszowane. Sasin stwierdził, że należy oddzielić dwie sfery życia – wielką politykę od wyborów samorządowych.- To, co dzisiaj padło w Sejmie, to jest konsekwencja tego, co się dzieje w sprawie tych wyborów od momentu, kiedy zostały zamknięte lokale wyborcze. Mamy jeden wielki festiwal nieprawidłowości. Taka teza jest w tej sytuacji uprawniona – mówił.Sasin ocenił, że cały spór toczy się jedynie o wybory do sejmików, gdzie jest „najwięcej głosów nieważnych i najwięcej wątpliwości”. – Nikt nie kontestuje pozostałych wyborów – komentował.Kandydat PiS na prezydenta Warszawy stwierdził, że teraz stara się głównie o to, żeby ludzie pomimo tego, co się dzieje w Polsce, zechcieli pójść na wybory 30 listopada. – Najbardziej obawiam się tego, że warszawiacy w najbliższą niedzielę zostaną w domu. Mam nadzieję, że pójdą – mówił.Nie kontestuję wyborów w Warszawie– Wyobraża sobie pan sytuację, że pan drugą turę wygrywa, a 13 grudnia idzie z Jarosławem Kaczyńskim w demonstracji przeciw sfałszowaniu wyborów? – pytał Kajdanowicz. – Pan w kółko o tych demonstracjach – odparł Sasin. – Nie będę kontestował wyników wyborów, które jeszcze się nie odbyły. Nie kontestuję wyborów, które odbyły się 16 listopada w Warszawie. Nie mam wątpliwości, że one dały obraz zgodny z tym, co było w badaniach exit poll. Nie mam powodu twierdzić, że było inaczej – wyjaśnił.Na pytanie, czy pierwsza tura w Warszawie była sfałszowana, polityk PiS odpowiedział: – Jeśli byłyby jakieś zastrzeżenia, bo zawsze do każdych wyborów są zastrzeżenia, to są sądy.

Dziennikarz TVN24 spytał też Sasina, czy usunie z placu Zbawiciela tęczę. – Wszyscy mnie pytają o tę tęczę! Czy to jest najważniejszy problem w Warszawie?! Jak wygram, będziemy rozmawiać o tej tęczy. Ale uważam, że samorząd powinien zajmować się innymi sprawami, a nie walkami ideologicznymi – odpowiedział wymijająco.

Zobacz także

warszawa.gazeta.pl

„Niestety, muszę ci jeszcze raz przyłożyć”. Przypominamy najlepsze cytaty Hansa Klossa

MT, 27.11.2014
Hans Kloss

Hans Kloss (TVP/YouTube)

Zmarł Stanisław Mikulski, odtwórca legendarnej roli porucznika Hansa Klossa w serialu „Stawka większa niż życie”. Kultową postać polskiego agenta podszywającego się pod niemieckiego oficera wszyscy pamiętamy do dziś.
Kolejne odcinki „Stawki większej niż życie” obfitowały w linie, które widzowie chętnie cytują do dziś. Serial był w swoim czasie niezwykle popularny – wspomina się, że kiedy w telewizji emitowano nowy odcinek, polskie ulice pustoszały, a z mieszkań dochodziły tylko odgłosy akcji i dialogów. Zabawa „w Klossa” była pierwszorzędną rozrywką dla dzieci.Przypominamy więc najpopularniejsze teksty Hansa Klossa. Żeby wprowadzić się w odpowiedni nastrój, polecamy najpierw wyśmienitą muzykę towarzyszącą serialowi, autorstwa jazzmana Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza:

Ta wymiana hasła i odzewu to z pewnością najbardziej rozpoznawalny cytat z serialu: „W Paryżu najlepsze kasztany są na placu Pigalle”. „Zuzanna lubi je tylko jesienią”. „Przesyła ci świeżą partię”. Pochodzi z odc. 11 pt. „Hasło”

„Schowaj tę pukawkę, durniu, dopóki mam ochotę jeszcze z tobą rozmawiać!” – to wykrzyknął Kloss do niemieckiego oficera Hermanna Brunnera, jednej z głównych postaci serialu, w odc. 14 pt. „Edyta”.

„Takie sztuczki nie ze mną, Brunner. Zapominasz, z kim mówisz. Albo gadaj, o co ci chodzi, albo nie zawracaj mi głowy!” – to cytat, który często jest przekręcany na „Nie ze mną te numery, Brunner”. Pochodzi z odc. 14 pt. „Edyta”

„Niestety, muszę ci jeszcze raz przyłożyć” – odc. 7, „Podwójny nelson”.

„Panowie z Gestapo często poszukują ludzi, których mają u siebie” – odc. 12 pt. „Zdrada”.

„Wyjątkowa z ciebie kanalia, Brunner” – to kolejny cytat, który został przeinaczony. W popularnej wersji „Brunner, ty świnio!” nigdy się w serialu nie pojawił. Odc. 15 pt. „Oblężenie”.

„Hermann, oszczędzaj szkło” – odc. 14, „Edyta”.

„Ta rozgrywka, sojuszniczko, jest już skończona” – to Kloss powiedział do Anny-Marii Elken, oficerki amerykańskiego wywiadu w odc. 17 pt. „Spotkanie”.

Stanisław Mikulski, odtwórca roli Hansa Klossa, zmarł 27 listopada w Warszawie. Aktor miał 85 lat.

TOK FM

„Ci Niemcy byli tak głupi, że jeden dzielny J-23 był w stanie wykołować całą Abwehrę, mimo że Brunner był świnią”. Publicyści wspominają Klossa

mar, 27.11.2014
Hans Kloss i Hermann Brunner

Hans Kloss i Hermann Brunner (Źródło: TVP / You Tube)

Nad ranem w Warszawie zmarł Stanisław Mikulski. Legendarny aktor znany był przede wszystkim z roli Hansa Klossa w „Stawce większej niż życie” – serial ten wspominali dziś w TOK FM publicyści.
Gośćmi Janiny Paradowskiej w „Poranku Radia TOK FM” byli dziś komentatorzy: prof. Radosław Markowski z SWPS, Paweł Wroński z „Gazety Wyborczej” i Adam Szostkiewicz z „Polityki”. Wspomnienia rozpoczęła prowadząca.Paradowska: – Stanisław Mikulski – J-23… To kawałek naszego życia, nie?

Szostkiewicz: – Ale nie tylko. Pan Samochodzik też. I role teatralne – mniej znane. To był aktor podobno też bardzo sprawny w teatrze. Co do samej „Stawki”, to niekończące się dyskusje w naszym pokoleniu.

Wroński: – To ogląda się bardzo dobrze. Z dystansem, ale się ogląda.

Markowski: – Coś się robi w domu, włącza się „Stawkę” – w tle idzie – i wiadomo, że za chwilę z mostu spadnie samochód. Tak, to cała epoka. Wielu w języku używa też różnych sformułowań z tego serialu. To serial, który nawet w dzisiejszych czasach wygląda na dosyć nowocześnie zrobiony.

Wroński: – Pamiętam spotkania w środowiskach akowskich. Pamiętam, jak przyjeżdżał Cezary Chlebowski, autor książki „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie”. Kiedy schodziło na temat „Wojna w telewizji”, mówił: „Ten serial – mimo jego niewątpliwych – zalet niesamowicie wykrzywił nasz sposób myślenia”. Bo zakładał, że ci Niemcy byli aż tak głupi, że jeden dzielny J-23 był w stanie wykołować całą Abwehrę, mimo że Brunner był świnią.

Markowski: – Taka konwencja.

Wroński: – Tak, ale to też wprowadzało nas w takie dziwne myślenie o nas.

Markowski: – Jak się zawierało w 1939 takie koalicje, jakie się zawierało, to potem trzeba było się czymś pocieszać.

Paradowska: – Zastanawiam się, jak dużo świetnych seriali wyprodukowanych w tamtych czasach oparło się czasowi i kolejne pokolenia wciąż je oglądają. Takich „Czterech Pancernych”. Albo wszystkie bardzo dobre o PRL-u, typu „Alternatywy 4”.

Szostkiewicz: – To są przede wszystkim świetne role.

Wroński: – Jak się popatrzy na to pokolenie aktorskie, gdzie są tak charakterystyczne postacie grające w tak charakterystyczny, dziś niektórzy by powiedzieli: zmianierowany – sposób…

Paradowska: – Gdzie tam tym dzisiejszym serialom do tych.

Wroński: – Piękni, ulizani chłopcy mający problemy w „M jak miłość”…

Markowski: – I wygłaszający kwestie do kamery…

Publicyści wybuchają śmiechem.

Serial „Stawka większa niż życie” Andrzeja Konica i Janusza Morgensterna premierę miał w 1968 roku. Jak wspominał sam Mikulski, wszystko zaczęło się pod koniec 1964 roku, kiedy dostał propozycję zagrania w sześciu odcinkach widowiska telewizyjnego pt. „Stawka większa niż życie”. „Rolę przyjąłem, bo gwarantowało mi to zagranie w sześciu spektaklach Teatru Telewizji – na początku było to w ramach Teatru Sensacji. Te pierwsze sześć odcinków było emitowanych na żywo. Nikt nie spodziewał się, że zainteresowanie nimi będzie tak ogromne, widzowie niejako wymusili jego kontynuację. Spektakli teatralnych było w sumie 14 i dopiero po nich zaczęto realizację tej wersji, którą emitowano jako serial telewizyjny” – wspominał aktor podczas jednego z czatów internetowych. Dzięki roli Klossa Mikulski zdobył wielką popularność – przez kilka lat z rzędu był najpopularniejszym aktorem, nie tylko w Polsce.

W 1972 roku, po wyemitowaniu „Stawki…” we wszystkich demoludach, Mikulski został okrzyknięty najpopularniejszym aktorem krajów socjalistycznych. „Ten wybitny aktor urodził się w najpiękniejszym dniu roku: 1 maja” – pisały radzieckie gazety. Popularność serialu i roli Klossa trwa do dziś. Serial jest często powtarzany przez telewizyjne stacje, a w Katowicach na początku marca 2009 roku otwarto prywatne Muzeum Hansa Klossa.

Kariera Mikulskiego to jednak – jak zauważyli publicyści – nie tylko „Stawka”. Był on przede wszystkim aktorem teatralnym – czytaj sylwetkę >>>

 

 

Jak celebrować kolejne klęski PiS?

Wojciech Maziarski, Gazeta Wyborcza, 27.11.2014
Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej poświęconej II turze wyborów samorządowych

Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej poświęconej II turze wyborów samorządowych ()Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta / AGENCJA GAZETA)

Jarosław Kaczyński zapowiedział, że uczci przegranie przez PiS wyborów samorządowych marszem 13 grudnia. Rocznica ogłoszenia stanu wojennego to rzeczywiście niezwykle stosowna okazja do świętowania kolejnej klęski Prawa i Sprawiedliwości, które w żadnym województwie nie odebrało władzy rządzącej wcześniej koalicji.
Przypomnijmy, że 13 grudnia 1981 r. Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego zamknęła tysiące ludzi w więzieniach i obozach internowania, a przeciwko protestującym rzuciła armię i ZOMO z zadaniem brutalnego rozprawienia się ze społecznym oporem. Analogia jest oczywista – 33 lata po grudniowym dramacie junta jeszcze raz sięgnęła po te same metody. Rzuciła przeciw narodowi polskiemu elektorat z zadaniem niegłosowania na partię Jarosława Kaczyńskiego.I dziś elektorat melduje: „Zadanie wykonane!”.Zapowiadane na grudzień obchody klęski PiS w wyborach samorządowych każą jednak zapytać: a co z klęskami w pozostałych wyborach? Wszak one też domagają się godnego uczczenia.Warto je powiązać z innymi tragicznymi datami, w które obfituje polska historia. Przegraną partii Jarosława Kaczyńskiego w wyborach parlamentarnych można np. upamiętnić marszem w rocznicę rzezi Pragi, a klęskę w wyborach prezydenckich – wiecem w dniu egzekucji przywódców powstania styczniowego.Tegoroczne obchody 13 grudnia pozostawiają jednak niedosyt wynikający z tego, że dwa tygodnie po pierwszej czeka nas jeszcze druga tura wyborów samorządowych. Warto zatem podzielić świętowanie klęski PiS na dwa etapy, oddzielnie celebrując przegraną w pierwszej, a oddzielnie – tę w drugiej turze.Historia stanu wojennego podsuwa dobre rozwiązanie: wszak właśnie dwa tygodnie trwał najdłuższy strajk w grudniu 1981 r. Ponad tysiąc górników kopalni Piast zjechało 650 m pod ziemię i trwało tam na dole, w ciemności i zaduchu, równo 14 dni – od 14 do 28 grudnia.Kopalnia Piast w Bieruniu istnieje do dziś. Może więc lepiej byłoby, gdyby Jarosław Kaczyński, zamiast maszerować w Warszawie 13 grudnia, uroczyście zjechał z towarzyszami 14 grudnia na przodek Piasta i pozostał tam przez dwa tygodnie?Wielki finał 28 grudnia z pewnością przyciągnąłby tłumy reporterów. O takie kadry wszystkie telewizje wprost się zabijają: oto z mrocznego szybu powoli wyłania się winda, a w niej stłoczeni, pokryci węglowym pyłem politycy PiS.Ich oblicza blade i posępne, lecz pełne zaciętej determinacji i heroicznego męstwa. Krata rozsuwa się ze złowieszczym zgrzytem i jako pierwszy wychodzi Jarosław Kaczyński, za nim widzimy Joachima Brudzińskiego, Zbigniewa Girzyńskiego i innych. Kroczą w absolutnym milczeniu, dumni i niezłomni, a w ich gorejących oczach odbijają się błyski fleszy.Łopoczą sztandary, chór śpiewa: „Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy”.

Zobacz także

Wyborcza.pl

Prof. Staniszkis uderza w Kaczyńskiego. “Twierdzenie o fałszowaniu wyborów to powrót do paranoicznego stylu”

Prof. Staniszkis krytykuje prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego za postawę po wyborach samorządowych
Prof. Staniszkis krytykuje prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego za postawę po wyborach samorządowych Fot. Sławomir Kamiński / AG

„Uważam zakładanie świadomego sfałszowania wyborów za błędne. Jarosław Kaczyński popełnił polityczny błąd” – mówi w wywiadzie dla portalu braci Karnowskich prof. Jadwiga Staniszkis.

Bliska prezesowi PiS socjolog jest zdania, że Kaczyński po wyborach samorządowych przyjął niewłaściwą strategię. Powinien tryumfować – mówić o zwycięstwie jego partii, a nie z pełnym przekonaniem powtarzać tezę o sfałszowanych wynikach.

„PiS powinien uparcie mówić: wygraliśmy. Procedura, niestaranność, liczenie głosów były niewiarygodne, co spowodowało, że wynik też jest niewiarygodny, ale wygraliśmy. Powinniśmy lepiej zmobilizować się przed następnymi wyborami, lepiej pilnować przebiegu głosowania, walczyć o uproszczenie procedury. Choćby o to, żeby były różne kolory kartek w książeczce” – ocenia Staniszkis.

Według niej przez błędne podejście Kaczyńskiego „znika efekt wygranej PiS”.

JADWIGA STANISZKIS

Powinno się tryumfować, bo to daje dobrą trampolinę do kolejnych wyborów – już prezydenckich. (…) A takie kategoryczne, bez ewidentnych dowodów, twierdzenie o sfałszowaniu wyborów, jest powrotem do stylu „paranoicznego”, który odrzuca wyborców. Trzeba mówić: wygraliśmy, nieprawidłowości i bałagan były takie jak nigdy przedtem, co pomogło naszą przewagę zniwelować, ale w efekcie powinniśmy się zmobilizować do przyszłych wyborów i pokazać, że nasza wygrana jest prawdziwa.

Staniszkis krytykuje prezesa PiS także w innej sprawie. Chodzi o zaplanowany na 13 grudnia marsz, który ma być wyrazem sprzeciwu wobec nieprawidłowości przy wyborach. Jak twierdzi, Kaczyński powinien się skupić m.in. na walce w sądach, a wyjście na ulice nie zostanie dobrze odebrane przez centrum, o które walczy.

„Nie wiem kto pracuje nad strategią PiS, ale osobiście robiłabym dobrą minę do złej gry i mówiła: wygraliśmy, tryumf. Mimo nieprawidłowości, mimo strasznego bałaganu, który sprzyjał PSL-owi i oddawaniu głosów nieważnych, to zmobilizujemy się lepiej, żeby potwierdzić naszą przewagę. Dawałabym taki optymistyczny komunikat” – zaznacza.

Socjolog podkreśla, że według niej nie powinno dojść do powtórki wyborów. Politycy PiS powinni się zaś szykować na kolejne wybory. „Należy lepiej zmobilizować się do kolejnych wyborów i rozwiązać PKW, której próba zrobienia jednego programu informatycznego do wszystkich wyborów jest chora. PiS powinien cieszyć się, że ma najwięcej młodych ludzi, że jednak wygrał. Pokazywać twarz triumfu, a nie twarz kogoś kto szuka dziury w całym, słusznie być może, ale to nie pomaga w kolejnej wygranej” – ocenia.

Źródło: wPolityce.pl

naTemat.pl

Janusz Śniadek z PiS: 13 grudnia zamieszki są możliwe. Organizatorzy powinni zdawać sobie sprawę z ryzyka

Janusz Śniadek z PiS przekonuje, że każda manifestacja niesie za sobą ryzyko "incydentów i prowokacji"
Janusz Śniadek z PiS przekonuje, że każda manifestacja niesie za sobą ryzyko „incydentów i prowokacji” Fot. Grzegorz Celejewski / AG

13 grudnia PiS organizuje w stolicy manifestację, która ma być wyrazem sprzeciwu wobec „fałszowania wyborów”. – Życie pokazuje, że nawet najlepiej zorganizowane przedsięwzięcia nie gwarantują, że incydentów czy prowokacji nie będzie – mówi w „Bez autoryzacji” parlamentarzysta PiS Janusz Śniadek.

Prof. Staniszkis mówi, że popełniacie błąd krzycząc: “wybory sfałszowano”. Że to “powrót do paranoicznego stylu”. Co pan na to?

Ja rozumiem, że może być jakieś wyobrażenie o polityce jako o sztuce udawania, ale są jakieś granice. Moim zdaniem zderzenie sugestii pani profesor z rzeczywistością nie wytrzymuje próby. Wobec skandaliczności tego wszystkiego, co się przy okazji wyborów stało, możliwości opozycji nie są duże i bez presji i aktywności społecznej jesteśmy właściwie bezradni. Ale to nie znaczy, że nie powinniśmy reagować. Udawanie, tak w stylu prezydenta Komorowskiego, że “Polacy, nic się nie stało”, jest postawą wołającą o pomstę do nieba. Więc tutaj się z prof. Staniszkis nie zgadzam. Musieliśmy zareagować.

Ale spójrzmy na to politologicznie. Taka retoryka wam szkodzi czy pomaga?

Wie pan, ja wzdragam się przed cyniczną kalkulacją, mimo wszystko odwołuję się do najbardziej ludzkich emocji, zwyczajnego poczucia przyzwoitości. Uważam, że wobec takiego skandalu, nie można poprzestać na kalkulacji. I w mówieniu, że wybory zostały sfałszowane, takiej kalkulacji nie ma.

Jednak zmianę retoryki widać. Prezes Kaczyński mówi o premier Kopacz: “Urban w spódnicy”. Nie za ostro? Podpisuje się pan pod tym?

Ja akurat o premier Kopacz od lat mam podobne zdanie. Pamiętam, co wygadywała jako minister zdrowia, choćby podczas “białego protestu”. Później historia tylko potwierdzała, że jest zdolna do wszystkiego. Przypomnę tylko słowa o przekopywaniu ziemi w Smoleńsku. Natomiast to, że ostro oceniam premier Kopacz, nie znaczy, że muszę takie oceny nieustannie wypowiadać. Powstrzymuję się przed tym.

13 grudnia organizujecie manifestację “w obronie demokracji”. Czy pan, były szef „Solidarności”, uważa, że powinni wziąć w niej udział także związkowcy?

Ta manifestacja zawsze miała dość powszechny charakter, zawsze były obecne różne środowiska, co niekoniecznie musi być akcentowane w szczególny sposób. Związkowcy oczywiście będą, bo jest między nami pewna tożsamość. Bardzo wielu członków „S” należy do PiS i bardzo wielu członków PiS należy do „S”. Z pewnością będą z nami maszerować.

Niektórzy obawiają się zamieszek. A pan?

Każda manifestacja niesie za sobą takie niebezpieczeństwo. Ale to nie znaczy, że musi zostać odwołana. Organizatorzy oczywiście powinni zdawać sobie sprawę z ryzyka, tym bardziej, że emocje są niemałe. To jest też kwestia potencjału możliwości służb porządkowych. Tyle że życie pokazuje też, iż nawet najlepiej zorganizowane przedsięwzięcia nie gwarantują, że incydentów czy prowokacji nie będzie. W tym sensie zamieszki są możliwe.

Chciałby pan, jak pański kolega, europoseł Ryszard Legutko, „polskiego Majdanu”?

Ja się z takimi oczekiwaniami spotykam od lat, przede wszystkim wśród związkowców, którzy mówią o konieczności powtórki Sierpnia. Natomiast po to, żeby powtórzył się Sierpień, musielibyśmy odtworzyć PRL. Dziś to jest niemożliwe, bo realia są inne. Dla ludzi miejsca pracy są ogromną wartością, wręcz dobrem najwyższym. Z kolei ukraiński Majdan był reakcją na dramatyczne ograniczenie swobód obywatelskich, był gestem rozpaczy zniewolonego społeczeństwa. W Polsce, mimo różnych analogii, jesteśmy bardzo odlegli od determinacji tamtego narodu. Dlatego odniesienie do Majdanu uznaję tylko za figurę retoryczną.

naTemat.pl

Córki kandydata i ich praca w biurze europosła

Dominika Maciejasz, 27.11.2014
Józef Pilch, Marek Lasota i Andrzej Duda

Józef Pilch, Marek Lasota i Andrzej Duda (ŁUKASZ KRAJEWSKI)

Córki Marka Lasoty, kandydata PiS na prezydenta Krakowa, od miesiąca pracują dla europosła PiS Andrzeja Dudy. – Cieszę się, że mogę dać zarobić studentom – mówi Duda, zapewniając, że nie dostały tej pracy dzięki ojcu.
Justyna i Paulina Lasotówny studiują na Uniwersytecie Warszawskim. Ojciec jest z nich dumny, w rozmowie z nami chwali się, że jedna zna pięć języków obcych, w tym tak rzadkie jak białoruski. Według taty obie siostry ciągnie do polityki, w której chcą się wypróbować. Te próby to m.in. pomoc w ramach wolontariatu przy eurowyborach (pracowały wówczas dla komitetu Andrzeja Dudy).Miesiąc temu córki Marka Lasoty zostały krajowymi asystentkami europosła PiS. Sam ojciec do niedawna był radnym Platformy Obywatelskiej. W sierpniu został kandydatem PiS na prezydenta Krakowa. Czy to zbieg okoliczności?Dać szansę studentom– Błagam, proszę sobie nawet w ten sposób nie żartować. To bardzo poniżająca teza dla Marka Lasoty. Jego córki zatrudniłem na krótki czas jak wielu młodych ludzi. Jestem zadowolony, że mogę dać szansę studentom, Unia Europejska daje na to dużo pieniędzy, które niewykorzystane wracają do kasy unijnej – komentuje Andrzej Duda w rozmowie z „Wyborczą”. Na pytanie, dlaczego akurat one i czy nie jest to efekt jego znajomości z Markiem Lasotą, europoseł odpowiada: – Kierowałem się opinią dyrektora mojego biura. Pod koniec roku dokonamy podsumowania i ocenimy, kto z tych wszystkich osób zostanie u nas na dłużej.Siostry zarabiają ok. 2 tys. zł brutto. Ich umowy sporządzono na dwa miesiące. Czym się zajmują? Obaj politycy wyjaśniają: analizą mediów, głównie rosyjskojęzycznych i przygotowywaniem newslettera na potrzeby europosła.Marek Lasota: – Jestem zaskoczony, że o to pytacie. Nie widzę w tym żadnego problemu, wiosną pracowały jako wolontariuszki przy kampanii Andrzeja Dudy. Potem zapytały o możliwość stażu. Nie przeczę, że znam się z Andrzejem, jego teściową znam od dzieciństwa. Stanowczo podkreślam, że córki zostały zatrudnione, jeszcze zanim zaproponowano mi kandydowanie – mówi kandydat na włodarza Krakowa.Prowadzą działalność poselską w terenieZapytaliśmy też innych europosłów o zatrudnianie asystentów krajowych i deputowanych do Parlamentu Europejskiego. – Każdy europoseł rozdziela pulę przeznaczoną na wszystkie koszty osobowe, czyli 24 tysiące euro miesięcznie, według uznania. Ilu można mieć asystentów? Dowolną liczbę. Ale tym pracującym w Brukseli nie można zapłacić mniej niż 2 tysiące euro miesięcznie. Wynagrodzenie asystenta krajowego nie może znacznie przekroczyć średniej krajowej ani też być niższe niż płaca minimalna – wyjaśnia Bogusław Sonik, były europoseł.Czym zwykle zajmują się asystenci krajowi? – Utrzymują kontakty z wyborcami, biorą udział w życiu regionu, docierają do różnych środowisk. Ogólnie prowadzą działalność poselską w terenie, ale też są odpowiedzialni za kalendarz sekretariatu – dodaje Sonik.Nie chodzi o jakiś głośny nabór

– Z formalnego punktu widzenia nie jest to decyzja kontrowersyjna. Teoretycznie europoseł ma dowolność w zatrudnianiu osób, z drugiej strony w tej konkretnej sprawie występuje dodatkowy kontekst. Zatrudnione są bowiem krewnymi ważnej postaci w regionie i fakt ich zatrudnienia zbiegł się w czasie z kandydowaniem ich krewnego na urząd prezydenta. Nie jest to do końca sytuacja klarowna i zapewne nie przysporzy zwolenników obu politykom. Odrębną kwestią jest sprawa wydatkowania pieniędzy publicznych. Dobrze by było, gdyby poseł wcześniej ogłosił chociażby na stronie internetowej, że chce zatrudnić asystentów. Nie chodzi o jakiś głośny nabór, ale o przejrzystość dobierania asystentów i równe szanse – komentuje Grażyna Kopińska, ekspert z Fundacji Batorego.

Córki Marka Lasoty dołączyły do licznego grona: w sumie polityk ma w tej chwili 20 asystentów.

WSP. SID

Zobacz także

krakow.gazeta.pl

Córka o matce: „Długo nie pożyje, ha ha!”. I rzuca jej w twarz kubkiem z kawą [CYKL „WYBORCZEJ” – CZ. 3]

Michał Bojarojć, 26.11.2014

Fot. 123RF

CYKL REPORTERSKI „KONIEC PRZEMOCY DOMOWEJ!”. Teresa nasłuchuje. Odryglowuje drzwi w swoim pokoju. Wymyka się na palcach. Oby tylko nie usłyszeli. Córka lub jej konkubent. Sama nie wie, które gorsze. Ostatni odcinek cyklu o przemocy w rodzinach – tym razem o dzieciach znęcających się nad matkami
– Śnił mi się uniwersytet, na którym studiowała Paulina. W moim śnie ona nie żyje i nikt po niej nie płacze. Mijam wykładowcę córki, studentów. „Zabiliście ją” – mówię. I się budzę.Urszuli, 60-letniej ekonomistce, nie śni się już nic, odkąd Paulina jest w domu. Prawie w ogóle już nie sypia.Paulina przyjechała w czerwcu, na weekend. Wróciła do miasta, z którego zawsze chciała uciec, bo to „taka prowincja”, choć 100 tysięcy mieszkańców. – Tyle piłam, że szok – oznajmiła na wejście. I została. Od czerwca pije co dzień.Paulinę zawsze ciągnęło do większego świata, do sztuki, kultury. Świetnie się uczyła, uwielbiała czytać. Do Krakowa wyjechała na studia 11 lat temu. Jednak była wieczną studentką (antropologia, filozofia), nic nie skończyła, pracy magisterskiej nie obroniła.Wcześniej wpadała do domu na dwa, trzy dni, góra na tydzień. Wyciągała pieniądze i wyjeżdżała.- Dziecko! Ty powinnaś się leczyć – mówiła jej Urszula, ale na próżno. Dziś woli się nie odzywać, bo dostanie po głowie. Bo po trawie i kilku piwach Paulina zaczyna szaleć. – Jesteś beznadziejna – poniża matkę. Potrafi rzucić jej w twarz kubek z kawą. Albo popielniczkę. Urszula ze strachu wychodzi z domu.Paulina śpi za dnia. Wieczorem odpicowana idzie do baru. Wraca o czwartej, piątej rano. Rechocze pod drzwiami. Rozmawia z kimś: „Matka stara, na emeryturze. Długo nie pożyje. Ha, ha!”.- Może sama do siebie tak gada? – Urszula zrywa się z łóżka. Puszczają jej nerwy: – Zamknij się, bo muszę rano wstać!- Co za ton – kpi Paulina, wysoka, silna 30-latka. I kopie matkę w krocze. Urszula zwija się z bólu. – Jak fajnie, że jesteś taka sssłaba – syczy córka.Urszula ze strachu nie może zasnąć. Wyciąga papierosy spod poduszki. Przed córką chowa tam cenne rzeczy: portfel, klucze, telefon. Ciężko zapalić, ręce dygoczą. A rano idzie do biura. Jest na emeryturze, kiedyś pracowała w banku. Teraz przyucza się, ma szansę na nową pracę. Musi mieć sprawny umysł, może ją zatrudnią. Potrzebuje tej pracy i spokoju. Niestety, choruje na SM, ale szef powiedział, że mu to nie przeszkadza.Nie powiedziała córce, gdzie to biuro. W pół roku straciła dwie dorywcze prace. Bo córka codziennie przychodziła, robiła awantury, żądała pieniędzy.

Paulina nigdy nie musiała pracować. Matka wysyłała jej pieniądze . Do 25. roku życia miała rentę po ojcu. Potem pieniądze przysyłała też matka Urszuli. Umarła trzy lata temu i się skończyło.

Ale Paulina zawsze chodziła z zadartą wysoko głową. – Człowiek coś znaczy, tylko gdy ma pieniądze – mówiła. Urszula znalazła jej niedawno pracę, sprzątanie w galerii. – Co ty? Na głowę upadłaś?! – wydarła się córka.

Od czerwca Urszula już kilka razy dawała jej po kilkaset złotych. Na podróż do Krakowa. Ale Paulina kupowała za to np. bluzkę na imprezę. – Ładna? – pytała z uśmiechem. A w lodówce pusto.

W portfelu Urszuli też pustki. Przez lata utrzymywała Paulinę w Krakowie, zadłużyła się. Sama nie płaciła za czynsz i media, byle dla córki starczyło. Paulina wynajmowała ładne mieszkanie, w bardzo „nobilitującym miejscu”, na krakowskim Starym Mieście. Zawsze opowiadała, jaki to szyk i klasa.

A Urszuli gaz odcięli już jakiś czas temu. Niedawno dostała decyzję o eksmisji. Komornik przyszedł drugi raz po miesiącu. Nie poznał mieszkania. Urszula, taka pedantka, wszystko miała na błysk. A teraz? – Jak ty możesz tak żyć? – pyta z pogardą Paulina, choć sama palcem nie kiwnie. – Gdzie kawa?! – wrzeszczy. – Co za syf! Kurwa!

Bo Urszula powiedziała, że więcej po córce sprzątać nie będzie. Może to sposób na nią? W opiece społecznej podpowiadają: – Niech pani jej też nie karmi. Niech pani je poza domem.

– Jej musiało się stać coś złego, skoro doprowadziła siebie do takiej ruiny, a teraz niszczy mi życie – myśli Urszula. – Może to przez długi? Paulina pożyczała od znajomych pieniądze. Nie oddawała. Wszyscy się od niej odwrócili.

Córka wykrzyczała jej kiedyś, że nigdy nie miała normalnego dzieciństwa. Że klucz na szyi, lekcje gdzieś na zapleczu albo u dziadków. – Przecież byłam samotną matką! Żałuję, że mi się nie ułożyło – broni się Urszula. – Z ojcem Pauliny nie byliśmy nawet małżeństwem. Wyjechał i córki nigdy nie widział na oczy. Nie odzywał się. Paulina miała 13 lat, gdy umarł, i wtedy ona zażyczyła sobie jego nazwiska, choć wcześniej nosiła moje.

– Mogłaś mnie nie urodzić. Mogłaś usunąć! – Paulina w szale szarpie matkę za włosy.

Pracownik socjalny założył Urszuli Niebieską Kartę. – Musi pani zawsze dzwonić na policję, gdy córka będzie panią biła – powiedział. Ona po telefon jednak nie sięga, choć po ostatnim kopniaku przez dwa dni nie mogła siedzieć. – Boję się. Zadzwonię, a ona może mnie zabić, gdy wpadnie w szał.W lipcu poszła złożyć zeznania do prokuratora, by nastraszyć Paulinę. Wycofała, gdy córka obiecała poprawę. Paulinę badał wtedy psychiatra, biegły sądowy. Powiedział, że jest zdrowa, choć może powinna chodzić do psychologa.- Ale ja widzę, co się dzieje. Powinni ją wziąć na odwyk. Ponownie złożyłam wniosek do prokuratury: o zakaz przebywania pod jednym dachem i zakaz zbliżania się. Może to jedyny sposób, by ratować siebie i ją? Może musi dotknąć dna, by się odbić? Prokurator jeszcze nie odpowiedział. Dzwoniłam, mówili, że pani z przemocówki jest na urlopie.Wynoś się, stara szmato!Teresa nasłuchuje. Czai się. Odryglowuje drzwi w pokoju, powoli, żeby nie zaskrzypiały. Wymyka się na palcach. Oby tylko nie usłyszeli. On albo ona. Sama już nie wie, które gorsze.Nikt z sąsiadów nie pomoże Teresie. Nikt nie pójdzie zeznawać. Jedni powiedzieli jej, że się boją. Inni piją razem z córką Teresy i jej konkubentem.Mieszkanie – w kiepskiej dzielnicy wojewódzkiego miasta nad Odrą – 62-letnia Teresa dostała po ojcu. Pracował w Służbie Bezpieczeństwa. Sam wychowywał dzieci po śmierci żony. Nie pił, nie bił, ale rygor musiał być. Jak któreś nie poskładało ubrania przed spaniem, wysypywał wszystko z szuflad. Kazał układać, nawet w nocy. Teresa układała posłusznie, koszulka po koszulce. I jeszcze wdzięczna była, że nie oddał ich do domu dziecka po śmierci mamy.Skończyła technikum budowlane, na trzy lata wyjechała z mężem do Monachium. – Wróciliśmy, bo życie tam drogie. Poza tym nie chciałam żyć w obcym państwie. A dziś jestem obca we własnym domu. Życie zawęziło mi się do tej klitki w mieszkaniu. W zasadzie jestem bezdomna. Jutro dachu nad głową mogę nie mieć. Konkubent córki to obcy człowiek, ale boli, że córka pozwoliła, bym zamykała się co wieczór ze strachu.Ludzie radzili: „Teresa, odetnij pępowinę. Zacznij żyć swoim życiem. Zostaw te dzieci”. Teresa jednak ciągle im pomagała, nawet gdy dorosły. Córka zaczęła zawodówkę, nie skończyła. Syn – to samo. Dawała im pieniądze, bo pamiętała, jak to jest patrzeć na innych z zazdrością, gdy samemu ma się niewiele.Mieszkali pod jednym dachem. Teresa, syn z konkubiną, córka z konkubentem i wnuki. Mąż pił, ale potrafił przestać nawet na rok. Dzieci też lubiły wypić. Urządzały libacje ze znajomymi. Ale póki ojciec żył, trzymał porządek. Pochowała go 13 lat temu. Po jego śmierci alkohol w domu stał się codziennością. A Teresa alkoholu nie znosi. Wtedy sąsiad zapoznał Teresę z pewnym panem ze wsi. Że sobie przypadli do gustu, poszła do niego mieszkać. Chciała uciec od pijaństwa. – Głupia byłam – mówi.Dzieci zostały w mieszkaniu matki. Nie płaciły czynszu. Dług rósł. Komornik wszedł Teresie na pensję. Poradził, żeby mieszkanie oddała dzieciom, razem z długami. Tak zrobiła i sześć lat temu zameldowała się na wsi.

Pan ze wsi był niepijący. Do czasu. Potem kazał jej się wynieść.

Poszła mieszkać do córki i konkubenta w wynajętym mieszkaniu. Córka powitała ją z otwartymi rękami, bo Teresa miała pracę w fabryce lamp.

U córki libacje były jednak codziennie. Dzieci głodne. Najstarszy wnuk chodził do szkoły bez książek. Teresa wydała na dzieci wszystkie pieniądze. Sprzedała złote łańcuszki, pierścionki Nie było za co karmić? Karmiła wnuki laptopem. Oddawała go do lombardu, wykupywała, oddawała…

W lampach zwolnili ją. Gdy już nie miała pracy i pieniędzy, usłyszała od córki: – Wynoś się, stara szmato!

Poszła wtedy mieszkać do syna, który został w jej dawnym mieszkaniu i nawet spłacał dług. Pił, ale krzywdy matce nie robił. Nagle wyjechał do Anglii, do pracy. – Mamo, opiekuj się mieszkaniem – rzucił na do widzenia.

Teresa przez pół roku remontowała dwa pokoje. Aż sprowadziła się córka. Miała prawo, bo mieszkanie matka przepisała na nią i na brata. Konkubent siedział akurat w więzieniu – za kradzieże, jazdę po pijaku, bójki.

Póki siedział, żyły względnie spokojnie. Gdy wyszedł, wróciły libacje z sąsiadami. Raz poszła szyba: wszędzie krew, Teresa zadzwoniła na policję. Patologia uciekła, konkubent się zdenerwował. Zamachnął się pięścią na Teresę. – Już nie żyjesz, stara kurwo! – rzucił. – Do lasu cię wywiozą!

Na razie to jego policjanci zabrali w kajdankach. Wrócił po kilku dniach, choć Teresa złożyła zeznania. – Boję się jego gróźb. Wiem, co potrafił robić z córką. Połamał jej zęby, rękę, nogę. Kradł, ganiał ludzi z siekierą. Raz gonił z nożem Arletę. Wtedy uratowałam jej życie. Pierwszy raz zawiadomiłam policję. Konkubent mnie znienawidził. Ale Arleta chyba też.

Dwa miesiące temu, gdy policja zabrała konkubenta po awanturze z szybą, córka dostała szału. – Niech cię cukrzyca zeżre! – wrzeszczała do matki (bo Teresa jest chora). – Jak on nie wróci do piątku, sama cię zabiję – rąbnęła matkę pięścią w głowę. Obok stały dzieci. Krzyczały. Arleta się opanowała.

Teresa nie wycofała zeznań. Dostała Niebieską Kartę. Wszczęto postępowanie, ale konkubent do czasu rozstrzygnięcia sprawy będzie mieszkał w tym samym mieszkaniu. Na razie powołano biegłych, by osądzić m.in., czy jest uzależniony od alkoholu.Teresa w swojej klitce założyła zamek. Zaryglowała drzwi. Od córki i jej konkubenta dostała zakaz wchodzenia do kuchni. Zakaz dostały też dzieci, nie mogą rozmawiać z babcią. Najmłodszy i najstarszy, gdy nikt nie widzi, mówią do Teresy: „Cześć, babcia”. Środkowy już wcale się nie odzywa.- Nie mam nic. Nie mam domu, nie mam rodziny. Mieszkanie jest ich, mogą mnie wyrzucić. I gdzie ja pójdę?Synu, pokaż oczy– Gdybym wiedziała, że będę mieć takie dzieci, może nigdy bym ich nie miała? Co ja źle zrobiłam, że synowie są tacy? Czym na to zasłużyłam? – myśli Edyta codziennie. – Mam piętnaścioro rodzeństwa. Wszyscy zostali w domu, a tylko mnie rodzice oddali do bidula. Miałam dwa lata. Nie byłam ostatnia rodzona, tylko dziesiąta. Po mnie było jeszcze sześcioro dzieci i wszystkie matka zostawiła przy sobie. Powiedziała mi po latach, zanim zmarła, że to ojciec mnie nie chciał, bo wszystkie dzieciaki miały świński blond na głowie, a ja byłam ciemna. Matce wybaczyłam. Ojcu nigdy. Piszę z rodzeństwem, ale nie czuję więzi. Lepiej dogaduję się z przyrodnią siostrą, z którą się wychowałam w rodzinie zastępczej, chociaż byłyśmy zupełnie inne. Ona grzeczna. Ja skakałam po drzewach. Nie pasowałam tam.Miałam 17 lat, jak wyprowadziłam się z tamtego domu. Skończyłam zawodówkę. Zakochałam się. Chciałam mieć swoją rodzinę. Mąż, dzieci, ja miałam im gotować Marzenia prysły, bo on zaczął bardzo pić. To był alkoholik, kryminalista. Siedział za rozboje, kradzieże. Ubliżał mi strasznie. Wytrzymałam tak 10 lat. Odeszłam z synami.Związek z ojcem mojej córki przerwałam jeszcze szybciej, po trzech latach. Też alkohol wziął górę. Nie chciałam, żeby moje dzieci z tym rosły.Może synowie poszli w ślady ojca? A może to przez dzielnicę? Kiedyś roiło się tu od alkoholików, ćpun na ćpunie. Może synowie za dużo się napatrzyli? Byłam samotną matką. Dużo pracowałam, żeby im niczego nie brakowało. Na trzy zmiany, przy taśmie w fabryce. Dorabiałam też na boku. Chowali się u sąsiadek.Maciek zawsze był trudny. Miał kuratora, bo gnębił kolegów w szkole. Był w ośrodku dla uzależnionych. Nie pomogło. Tyle że zawodówkę skończył.Pierwszy raz zadzwoniła po policję, gdy miał 17 lat. Syn wyzywał ją i groził. Później wiele razy dzwoniła po pomoc, gdy szalał w mieszkaniu.Dziś Maciek ma 21 lat. Edyta idzie do pracy. Opiekuje się starszymi ludźmi. – Gdzie leziesz? – bełkocze do niej syn. – Gdzie to schowałaś?! Oddaj, kurwo! – wali pięścią w ścianę.

Maciek wciąga dopalacze. Sprzedał połowę ubrań, by mieć na towar. Kupuje go w internecie. Wciąga, wariuje, grozi matce. Ostatnio rozwalił stół. Przyjeżdżają policjanci, wąchają. Rozkładają ręce, bo dopalacze są legalne. – Nic nie możemy zrobić. Gdyby to była marihuana

Po wizycie policji jest trochę spokoju, choć syn ma pretensje do matki, że dzwoniła. Potem znów zaczyna wciągać. Po kilku takich wezwaniach ma już wyrok za psychiczne gnębienie matki.

Młodszy syn ma 17 lat i też zaczyna wciągać. – Pokaż oczy! – krzyczy Edyta. Codziennie sprawdza oczy. U Maćka, gdy zaczął wciągać, były dziwne, czerwone. Oczu nie sprawdza tylko dziewięcioletniej córce. Jeszcze nie.

*Imiona bohaterów zostały zmienione

W CYKLU „KONIEC PRZEMOCY DOMOWEJ!”

Odcinek 1.: Nie bez powodu biją w Zakopanem. Dlaczego radni jako jedyni w Polsce nie chcą tam programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie?
Odcinek 2.: Dzisiaj będzie bicie. Co roku w Polsce 800 tys. kobiet pada ofiarą przemocy fizycznej
Psycholog: Białe kołnierzyki także znęcają nad kobietami
Monika Tutak-Goll („Wysokie Obcasy”): Po co nam konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy?
Poradnik. Jak rozpoznać, czy to już przemoc?
Poradnik. Jeśli jesteś ofiarą przemocy domowej…
Informator prawny. Dokąd zadzwonić, napisać, pójść, jeśli dzieje się tobie krzywda

Zobacz także

Wyborcza.pl

TYLKO U NAS. Zarzut udziału w porwaniu dziennikarza dla szefa ochrony Biedronki

Wojciech Czuchnowski, Piotr Żytnicki, 26.11.2014
Jarosław Ziętara zaginął we wrześniu 1992 r. w drodze z domu do redakcji

Jarosław Ziętara zaginął we wrześniu 1992 r. w drodze z domu do redakcji (ARCHIWUM RODZINNE)

46-letni Dariusz L., któremu prokuratura postawiła zarzut porwania i „pomocnictwa w zabójstwie” dziennikarza Jarosława Ziętary, jest dyrektorem ds. ochrony w jednej z największych sieci sklepów w Polsce. To kolejny trop w tej sprawie prowadzący do ludzi z kręgu poznańskiej spółki Elektromis.
W warszawskiej centrali Biedronki ochroniarze na pytanie o Dariusza L. spuszczają głowy. – Nie ma i nie wiemy, kiedy będzie – mówią. Według źródeł „Wyborczej” ich szef jest jednym z dwóch zatrzymanych we wtorek rano na wniosek krakowskiej prokuratury apelacyjnej. Dziś postawiono mu zarzuty, jest teraz w izbie zatrzymań w Krakowie. Sąd niedługo rozpatrzy wniosek o areszt, który złożyła prokuratura.Jak pisaliśmy, Dariusz L. i drugi zatrzymany Mirosław R. są byłymi milicjantami. Na początku lat 90. pracowali w ochronie Elektromisu – firmy, która zakładała Biedronkę i sprzedała ją portugalskiej spółce Jeronimo Martins. Potem stali się biznesmenami, zakładali m.in. agencje ochrony.Mirosław R. pełnił ważne funkcje w co najmniej dwóch spółkach związanych z Mariuszem Świtalskim, twórcą Elektromisu. Z kolei Dariusz L. po sprzedaży Biedronki został w tej firmie. Jak informuje biuro prasowe Jeronimo Martins, L. pracuje tam od 1995 r., a od 2004 r. jest dyrektorem ds. ochrony. Odpowiada za koordynację pracy firm ochraniających sklepy sieci.”Nie mamy informacji o zatrzymaniu pana L. Nie ma go w dniu dzisiejszym w biurze. Wczoraj jego współpracownik przekazał jedynie sygnał o konieczności złożenia przez pana L. wyjaśnień wobec policji” – czytamy w komunikacie spółki.

Zobacz także

Wyborcza.pl

Jak dotrzeć do serca po prawej stronie

Adam Czerwiński, 26.11.2014
Iza Pawlaczyk w szpitalu w Łodzi

Iza Pawlaczyk w szpitalu w Łodzi (Tomasz Staczak / Agencja Gazeta)

Iza z Wikcinka koło Sochaczewa ma 13 lat, ale żyła jak schorowana staruszka. Po kilku krokach do łazienki była sina ze zmęczenia. By jej pomóc, lekarze z Łodzi wykorzystali metodę, którą leczy się zawały. A potem wstawili zastawkę bez skalpela. To wszystko u dziewczynki, która ma serce po prawej stronie.
Iza urodziła się z ciężką wadą serca – całkowitym przełożeniem wielkich pni tętniczych. Leczenie Izy komplikuje to, że wszystkie wnętrzności ma ułożone odwrotnie, np. serce ma po prawej stronie.Kiedy miała dwa lata, kardiochirurdzy z Warszawy przełożyli jej naczynia, tak by nieutlenowana krew nie trafiała do krążenia systemowego. Prawą komorę serca z tętnicą płucną połączono graftem, czyli sztucznym naczyniem. Po zabiegu dziewczynka mogła prawie normalnie funkcjonować. Kłopoty zaczęły się po komunii. – Dostałam rower, ale okazało się, że nie mogę na nim jeździć – denerwuje się Iza. Graft zaczął się przytykać. Lekarze tłumaczyli, że to normalne, bo naczynie to ciało obce.Wiosną wystarczyło, że Iza zrobiła kilka kroków, by siniała. Po Wielkanocy nie wróciła do szkoły, a jej mama zaczęła szukać ratunku. Dotarła do kardiologów z łódzkiego Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.- To był tak zwany trudny przypadek – mówi prof. Tomasz Moszura z Kliniki Kardiologii ICZMP. – Trzeba było podjąć ryzyko, by ratować pacjentkę, której krew była natleniona tylko w 30 proc.Kardiolodzy postanowili udrożnić zwapniały graft tak samo, jak udrażnia się naczynia u zawałowców. Przez żyłę udową wprowadzili cewnik i dotarli nim do serca. Do graftu wprowadzili balon i wypełniając go solą fizjologiczną, rozszerzyli sztuczne naczynie. Aby się nie zapadło, założyli stent. Wybrali specjalny – taki, który można poszerzać, gdyby naczynie znów zaczęło się przytykać.Prof. Moszura: – Pacjentka ma serce po prawej stronie. Położenie komory i przedsionka jest inne. Trudniej niż u zwykłych pacjentów dotrzeć cewnikiem do serca i jego wnętrza. O zabiegu mówię panu w kilku zdaniach, ale on trwał aż pięć godzin!

Rokowanie chorego po zabiegu stentowania tętnicy

Trzy dni po zabiegu Iza sama poszła do łazienki i się nie zmęczyła. Po kilku tygodniach wróciła do szkoły. Sama.

Ale stent nie rozwiązał wszystkich jej problemów. – Można powiedzieć, że udrożniony graft to zwykła rura – mówi prof. Moszura. – Nie ma mechanizmu, który chroni serce przed cofaniem się krwi w czasie rozkurczu. Komora była przeciążona dodatkowym pompowaniem. Potrzebna była zastawka.

Oczywiście mogliby ją wszczepić kardiochirurdzy. Ale to trudny zabieg – z przepiłowywaniem mostka, zatrzymaniem serca i krążeniem pozaustrojowym. Lekarze postanowili oszczędzić dziewczynie cierpień i zakwalifikowali ją do nowatorskiego zabiegu. Już od kilku lat wymienia się zastawki przy pomocy takich cewników, jakie wykorzystano, by udrożnić zatkany graft. U dorosłych takich zabiegów w Polsce robi się setki, u dzieci było ich zaledwie kilkanaście. Są trudne, bo dzieci mają mniejsze naczynia. Zabieg trwał dwie godziny.

Prof. Moszura: – Udało się. Gdyby naczynie pękło, trzeba by było zaczynać operację na sercu. Dlatego byli z nami kardiochirurdzy.

Po zabiegu Iza czuje się świetnie. Szykuje się do wyjścia ze szpitala i zastanawia się, czy rower z komunii nie będzie na nią za mały. – Czuję się tak dobrze, że nie mogę się doczekać, kiedy znów na niego wsiądę.

Agata Pawlaczyk, mama Izy: – Musiałam rzucić pracę, by się opiekować chorym dzieckiem. Jeżeli będzie jeszcze lepiej, to wracam do normalnego życie. Byłam fryzjerką i lubiłam swoją pracę.

W ”Tylko Zdrowie” czytaj też:

Dlaczego zapalenie pęcherza ciągle wraca
To najczęstszy stan zapalny dróg moczowych. Doświadcza go 20-50 proc. kobiet.

Trening siedmiominutowy
Odchudza i poprawia kondycję. Jak to możliwe, że proste ćwiczenia na dywanie dają takie efekty?

Kto oszczędza na leczeniu dzieci
Jakoś żaden prywatny inwestor nie pali się, by wybudować szpital dla dzieci, choć powstało już wiele szpitali kardiologicznych, ortopedycznych czy okulistycznych. Bo na dzieciach zarobić się nie da.

Jak rodziło się in vitro. 25 lat kliniki Kriobank
Nasienie wybiera się porównując grupę krwi, kolor oczu i włosów, budowę ciała, wykształcenie. Żeby ojciec nie usłyszał, że dziecko w ogóle nie jest do niego podobne. 25 lat temu powstał pierwszy polski bank nasienia – Kriobank.

Kobiety na spalonym.
Palenie papierosów odpowiada za 90 proc. nowotworów płuca. Coraz częściej z tego powodu umierają kobiety.

Jak rozpoznać ekologiczne jedzenie
Uwaga na hasło „Zdrowa żywność”. Każdy może tak oznaczyć swój produkt, bo żadne przepisy tego nie regulują. To po prostu chwyt marketingowy.

Kiedy wprowadzić nocnik
Być może łatwiej wam będzie się uspokoić, gdy pomyślicie, jak mało prawdopodobne jest to, że wasza pociecha zagra któregoś dnia w Małej Lidze, pójdzie do szkoły średniej czy weźmie ślub, nosząc pieluchę. Fragment amerykańskiego bestsellera ”Smart Love”

W Niemczech rodzi się ciszej
– Tam miałem między operacjami siedem minut przerwy, w Polsce między zabiegami mija często co najmniej godzina – mówi lekarz, który po 30 latach pracy w Niemczech wrócił do Polski. Rozmowa z Andrzejem Morawskim, ginekologiem onkologiem

Żeby nie zmarznąć na śmierć
Turysta, który zgubił drogę w górach. Wędkarz, który wpadł do rzeki. Bezdomny. Bez specjalistycznej pomocy mogą umrzeć z wychłodzenia. W Małopolsce takie osoby ratuje pierwsze w Polsce Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej.

Wyborcza.pl

Jeśli Kaczyński wie, co mówi, to znaczy, że PiS też pomógł fałszować ostatnie wybory

Roman Imielski, 26.11.2014
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński ()Fot. Maciej Swierczynski / Agencja Gazeta)

– Z tej najważniejszej w Polsce trybuny muszą paść słowa prawdy: te wybory zostały sfałszowane – grzmiał w środę w Sejmie Jarosław Kaczyński. Tylko jak do tego doszło, skoro w prawie każdej z 27 435 obwodowych i 2825 terytorialnych komisji wyborczych PiS miał swojego zaufanego człowieka, a żaden z nich nie widział systemowych oszustw?
Obwodowe komisje są kluczowe w trakcie głosowania. To w nich oddajemy głosy, to w nich są one liczone po raz pierwszy, to w nich sporządza się pierwszy drukowany protokół, który musi podpisać co najmniej połowa członków komisji. Jeśli więc były fałszerstwa, to na tym poziomie – bo protokoły są jawne, wywieszane publicznie i wystarczy je zliczyć, by znaleźć nieprawidłowości przy podawaniu wyników na kolejnych szczeblach zliczania głosów.Zobacz tutaj, co się dzieje z twoim głosemW sumie we wszystkich komisjach, do których partie (komitety wyborcze) mogły delegować swoich zaufanych ludzi, pracowało 16 listopada 263 010 osób. Jeśli więc do fałszerstw – jak twierdzi Jarosław Kaczyński – doszło, to musiały w nich bezsprzecznie uczestniczyć tysiące członków lub sympatyków PiS, zgłoszonych przez tę partię do pracy w obwodowych i terytorialnych komisjach wyborczych lub posłanych do nich jako mężowie zaufania.Tak wyglądały np. składy powiatowych komisji w Wielkopolsce , a takobwodowych w mieście Piła czy gminnych w Suchym Lesie pod Poznaniem .Podaję te dane dlatego, że to w województwie wielkopolskim oddano najwięcej nieważnych głosów w wyborach do sejmiku – 22,77 proc. – oraz bardzo wiele w wyborach do rad powiatów. Politycy PiS i związanych z nim innych partii wskazują zaś Wielkopolskę jako przykład ewentualnych fałszerstw.Dla porównania podaję też składy komisji obwodowych w małej gminie Rogowo w województwie kujawsko-pomorskim . Dorzucę jeszcze składy komisji ze Stargardu Szczecińskiego w Zachodniopomorskim oraz w Otyniu – niewielkiej gminie województwa lubuskiego. W tym regionie oddano 20,54 proc. głosów nieważnych w wyborach do sejmików.Mógłbym tak wymieniać w nieskończoność i udowadniać, że osoby delegowane przez PiS – członkowie tej partii lub jej sympatycy – albo byli w wielkiej zmowie fałszerzy wyborów, albo byli ślepi i głusi, albo popadli w pomroczność jasną i dlatego nie potwierdzają systemowych oszustw.Co i tak nie zmienia sytuacji, bo Jarosław Kaczyński wie swoje. – Nawet jeżeliby ktoś nie chciał w to uwierzyć, z różnych względów, to i tak ilość głosów nieważnych, a także to ogromne zamieszanie, które powstało w trakcie liczenia głosów, delegitymizuje te władze – dodał.Pewnie sam nie zorientował się, że to wszystko delegitymizuje także jego partię, skoro przyłożyła się w tak ogromnym stopniu do rzekomego sfałszowania procesu wyborczego.

Zobacz także

Wyborcza.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: