Paryż 2, 14.11.2015

 

IS przyznaje się do zamachów i publikuje nagranie: „Dopóki nie ustaną bombardowania, Francja nie zazna pokoju”

mf, Reuters, PAP, 14.11.2015
Islamiści z Państwa Islamskiego opublikowali oficjalne oświadczenie, w którym przyznali się do piątkowych ataków w Paryżu. „Dopóki nie ustaną bombardowania, nie zaznacie spokoju” – zapowiadają w upublicznionym wcześniej nagraniu.

Bojownik Państwa Islamskiego - kadr z jednego filmów propagandowych IS

Bojownik Państwa Islamskiego – kadr z jednego filmów propagandowych IS (Wikimedia Commons / public domain)

 

Państwo Islamskie opublikowało oficjalne oświadczenie, w którym przyznaje się do piątkowych zamachów w Paryżu. Agencja Reutera informuje z kolei o materiale wideo, który został opublikowany przez grupę uznawaną za przedstawicieli medialnych IS: al-Hajat Media Center. Na nagraniu bojownik wzywa muzułmanów mieszkających we Francji do przeprowadzania zamachów na terytorium kraju i walki z „niewiernymi”.

– Tak długo jak będziecie prowadzić bombardowania, nie zaznacie pokoju. Będziecie się nawet bać wyjścia na zakupy – mówił po arabsku mężczyzna otoczony innymi dżihadystami.

„Jest broń, są dostępne samochody i cele”

Jednocześnie IS zaapelowało do tych, którzy nie mogą wyjechać do Syrii, aby walczyć po stronie dżihadystów do pozostania we Francji i prowadzenia na jej terytorium „świętej wojny”.

– W rzeczy samej otrzymaliście rozkaz, aby walczyć z niewiernymi wszędzie tam, gdzie ich spotkacie – więc na co czekacie? Jest broń, są dostępne samochody i cele gotowe, aby w nie uderzyć – podkreślał bojownik na nagraniu IS.

– Nawet trucizna jest dostępna, dlatego zatruwajcie wodę i pożywienie choć jednego z wrogów Allaha – nawoływał islamista.

Pod koniec września Paryż informował, że rozpoczął bombardowania sił IS w Syrii. Wcześniej francuskie lotnictwo było zaangażowane w naloty międzynarodowej koalicji na pozycje IS na terytorium Iraku.

Fabius: Potrzebna koordynacja walki z terroryzmem

– Piątkowe ataki w Paryżu pokazują, że dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebna jest koordynacja walki z terroryzmem – stwierdził Laurent Fabius, szef francuskiego MSZ. Słowa te padły na kilka godzin przed rozpoczęciem w Wiedniu rozmów dotyczących rozwiązania kryzysu w Syrii, gdzie spotkają się przywódcy światowych mocarstw.

Zamachy w Paryżu

Terroryści zabili w piątek w Paryżu co najmniej 128 osób, w tym ponad 100 zakładników uwięzionych w sali koncertowej Bataclan. Do serii zamachów doszło w sześciu różnych miejscach Paryża – m.in. w okolicach stadionu, gdzie rozgrywano mecz Francja-Niemcy. Prezydent Hollande ogłosił stan wyjątkowy, przywrócono kontrole na granicach.

 

państwoIslamskiePrzyznajeSię

https://dailymotion.com/video/x3dqzx9

Gazeta.pl