Waszczykowski, 11.11.2015

 

Słaby debiut ministra Waszczykowskiego. Dał znać, że rząd PiS z Rosją nie będzie się cackać. Ale zapomniał wspomnieć, że to nie takie proste

Bartosz T. Wieliński, 10.11.2015

Witold Waszczykowski, nowy szef MSZ

Witold Waszczykowski, nowy szef MSZ (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Witold Waszczykowski stery polskiej dyplomacji przejmie za kilka dni, a już zapowiada, że Polska będzie walczyć z Rosją przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. To słaby debiut.

Nie rozumiem, dlaczego eksperci PiS od polityki międzynarodowej są tacy niecierpliwi. Pół roku temu Krzysztof Szczerski zaczął, nie będąc jeszcze ministrem, od stawiania w prasie Niemcom warunków, jakie muszą spełnić, by stosunki z Warszawą były dobre. A wczoraj kandydat na szefa MSZ Witold Waszczykowski zapowiedział w TVN 24 sądową batalię z Rosją za przeciąganie śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej i za odmowę oddania Polsce wraku prezydenckiego tupolewa.

Tak jakby był to główny problem polskiej dyplomacji. Jakby przez Europę nie przechodziły dziesiątki tysięcy uchodźców, jakby rozejm na wschodniej Ukrainie nie był kruchy. Oczywiście przyszły minister o tym wszystkim również mówił, ale smoleński wątek wszystko przykrył. Waszczykowski jest w polityce zbyt długo, by tego nie przewidzieć.

Znowu wyszła na jaw inna przypadłość polityków PiS: mówiąc o polityce międzynarodowej, nie potrafią zerwać z wiecową retoryką. Hasło rozprawy z Rosją, tak jak jego uwagi o błędach Angeli Merkel, na pewno spodobały się wyborcom partii pana ministra Waszczykowskiego, ale przecież nie tylko oni słuchali jego słów. W efekcie przez ambasady do światowych stolic popłynął sygnał, że nowy polski rząd jeszcze nie powstał, a już szykuje się do awantury z Rosją.

Nie mam żadnych wątpliwości, że Kreml z premedytacją przeciąga śledztwo dotyczące katastrofy. Że gra z nami nieczysto. Że Polska ma absolutne prawo się domagać zwrotu wraku i podnosić tę kwestię na arenie międzynarodowej, co zresztą do tej pory robiła. Krytykuje jednak wystąpienie ministra Waszczykowskiego, bo prowadzenie polityki zagranicznej przez media jest błędem. Tym bardziej że rzucane przez niego w telewizyjnym studiu groźby nie zrobią na Rosji wrażenia.

Bo są to groźby puste. Polska oczywiście może złożyć w Europejskim Trybunale Praw Człowieka pozew przeciwko Rosji, choć Trybunał skargi międzypaństwowe rozpatruje niezwykle rzadko. W ciągu ostatniego półwiecza wpłynęło ich kilkanaście. Wszystkie dotyczyły poważnych problemów, jak np. dyskryminowania przez Włochów Niemców z Tyrolu Południowego, łamania praw człowieka przez brytyjską policję i wojsko w Irlandii Północnej czy masowe deportowanie Gruzinów z Rosji. W takim towarzystwie polska skarga na Rosję, że prowadzi przewlekłe postępowanie w sprawie katastrofy smoleńskiej, będzie wyglądać co najmniej dziwnie. Nie wiadomo też, czy taka skarga w ogóle zostałaby przez Trybunał przyjęta. W takiej jednostkowej sytuacji Polska musiałaby bowiem najpierw wyczerpać możliwości, jakie daje rosyjskie prawo. Czyli zaskarżyć przewlekłość śledztwa w rosyjskim sądzie, następnie walczyć w sądzie apelacyjnym, a w końcu – w najwyższym. Skargę na Rosję mogłyby zamiast państwa złożyć rodziny ofiar katastrofy. Ale oprócz wyczerpania drogi prawnej musiałyby wykazać też, że przez powolność rosyjskich śledczych poniosły „znaczący uszczerbek”. A to wątpliwe.

O tym, że droga do Strasburga jest skomplikowana, minister nie mówił. Pewnie dlatego, że to osłabiłoby propagandowy efekt zapowiedzi, że rząd PiS, w przeciwieństwie do poprzedników, z Rosją nie będzie się cackać.

Rząd Tuska kilka lat temu próbował ocieplić stosunki z Rosją. Nie udało się. Ale sam fakt, że Polska mimo tak strasznych historycznych obciążeń zdecydowała się na taki krok, zdjął z nas łatkę szalonych rusofobów, którą z pomocą rosyjskiej propagandy przyklejono nam na Zachodzie. A dzięki temu Warszawie o wiele łatwiej mobilizowało się sojuszników w obronie napadniętej przez Rosję Ukrainy i budowało front pod hasłem wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Śledząc produkty propagandy Rosji i jej rozsianych po świecie podwykonawców, mam wrażenie, że Kremlowi zależy, by ten fatalny wizerunek odtworzyć. Budzący emocje smoleński wrak w dobie zmiany władzy w Polsce świetnie do tego się nadaje. Minister Waszczykowski nie powinien ułatwiać im tej roboty.

Zobacz także

waszczykowskidałZnać

wyborcza.pl

Prezydent Duda wręczył odznaczenia państwowe. LISTA ODZNACZONYCH

Dodano: 11.11.2015 [11:06]

Prezydent Duda wręczył odznaczenia państwowe. LISTA ODZNACZONYCH - niezalezna.pl

foto: Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

To ważny dzień co roku i bardzo znaczący dzień, w którym obchodzimy Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości. Każdego 11 listopada. Ja osobiście każdego 11 listopada obchodziłem z moimi rodzicami odkąd pamiętam, później z przyjaciółmi z harcerstwa w czasach, kiedy obchodzenie tego święta mówiąc delikatnie nie było mile widziane przez władze. Od 1989 roku obchodzimy je  swobodnie. Zawsze powinniśmy obchodzić je w sposób dostojny – mówił prezydent Duda podczas uroczystości w Belwederze.

Prezydent Andrzej Duda  wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu.

Niepodległość nie jest nigdy dana raz na zawsze tak samo jak wolność. Bywa różnie w różnych częściach świata i Europy. My Polacy na przestrzeni setek lat naszej historii przekonaliśmy się, jak niepodległość jest ważna i jak łatwo ją utracić – mówił Andrzej Duda.

Odznaczeni zostali:
za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej  Polskiej, za działalność na rzecz środowisk kombatanckich, za pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski,
KRZYŻEM WIELKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Janusz BROCHWICZ-LEWIŃSKI
KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Zbigniew PALIWODA *
KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Ludwik KREMPA *

za wybitne zasługi dla polskiego Kościoła, za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej
KRZYŻEM WIELKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Jego Ekscelencja ksiądz arcybiskup Henryk HOSER SAC

za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności państwowej i publicznej
KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Władysław ORTYL
KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Cezary NOWAKOWSKI
KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Leopold STAWECKI *
Marcin TYRNA

za wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej
KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Ewa DAŁKOWSKA
Antoni KRAUZE
KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Michał KULENTY
Lech ŁOTOCKI

za wybitne zasługi w kształtowaniu państwa prawa, za osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej
KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Ewa GRUZA

za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w pracy literackiej
KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Henryk WOLNIAK

za wybitne zasługi w umacnianiu przyjaźni polsko-węgierskiej, za pomoc udzielaną Polakom w czasie Powstania Warszawskiego
KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Stefan ELEK *

za wybitne zasługi dla rozwoju kultury fizycznej, za osiągnięcia w pracy trenerskiej
KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Wiesław CZAPIEWSKI
Marcin SZCZEPAŃSKI
Malwina WOJTULEWICZ

za wybitne osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej, za działalność na rzecz popularyzowania polskiej nauki na świecie
KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Krystyna IGLICKA-OKÓLSKA

za wybitne zasługi w upowszechnianiu wiedzy o najnowszej historii Polski, za osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej
KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Mieczysław RYBA

za wybitne zasługi w działalności na rzecz kształtowania moralności i patriotycznej postawy polskiej młodzieży
KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Tomasz STAŃKO

za wybitne osiągnięcia w dokumentowaniu i upowszechnianiu prawdy o najnowszej historii Polski
KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Krzysztof SZWAGRZYK.

* Order zostanie wręczony lub przekazany w terminie późniejszym

tatoDlaczego

żebyNie

niezalezna.pl

prezydentWręcza

 

Priorytety polskiej dyplomacji? Odzyskać wrak Tupolewa. Waszczykowski na start zapowiada twardą politykę wobec Rosji

Witold Waszczykowski będzie twardo negocjował z Rosją.
Witold Waszczykowski będzie twardo negocjował z Rosją. Fot. Sławomir Kamiński/AG

Witold Waszczykowski z PiS, który niedługo zastąpi Grzegorza Schetynę na stanowisku szefa dyplomacji już zasygnalizował, co będzie należało do jego priorytetów. Nowy minister spraw zagranicznych ma zamiar odzyskać wrak prezydenckiego Tupolewa, o który Polska bezskutecznie zabiega od paru lat. Czy tym razem się uda? – Przez pięć lat czekano z założonymi rękami. Nic nie zrobiono – powiedział w TVN24 Waszczykowski.

Według Waszczykowskiego starania polskiej dyplomacji, żeby ten kluczowy dla rozwikłania zagadki katastrofy lotniczej dowód wrócił do kraju, pozostawiały wiele do życzenia. Zauważył jednocześnie, że Rosja ze szczątek samolotu uczyniła polityczne narzędzie. Żeby odzyskać wrak, zdaniem Waszczykowskiego – trzeba odpłacić tą samą kartą. –  Widać, że Rosja używa kwestii wraku w celach politycznych i trzeba zacząć politycznie rozgrywać tę sprawę – mówił.

Przy okazji kandydat na szefa MSZ zdążył też skrytykować jednego ze swoich poprzedników – Radosława Sikorskiego. Waszczykowski stwierdził, że starania Sikorskiego w tej sprawie były niewystarczające, a on sam nie wykazał dostatecznej stanowczości.

– Sikorski raz przez pięć lat poprosił panią Ashton (Catherine Ashton, poprzednią szefową unijnej dyplomacji – red.), żeby w jakiejś przerwie zapytała Ławrowa (Siergiej Ławrow, szef rosyjskiego MSZ – red.), czy nie poczyniłby jakiegoś gestu wobec Polaków – powiedział dla TVN24.

Zapowiedzi Waszczykowskiego mogą jednocześnie oznaczać, że czeka nas kolejne pogorszenie stosunków dyplomatycznych z Rosją. Na linii Warszawa-Moskwa od dawna wieje chłodem. Katastrofa smoleńska i konflikt na Ukrainie wyraźnie pogorszyły kondycję dialogu między państwami, a twarda polityka zagraniczna PiS wobec Rosji z pewnością pogłębi jeszcze dyplomatyczny impas.

Źródło: TVN24

celOdzyskać

naTemat.pl


%d blogerów lubi to: