Czapinski (28.10.2015)

 

Młodzi wyborcy poparli PiS, Kukiza i Korwina. Czego o nich nie wiemy? [5 PUNKTÓW]

klep, 28.10.2015

Prof. Janusz Czapiński

Prof. Janusz Czapiński (Fot. Maciej Zienkiewicz / Agencja Gazeta)

Dwie trzecie najmłodszych wyborców zagłosowało na PiS, Pawła Kukiza i partię KORWiN. PO i lewica praktycznie się dla nich nie liczyły. Czy czas porzucić mit o liberalnej młodzieży wspierającej PO? Prof. Czapiński przyznaje w rozmowie z Tokfm.pl, że zdecydowanie tak.

 

Ponad 26 proc. wyborców w wieku 18 do 29 lat zagłosowało na PiS. Kolejne 20 proc. na ruch Pawła Kukiza, a 16 proc. na partię KORWiN. Oznacza to, że niemal co trzeci młody wyborca wybrał, w dużym uproszczeniu, skrajnie konserwatywne partie. Gdzie podział się mit młodzieży tłumnie popierającej Platformę Obywatelską?

Zapytaliśmy o to prof. Janusza Czapińskiego, psychologa społecznego z Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie, prowadzącego Diagnozę Społeczną. Co usłyszeliśmy?

 

1. Młodzi nigdy nie byli bastionem Platformy. – Raz jeden udało się Platformie zmobilizować. I to był wyjątek – podkreśla prof. Czapiński.

2. Młodzi skręcają na prawo. – Coś się stało w ostatnich latach, można to nazwać rosnącą polaryzacją postaw wśród młodych. Zanika neutralny środek, rośnie grupa zdecydowanych liberałów i konserwatystów. I ta druga grupa rośnie znacznie szybciej. Postawy młodych przesunęły się znacznie w prawą stronę – wyjaśnia nasz rozmówca.

3. Podobnie jest z młodszymi. I z całym społeczeństwem. Prof. Czapiński wskazuje, że sondaże w szkołach pokazują podobne zapatrywania jeszcze młodszych ludzi. Tam także na czele są ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego, Pawła Kukiza i Janusza Korwin-Mikkego. Młodzi nie odstają zresztą poglądami od 50-latków. Młodzi są konserwatywni, bo w swej masie jest takie całe społeczeństwo.

4. Młodzi to elektorat protestu. Prof. Czapiński podkreśla, że młodzi zwyczajowo głosują nie tyle na konkretne programy, co przeciwko aktualnie rządzącym.

5. Silny lider uwiedzie młodych. Nie wyciągałbym z wyniku tegorocznych wyborów wniosku, że w ogóle nie ma liberalnej młodzieży. Ona jest, ale nie miała jednego, zachęcającego do głosowania lidera – kwituje nasz rozmówca.

Zobacz także

 

toNieJestTak

TOK FM