PiS (30.10.2015)

 

Karczewski apeluje do Zembali o wstrzymanie się z ważnymi decyzjami. „Jestem oburzony”

AB, PAP, 30.10.2015
O wstrzymanie się z podjęciem ważnych decyzji – m.in. tej ws. programu finansowania in vitro – zaapelował do ministra zdrowia Stanisław Karczewski. I nazywa zapadłe już postanowienia „nieprzemyślanymi i bardzo złymi”.

Stanisław Karczewski

Stanisław Karczewski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

 

Jakie decyzje miał na myśli wicemarszałek Senatu i szef sztabu PiS? Chodzi o program finansowania in vitro oraz odłączenie od Centrum Onkologii jego oddziału w Gliwicach.

– Chciałem wyrazić swoje oburzenie i zdziwienie, że pan minister w ostatnich dniach swojego urzędowania podejmuje tak ważne decyzje. (…) To są dwie decyzje bardzo nieprzemyślane, bardzo złe i bardzo niedobrze, że zostały podjęte w końcówce urzędowania i rządu, i pana ministra – podkreślił Karczewski.

„Decyzja pana ministra jest przedwczesna, niepotrzebna i zła”

Na początku września premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że program, w ramach którego refundowane jest leczenie niepłodności metodą in vitro, zostanie przedłużony o kolejne trzy lata. Obecna edycja programu kończy się w czerwcu przyszłego roku. Następna ma zostać dostosowana do zapisów ustawy o leczeniu niepłodności, która wchodzi w życie z początkiem listopada.

Według zapowiedzi rzecznika prasowego resortu zdrowia Krzysztofa Bąka, prof. Marian Zembala ma podjąć decyzję ws. programu w poniedziałek. Według zapowiedzi, najprawdopodobniej przedłuży program.

– Jeśli chodzi o procedurę in vitro, to pan minister doskonale wie i rząd doskonale wie, że te przepisy obowiązują aż do czerwca. Więc ta decyzja pana ministra jest bardzo przedwczesna, niepotrzebna i zła. Już pan prezydent Andrzej Duda na początku apelował do rządu, aby nie podejmować ważnych decyzji w końcówce urzędowania – zaznaczył Karczewski.

„Odłączenie Instytutu spowoduje problemy”

Z kolei projekt rozporządzenia dotyczący gliwickiego oddziału Centrum Onkologii jest obecnie konsultowany; resort zdrowia planuje, że przepisy te wejdą w życie 6 listopada. Chodzi o odłączenie placówki w Gliwicach, która obecnie jest oddziałem stołecznego Centrum Onkologii-Instytutu Marii Skłodowskiej-Curie i utworzenie w oparciu o nią Śląskiego Instytutu Onkologii.

Jednocześnie trwają prace nad rozporządzeniem, które połączy Centrum Onkologii z Instytutem Hematologii i Transfuzjologii w jeden Narodowy Instytut Onkologii i Hematologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Karczewski przypomniał, że Instytut Onkologii w Gliwicach został utworzony „wiele, wiele lat temu przez Radę Ministrów”. – I na ostatnim posiedzeniu Rady Ministrów ma być podjęta decyzja o odłączeniu tego instytutu, co spowoduje bardzo duże perturbacje nie tylko naukowe, ale również – i przede wszystkim – dla pacjentów – zaznaczył senator.

spórOinVitro

gazeta.pl

 

Kaczyński pisze list do nowych posłów PiS. I dziękuje za „piękną walkę i trud”

AB, PAP, 30.10.2015
Prezes PiS Jarosław Kaczyński skierował list do nowo wybranych parlamentarzystów PiS. Prosi ich o pokazanie, że można rządzić uczciwie oraz aby nie spoczywali na laurach i działali dla dobrej zmiany dla Polski.

Jarosław Kaczyński chce, żeby NBP finansowało niskooprocentowane kredyty dla innych banków. Suma to 350 mld zł.

Jarosław Kaczyński chce, żeby NBP finansowało niskooprocentowane kredyty dla innych banków. Suma to 350 mld zł. (Fot. Jakub Ociepa/ Agencja Gazeta)

 

W liście, do którego dotarł PAP, Kaczyński dziękuje za „piękną walkę i trud” w trakcie kampanii, które umożliwiły PiS zdobycie samodzielnej większości w Sejmie i Senacie.

„To świetne zwycięstwo jest nie tylko powodem do zasłużonej dumy i radości, ale także zobowiązaniem, wezwaniem do jeszcze cięższej pracy. Nie możemy spocząć na laurach. Nasze zadanie nie skończyło się na wygraniu wyborów. Nie szliśmy do nich po to, żeby przejąć władzę dla niej samej, ale po to, by doprowadzić do dobrej zmiany dla Polski” – podkreśla prezes PiS.

Według Kaczyńskiego PiS ma „dobry program i znakomitych ludzi”. Szef PiS dodaje, że część z posłów „będzie pełniła różnego rodzaju funkcje wykonawcze”, a reszcie przypadnie przywilej stanowienia prawa i pracy w okręgach.

„To wy swoją pracą i zaangażowaniem będziecie na co dzień udowadniać waszym wyborcom, że warto było oddać głos na listy Prawa i Sprawiedliwości. To wy będziecie przekonywać nieprzekonanych do naszej partii i programu. Wreszcie to wy będziecie pokazywać obywatelom, że można rządzić uczciwie i ‚swoich pożytków zapomniawszy’ służyć dobru wspólnemu. I o to, jeszcze raz gratulując sukcesu oraz dziękując za piękną walkę chciałbym prosić” – napisał prezes do parlamentarzystów PiS.

 

kaczyńskiPiszeList1

 

gazeta.pl

„Fakty” TVN: Jarosław Gowin będzie ministrem edukacji lub nauki

mw, 30.10.2015

Jarosław Gowin

Jarosław Gowin (Fot. Kornelia Głowacka-Wolf / Agencja Gazeta)

W przyszłym tygodniu PiS ma zaprezentować kandydatów na ministrów przyszłego rządu. „Fakty” TVN twierdzą, że Jarosław Gowin nie dostanie resortu obrony narodowej, o czym wcześniej mówiła Beata Szydło. Lider Polski Razem ma objąć resort edukacji lub nauki i szkolnictwa wyższego.

O kandydaturze Gowina na szefa MON poinformowała jeszcze przed wyborami Beata Szydło. Stwierdziła wówczas, że jest najbardziej prawdopodobnym kandydatem na to stanowisko. Zbiegło się to jednak w czasie ze wzmożoną aktywnością Antoniego Macierewicza wymienianego również jako potencjalnego kandydata na szefa tego resortu.

– Rozgrabianie Polski musi mieć konsekwencje. To są ludzie, którzy zeszli na poziom Bieruta, Bermana, na poziom okupantów Polski z okresu komunistycznego. Główny problem polega na tym, aby przestali rządzić ludzie, dla których polskość to nienormalność, żeby zaczęli rządzić polscy patrioci – mówił Antoni Macierewicz na spotkaniu z Polonią w Chicago. Właśnie po tym wystąpieniu zaczęto wymieniać Gowina jako przyszłego ministra obrony narodowej.

Teraz, jak donoszą „Fakty”, rozważany jest inny scenariusz – Gowin jako minister edukacji lub nauki i szkolnictwa wyższego. Według TVN w piątek w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej odbyła się narada w sprawie kształtu przyszłego rządu. Jego skład ma być już dopięty na ostatni guzik.

faktyTVNJarosławGowin

wyborcza.pl

 

Jakiej „religii” powinny uczyć się dzieci w szkole? [LIST]

Dariusz Kot, 26.10.2015

Abp Andrzej Dzięga

Abp Andrzej Dzięga (Fot. Łukasz Węgrzyn / Agencja Gazeta)

Ci rodzice, którzy zechcą, niech nadal mają dla swoich dzieci zapewnioną katolicką katechezę i inne wyznaniowe katechezy dla innych wiar. Tylko niech się to nie nazywa – nauka religii. Zaś dla tych, którzy preferują świecki obraz świata, pora może, aby w Polsce zacząć nauczać tzw. wielkiej historii?

 

Chciałbym odpowiedzieć na opinię o lekcjach religii w szkole napisaną przez Konrada Sawickiego „Kto ty jesteś”, w której broni się „lekcji religii” w szkołach w trosce o polskie dzieci, którym grozi, że bez tych lekcji nie będą wiedziały, kim są.

Autor ostrzega, że wobec silnego kryzysu tradycyjnej rodziny i cywilizacyjnych zmian, które tak gwałtownie przyspieszyły, nie można już liczyć, że we wszystkich domach z pokolenia na pokolenie będą przekazywane tradycje. Propozycja Sawickiego brzmi tak: zreformujmy te lekcje, zmieńmy je w przedmiot poświęcony przekazywaniu czystej wiedzy (a nie wiary), rozpisując program pod kątem kształtowania tożsamości młodych Polaków i poszerzając go o wiadomości poświęcone innym religiom. Ale nie pozbywajmy się religii ze szkół.

Co mają na taką ofertę odpowiedzieć np. polscy ateiści, jak ja? Cieszy mnie Pana uczciwość. Jasno oddzielił Pan wiedzę od wiary, a także katolicyzm od innych religii. Jeśli dobrze rozumiem, obecną katechezę katolicką (wpajanie jednej tylko wiary) chciałby Pan zastąpić szerszą edukacją religijną („czystą wiedzą”).

Skąd jednak ta Pana czysta wiedza miałaby się brać i jak miałaby dostarczyć dzieciom trzymającego się kupy światopoglądu? Tu zaczynają się schody. Religioznawstwo na przykład odrzuca lub co najmniej zawiesza wiarę w prawdziwość Boga.

Dzieci nie znajdą w ramach tej nauki wiarygodnej wizji świata, a tylko nowe pytania. Teologia także nie proponuje żadnej neutralnej, „czystej” wiedzy o religii. Nawet w samym tylko chrześcijaństwie ekumeniści w niczym ważnym nigdy się nie dogadali…

Nie czarujmy się więc. Akademia jest zakładnikiem ścisłych metod sprawdzonych w fizyce i biologii, ale wciąż pełnych dziur w naukach o człowieku. Kościół jest zakładnikiem kadry zawodowych duchownych, którym różnice doktrynalne i wielość wiar od wieków zapewniają ideowy „kontrast”, pracę i wpływy. „Czysty”, niewinny obraz świata w XXI wieku nadal nie istnieje.

Dzieci jednak takiego obrazu świata dramatycznie potrzebują. Zaproponowałbym w tej sytuacji coś odwrotnego niż Sawicki. Ci rodzice, którzy zechcą, niech nadal mają dla swoich dzieci zapewnioną katolicką katechezę i inne wyznaniowe katechezy w przypadku innych wiar. Tylko niech się to nie nazywa: „nauka religii”.

A dla tych, którzy preferują świecki obraz świata, pora już może, aby w Polsce zacząć nauczać tzw. wielkiej historii? Ta historia, wypracowana przez Davida Christiana, w wielu uniwersytetach i szkołach świata informuje dzieci o naszym pochodzeniu: począwszy od Wielkiego Wybuchu, przez powstanie galaktyk, planet, życia i człowieka, aż po dzisiejszą cywilizację informatyczną. Christian nazywa ją „nowożytną Księgą Rodzaju” i ma dokładnie ten sam cel – spójny obraz świata dla naszych dzieci. Sama etyka takiego pełnego obrazu na pewno nie daje.

Obie Księgi Rodzaju nie są w 100 proc. kompletne i póki co nie zgadzają się ze sobą. Chyba nie warto tego ukrywać. Dlatego może w szkole podstawowej rodzice powinni móc wybrać, jaki ma być „punkt startowy” dla ich dzieci. Potem – w liceach i na uniwersytetach – warto by chyba nauczać równolegle obu historii, dając samodzielny wybór starszym uczniom i studentom.

jakiejreligii

wyborcza.pl

PiS ma listę „Polski w ruinie”. Sprawdź, czy jest na niej twoje miasto

Mateusz Włodarczyk, 30.10.2015
Wiemy skąd retoryka Prawa i Sprawiedliwości o „Polsce w ruinie”. Listę „zdegradowanych ekonomicznie” gmin ma PiS od 2012 roku. Zdaniem partii Jarosława Kaczyńskiego w ruinie jest aż 1/4 kraju.

„Gminy zdegradowane ekonomicznie” (Fot. Gazeta.pl)

 

Wykaz „gmin zdegradowanych ekonomicznie” znajduje się w Narodowym Programie Zatrudnienia PiS-u. To projekt ustawy, który powstał w 2012 roku i rok później został odrzucony przez Sejm. „Zdegradowane” gminy według Prawa i Sprawiedliwości stanowią blisko 25% wszystkich gmin w kraju. Pocieszające jest to, że dwa województwa nie znalazły się na liście. Zdaniem PiS w ruinie nie są jedynie Małopolska i woj. lubelskie. Poniżej alfabetycznie prezentujemy pełną listę gmin:

Województwo dolnośląskie

Bardo, Bielawa, Bierutów, Boguszów-Gorce, Bolesławiec, Bolków, Borów, Bystrzyca Kłodzka, Ciepłowody, Czarny Bór, Dobroszyce, Duszniki-Zdrój, Dziadowa Kłoda, Dzierżoniów, Głuszyca, Góra, Gryfów Śląski, Gromadka, Jawor, Jedlina-Zdrój, Jemielno, Kamieniec Ząbkowicki, Kamienna Góra, Kłodzko, Kondratowice, Kudowa-Zdrój, Lądek-Zdrój, Leśna, Lewin Kłodzki, Lubań, Lubawka, Lubomierz, Lwówek Śląski, Łagiewniki, Marciszów, Męcinka, Mieroszów, Międzybórz, Międzylesie, Mirsk, Mściwojów, Niechlów, Niemcza, Nowa Ruda, Nowogrodziec, Oleśnica, Olszyna, Osiecznica, Paszowice, Pieszyce, Piława Górna, Platerówka, Polanica Zdrój, Przeworno, Radków, Siekierczyn, Stare Bogaczowice, Stoszowice, Stronie Śląskie, Strzelin, Syców, Szczawno-Zdrój, Szczytna, Świeradów-Zdrój, Twardogóra, Walim, Wałbrzych, Warta Bolesławiecka, Wądroże Wielkie, Wąsosz, Wiązów, Wleń, Wojcieszów, Ząbkowice Śląskie, Ziębice, Złotoryja, Złoty Stok

Województwo kujawsko-pomorskie

Aleksandrów Kujawski, Barcin, Bądkowo, Brodnica, Brzozie, Bukowiec, Bytoń, Cekcyn, Chełmno, Ciechocinek, Dobre, Dragacz, Drzycim, Gąsawa, Gostycyn, Grążawy, Grudziądz, Gruta, Górzno, Inowrocław, Jabłonowo Pomorskie, Janikowo, Janowiec Wielkopolski, Jeżewo, Kamień Krajeński, Kcynia, Kęsowo, Kijewo Królewskie, Koneck, Kruszwica, Lisewo, Lniano, Lubiewo, Łabiszyn, Łasin, Mrocza, Nakło nad Notecią, Nieszawa, Nowe, Osie, Osiek, Osięciny, Papowo Biskupie, Pakość, Piotrków Kujawski, Pruszcz, Raciążek, Radziejów, Radzyń Chełmiński, Rogowo, Rogóżno, Rojewo, Rypin, Sadki, Sępólno Krajeńskie, Skrwilno, Sośno, Stolno, Szubin, Śliwice, Świecie, Świecie nad Osą, Świedziebnia, Świekatowo, Topólka, Tuchola, Unisław, Waganiec, Warlubie, Wąbrzeźno, Wąpielsk, Więcbork, Zakrzewo, Zbiczno, Złotniki Kujawskie, Żnin

Województwo lubuskie

Bobrowice, Brzeźnica, Bytnica, Bytom Odrzański, Dąbie, Dobiegniew, Drezdenko, Gozdnica, Gubin, Iłowa, Kolsko, Kożuchów, Krosno Odrzańskie, Krzeszyce, Lubniewice, Małomice, Maszewo, Niegosławice, Nowa Sól, Nowe Miasteczko, Otyń, Siedlisko, Sława, Słońsk, Stare Kurowo, Strzelce Krajeńskie, Sulęcin, Szlichtyngowa, Szprotawa, Torzym, Wschowa, Wymiarki, Zwierzyn, Żagań

Województwo łódzkie

Aleksandrów Łódzki, Bedlno, Będków, Budziszewice, Czerniewice, Dąbrowice, Głowno, Inowłódź, Krośniewice, Krzyżanów, Kutno, Lubochnia, Łanięta, Nowe Ostrowy, Oporów, Ozorków, Parzęczew, Rokiciny, Rzeczyca, Stryków, Strzelce, Tomaszów Mazowiecki, Ujazd, Zgierz, Żelechlinek, Żychlin

Województwo mazowieckie

Chlewiska, Dzierzgowo, Gózd, Iłża, Jastrząb, Jastrzębia, Jedlińsk, Jedlnia-Letnisko, Kowala, Lipowiec Kościelny, Mirów, Mława, Orońsko, Pionki, Przytyk, Radom, Radzanów, Skaryszew, Strzegowo, Słupsk, Szreńsk, Szydłowiec, Szydłowo, Wieczfnia Kościelna, Wierzbica, Wiśniewo, Wolanów, Zakrzew

Województwo opolskie

Brzeg, Domaszowice, Głuchołazy, Grodków, Kamiennik, Korfantów, Lewin Brzeski, Lubsza, Łambinowice, Namysłów, Nysa, Olszanka, Otmuchów, Paczków, Pakosławice, Pokój, Skoroszyce, Świerczów, Wilków

Województwo podkarpackie

Baligród, Brzozów, Cisna, Czarna, Domaradz, Dydnia, Haczów, Jasienica Rosielna, Lesko, Lutowiska, Nozdrzec, Olszanica, Solina, Ustrzyki Dolne

Województwo podlaskie

Grajewo, Radziłów, Rajgród, Szczuczyn, Wąsosz

Województwo pomorskie

Borzytuchom, Brusy, Bytów, Cewice, Chojnice, Czarna Dąbrówka, Czarne, Czersk, Człuchów, Damnica, Debrzno, Dębnica Kaszubska, Dzierzgoń, Główczyce, Gniew, Kępice, Kobylnica, Koczała, Kołczygłowy, Konarzyny, Krynica Morska, Kwidzyn, Lębork, Lichnowy, Lipnica, Łeba, Malbork, Miastko, Mikołajki Pomorskie, Miłoradz, Morzeszczyn, Nowy Dwór Gdański, Nowy Staw, Nowa Wieś Lęborska, Ostaszewo, Parchowo, Pelplin, Potęgowo, Prabuty, Przechlewo, Ryjewo, Rzeczenica, Sadlinki, Słupsk, Smołdzino, Stare Pole, Stary Dzierzgoń, Stary Targ, Stegna, Studzienice, Sztum, Sztutowo, Subkowy, Tczew, Trzebielino, Tuchomie, Ustka, Wicko,

Województwo śląskie

Żory

Województwo świętokrzyskie

Brody, Fałków, Gowarczów, Końskie, Mirzec, Pawłów, Radoszyce, Ruda Malenicka, Słupia (Konecka), Smyków, Starachowice, Stąporków, Wąchock

Województwo warmińsko-mazurskie

Banie Mazurskie, Barciany, Bartoszyce, Biała Piska, Biskupiec, Bisztynek, Braniewo, Budry, Dubeninki, Dąbrówno, Działdowo, Elbląg, Ełk, Frombork, Giżycko, Grodziczno, Grunwald, Godkowo, Gołdap, Górowno Iławeckie, Gronowe Elbląskie, Iława, Iłowo-Osada, Janowiec Kościelny, Janowo, Kalinowe, Kętrzyn, Kisielice, Kiwity, Korsze, Kowale Oleckie, Kozłowo, Kruklanki, Kurzętnik, Lelkowo, Lidzbark, Lidzbark Warmiński, Lubawa, Lubomino, Łukta, Małdyty, Markusy, Mikołajki, Milejowo, Miłakowo, Miłki, Miłomłyn, Młynary, Morąg, Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lubawskie, Olecko, Orneta, Orzysz, Ostróda, Pasłęk, Piecki, Pieniężne, Pisz, Płoskinia, Płośnica, Pozezdrze, Prostki, Reszel, Ruciane-Nida, Rybno, Ryn, Rychliki, Sępopol, Sorkwity, Srokowo, Stare Juchy, Susz, Szczytno, Świętajno, Tolkmicko, Węgorzewo, Wielbark, Wieliczki, Wilczęta, Wydminy, Zalewo

Województwo wielkopolskie

Jastrowie, Krajenka, Lądek, Lipka, Okonek, Orchowo, Ostrowite, Powidz, Słupca, Strzałkowo, Tarnówka, Zagórów, Zakrzewo, Złotów

Województwo zachodniopomorskie

Barlinek, Barwice, Będzino, Biały Bór, Białogard, Bielice, Bierzwnik, Biesiekierz, Bobolice, Boleszkowice, Borne Sulinowo, Brojce, Brzeżno, Chociwel, Choszczno, Czaplinek, Człopa, Darłowo, Dębno, Dobrzany, Dolice, Drawno, Drawsko Pomorskie, Dziwnów, Golczewo, Gryfice, Grzmiąca, Ińsko, Kalisz Pomorski, Kamień Pomorski, Karlino, Karnice, Kobylanka, Koszalin, Kozielice, Krzęcin, Lipiany, Łobez, Malechowo, Manowo, Marianowo, Mielno, Międzyzdroje, Mirosławiec, Myślibórz, Nowogródek Pomorski, Ostrowice, Pełczyce, Płoty, Polanów, Połczyn-Zdrój, Postomino, Przelewice, Pyrzyce, Radowo Małe, Rąbino, Recz, Resko, Rewal, Sianów, Sławno, Sławoborze, Stara Dąbrowa, Stargard Szczeciński, Suchań, Szczecinek, Świdwin, Świerzno, Świeszyno, Trzebiatów, Tuczno, Tychowo, Wałcz, Warnice, Węgorzyno, Wierzchowo, Wolin, Złocieniec,

 pisMaPełną