30.11.14

 

Sympatycy Radia Maryja szczelnie wypełnili halę [ZDJĘCIA]

kop, 29.11.2014

WOJCIECH KARDAS

Kardynał Stanisław Dziwisz przewodniczył mszy św. podczas obchodów 23. rocznicy urodzin Radia Maryja w Toruniu. – Podjąłem tę decyzję w poczuciu odpowiedzialności za jedność Kościoła w Polsce – mówił krakowski hierarcha w kazaniu.
Msza była kulminacyjnym punktem dzisiejszych uroczystości. Obchody odbywają się w otwartej w sierpniu nowoczesnej miejskiej hali sportowej na 7 tys. miejsc. Ołtarz – ten sam, przy którym eucharystię odprawiał Jan Paweł II podczas wizyty w Toruniu w 1999 r. – ustawiono na płycie głównej obiektu.

Wnętrze hali zbudowanej za 160 mln zł udekorowano transparentami ze słowami, które Ojicec Święty wypowiedział podczas spotkań ze słuchaczami rozgłośni o. Rydzyka, np.: „Ja Panu Bogu dziękuję codziennie, że jest w Polsce takie radio” oraz „Wypełniacie wielką misję przepowiadania ewangelii wszelkiemu stworzeniu”.

W nabożeństwie licznie uczestniczyli kościelni hierarchowie, m.in. Wiesław Mering, biskup diecezji włocławskiej i Andrzej Suski, biskup diecezji toruńskiej. Obecny był również ksiądz Sławomir Oder, który przygotowywał i prowadził proces beatyfikacyjny papieża Polaka. Do Torunia przyjechali również politycy z PiS, Solidarnej Polski i Prawicy Rzeczpospolitej, wśród nich Jarosław Kaczyński.

Mszy przewodził kardynał Stanisław Dziwisz, sekretarz i najbliższy współpracownik papieża Polaka. Hieraracha, który nie uchodzi za miłośnika rozgłośni o. Rydzyka, powiedział, że zdaje sobie sprawę, że jego decyzja o przyjeździe do Torunia będzie krytykowana.

– Podjąłem ją w poczuciu odpowiedzialności za jedność Kościoła w Polsce – mówił w kazaniu. – Nie ma Kościoła łagiewnickiego i Kościoła toruńskiego, jest jeden Kościół Chrystusowy.

Dzisiejsze spotkanie nazwał szóstą pielgrzymką Rodziny Radia Maryja do Ojca Świętego Jana Pawła II. Kardynał sporo uwagi poświęcił też działalności o. Rydzyka.

– Radio Maryja inspiruje się i nieustannie nawiązuje do swej wielkiej patronki Marii, Matki Syna Bożego – mówił. – Dziękujemy Bogu za radio, Telewizję Trwam, ojca dyrektora Tadeusza i jego współpracowników.

Dziwisz nazwał stację wielkim dziełem. Podziękował jej dyrektorowi i współpracownikom za 23 lata ofiarnej pracy. Zgromadzeni gromkimi brawami nagrodzili słowa o słuchaczach radia.

– Słuchacze Radia Maryja chcą być wierni i są wierni: Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. Nie wolno ich lekceważyć, nie wolno ich ośmieszać. Trzeba wsłuchiwać się w ich głos, ich obawy i nadzieje.

Zobacz także

gazeta.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s