Chopin (16.10.2015)

 

Konkurs Chopinowski. Są wyniki III etapu. Jeden Polak w finale!

yes, 16.10.2015
Konkurs Chopinowski 2015 - Szymon Nehring. Występ w I etapie

Konkurs Chopinowski 2015 – Szymon Nehring. Występ w I etapie (Fot. B. Sadowski / NIFC)

KRONIKA KONKURSU CHOPINOWSKIEGO. Szymon Nehring będzie reprezentował Polskę w finale 17. Konkursu Chopinowskiego. O sławę i 30 tys. euro zawalczą też faworyci krytyki: Amerykanka Kate Liu, Kanadyjczyk Charles Richard-Hamelin i Koreańczyk Seong-Jin Cho. W finale jest też wzbudzający kontrowersje i namiętności Łotysz Georgijs Osokins.
17-osobowe jury 17. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego im. Fryderyka Chopina stosunkowo szybko – w porównaniu z ubiegłymi laty – zadecydowało o tym, kogo spośród 20 uczestników III etapu wybrać do finałowej dziesiątki. To w dużej mierze zasługa nowego systemu oceniania.

Jurorzy na kartach ocen umieszczali literę Y („yes”) lub N („no”) – oznaczającą ich aprobatę lub dezaprobatę co do obecności danego pianisty w finale – oraz liczbę punktów od 1 do 25. Pedagodzy, których studenci brali udział w przesłuchaniach (np. Chińczyk Zi Xu studiuje o przewodniczącej jury prof. Katarzyny Popowej-Zydroń), byli wyłączeni z ich oceniania. Jurorzy nie wiedzą ani tego, jak głosują ich koledzy i koleżanki, ani tego, ile punktów mają poszczególni pianiści (ani nawet tego, ile punktów mieli po I i II etapie). Decyzja o dopuszczeniu do finału wymagała akceptacji 2/3 jurorów.

Ostatecznie między 18 a 20 października koncert (e-moll lub f-moll) – z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka – zagra dziesięcioro pianistów z ośmiu krajów. Są to:

Seong-Jin Cho (Korea Płd.)

Aljoša Jurinić (Chorwacja)

Aimi Kobayashi (Japonia)

Kate Liu (USA)

Eric Lu (USA)

Szymon Nehring (Polska)

Georgijs Osokins (Łotwa)

Charles Richard-Hamelin (Kanada)

Dmitrij Szyszkin (Rosja)

Yike (Tony) Yang (Kanada)

Na III etapie udział w konkursie zakończyli natomiast:

Luigi Carroccia (Włochy)
Galina Czistiakowa (Rosja)
Chi Ho Han (Korea Płd.)
Su Yeon Kim (Korea Płd.)
Dinara Klinton (Ukraina)
Marek Kozák (Czechy)
Łukasz Krupiński (Polska)
Krzysztof Książek (Polska)
Alexei Tartakovsky (USA)
Zi Xu (Chiny)

Jak na konklawe?

Wyniki 17. Konkursu Chopinowskiego poznamy po ostatnim występie finalisty z orkiestrą – we wtorek 20 października późnym wieczorem.

Jak będzie przebiegać ostateczne głosowanie? – Po przesłuchaniach finałowych jurorzy otrzymają karty z nazwiskami i będzie propozycja ostatecznego werdyktu – tłumaczył w rozmowie z PAP Jerzy Michniewicz, sekretarz jury. – Jeśli spotka się z akceptacją 2/3 jurorów, mamy werdykt, jeśli nie, to zostanie wprowadzona bardziej skomplikowana i długotrwała procedura, niemal jak na papieskim konklawe.

Nagrody i medale

Stawką konkursu jest nie tylko sława, prestiż i tytuł najlepszego młodego chopinisty świata. Prestiżowa wytwórnia Deutsche Grammophon, która tradycyjnie podpisuje kontrakt płytowy ze zwycięzcą, już 6 listopada wyda płytę z jego nagraniami zarejestrowanymi podczas konkursu w Warszawie.

Na najlepszych zdaniem jury pianistów czeka sześć nagród głównych. I nagroda to 30 tys. euro i złoty medal, II – 25 tys. euro i medal srebrny, III – 20 tys. euro i medal brązowy. IV, V i VI nagroda to kolejno 15, 10 i 7 tys. euro. Pozostali finaliści otrzymają wyróżnienia – po 4 tys. euro. Specjaliści w poszczególnych dziedzinach chopinowskiego repertuaru mogą liczyć na nagrody specjalne: Towarzystwa Chopina za najlepsze wykonanie poloneza (3 tys. euro), Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków (5 tys. euro), Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu (3 tys. euro) i Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty (10 tys. euro). Pozostałe nagrody to przede wszystkim koncerty.

Zobacz także

wyborcza.pl