KUL

 

Na KUL konferencja naukowa w obronie krzyża. Założyciel SKOK: jest gwarantem naszej wolności, godności i dobrobytu

Krzysztof Lepczyński, KAI, 12.11.2014
Grzegorz Bierecki

Grzegorz Bierecki (STEFAN ROMANIK)

– Instynktownie odczuwamy, że krzyż, obecny w naszym otoczeniu i życiu publicznym, jest gwarantem naszej wolności, godności człowieka, ale i dobrobytu – mówił Grzegorz Bierecki, senator PiS i założyciel SKOK, na konferencji naukowej poświęconej krzyżowi, która rozpoczęła się w Lublinie. – Agresywne grupy mniejszościowe nie mogą decydować, jak będzie żyć większość, która chce ochrony symboli religijnych – dodał.
Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim rozpoczęła się międzynarodowa konferencja naukowa „Obecność krzyża w przestrzeni publicznej państw europejskich”. Ponad 20 prelegentów ma przeanalizować problem obecności symboli religijnych w przestrzeni publicznej.

Krzyż symbolem nie tylko religijnym

Ksiądz prof. Piotr Stanisz, dziekan Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, otwierając konferencję przypomniał, że według wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu z 2011 roku krzyż jest symbolem nie tylko religijnym, ale i kulturowym.

– Ten wyrok nie zamknął jednak dyskusji toczonych na ten temat – powiedział ks. Stanisz i przypomniał, że na polskim gruncie osiągnęły one swoją kulminację, gdy grupa lewicowych posłów zgłosiła wniosek o usunięcie krzyża z sali obrad Sejmu RP. – W ostatnich latach mogliśmy raz po raz wsłuchiwać się w dyskusję na temat zasadności obecności krzyża w przestrzeni publicznej w Polsce – przypomniał.

Wyraził też nadzieję, że lubelska konferencja „przyczyni się do lepszego zrozumienia racji, które stoją za obecnością symbolu najdroższego dla chrześcijan, a jednocześnie symbolu będącego znakiem wartości stojących u podstaw naszej kultury w przestrzeni publicznej”.

Rektor KUL: Krzyż od Konstantyna Wielkiego używany publicznie

– Z krzyża wyrasta odwaga i rewolucja miłości. Dlatego krzyż nie jest śmiercią Boga, ale narodzinami Miłości w świecie – mówił abp Stanisław Budzik. Metropolita lubelski przywołał książkę filozofa Leszka Kołakowskiego „Jezus Ośmieszony”, która opowiada o obecności Jezusa i Jego przesłaniu w kulturze europejskiej i światowej. Uznał to za dobry punkt wyjścia konferencji. Biskup przypomniał pytania, które stawia w tej książce autor: czy kultura europejska przeżyje bez obecności Chrystusa? Czy wierzymy, że jeśli Jezus zostanie wygnany z naszego świata to ten świat przepadnie? Dlaczego potrzebujemy Jezusa?

Hierarcha mówił o znaczeniu krzyża począwszy od starożytności: od św. Pawła, który uznał krzyż za mądrość i moc Bożą, aż przez nawrócenie św. Augustyna, pokorę św. Franciszka, czy poświęcenie i miłość bliźniego św. Maksymiliana Kolbego. – Także dla współczesnych krzyż powinien być wyraźnym znakiem miłości – dodał.

– Ten temat jest bardzo ważny, dlatego że krzyż jako znak i symbol tożsamości chrześcijańskiej znany przed okresem panowania Konstantyna Wielkiego z momentem ogłoszenia edyktu mediolańskiego zaczął być używany publicznie i tak jest do dnia dzisiejszego – mówił ks. prof. Antoni Dębiński, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

 

Bierecki: Krzyż gwarantem wolności i dobrobytu

Na konferencji gościł też Grzegorz Bierecki, senator wybrany z list PiS, długoletni prezes krajowej SKOK, założyciel i członek Rady Polskiego Instytutu Katolickiego „Sursum corda”, współorganizatora spotkania. – Krzyż obecny w życiu publicznym jest gwarantem naszej wolności, godności człowieka i dobrobytu. Agresywne grupy mniejszościowe nie mogą decydować, jak będzie żyć większość, która chce ochrony symboli religijnych – mówił.

Zdaniem Biereckiego pragnienie obecności symboli religijnych w sferze publicznej jest nieodłącznie związane z wolnością polskiego narodu. – Przecież to 25 lat temu, kiedy Polacy zaczęli sami o sobie decydować, natychmiast w polskich szkołach, szpitalach, zakładach pracy pojawił się krzyż, który został zawieszony także w sali sejmowej – przypomniał polityk.

– Instynktownie odczuwamy, że krzyż, obecny w naszym otoczeniu i życiu publicznym, jest gwarantem naszej wolności, godności człowieka, ale i dobrobytu – mówił dalej Bierecki. – To z podstaw naszej chrześcijańskiej cywilizacji wynika przewaga konkurencyjna naszych przedsiębiorstw – dodał.

„Trzeba przywrócić właściwe regulacje”

Zdaniem Biereckiego, mimo już 25 lat od odzyskania przez Polskę wolności „wielu ludzi jest przedmiotem agresji różnych grup, które uczyniły sobie z atakowania symboli religijnych sposób na funkcjonowanie w życiu publicznym”. – Trzeba to zmienić, trzeba przywrócić właściwe regulacje, tak aby odpowiadały one pragnieniom większości społeczeństwa – stwierdził parlamentarzysta.

– Agresywne grupy mniejszościowe nie mogą przecież decydować, jak będzie żyć większość, która chce ochrony symboli religijnych – powiedział Bierecki. I przypomniał, że w polskich warunkach ta ochrona sprowadza się do pieczy nad takimi symbolami jak krzyż, obrazy Matki Bożej czy różaniec.

Zobacz także

TOK FM

bierecki na kul program

Komentarze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s