Tusk (15.05.2015)

 

Andrzej Duda w Dąbrowie Górniczej: Prezydent musi bronić polskich kopalń

Przemysław Jedlecki, 15.05.2015
http://www.gazeta.tv/plej/19,138764,17924493,video.html?embed=0&autoplay=1
Kilkaset osób przyszło w piątek spotkać się z kandydatem PiS na prezydenta. – Słyszę, że polskie kopalnie są nierentowne, że przynoszą straty. A one wpłacają do budżetu państwa 7 mld zł rocznie. A banki? Zaledwie 4 mld zł, a mamy najwyższe prowizje w Europie – mówił Andrzej Duda.
Spotkanie zorganizowano przez Pałacem Kultury Zagłębia, w centrum miasta. Na placu zebrało się kilkaset osób. Zanim polityk się tu zjawił, można było posłuchać skocznych piosenek śpiewanych przez emerytowanego górnika. „Krzyża wiary nie wolno nam oddać” – rozległy się słowa. Przetrenowano też śpiew urodzinowych życzeń, ponieważ Andrzej Duda w sobotę kończy 43 lata. Drugi raz odśpiewano je na koniec przemówienia kandydata.

„Bogu chwała za takiego kandydata”

Ewa Malik, zagłębiowska posłanka PiS, zanim ten jeszcze przyjechał, mocno go komplementowała. – Bogu chwała za takiego kandydata. Tak mądrego, inteligentnego, odważnego i kulturalnego. Taki kandydat zdarza się raz na 100 lat – mówiła. Zreflektowała się jednak, że mogła się trochę zagalopować. – Oczywiście nic nie ujmując Jarosławowi Kaczyńskiemu – podkreślała.

Sam Andrzej Duda był witany owacjami. – Andrzej Duda, Andrzej Duda, zwyciężymy, zwyciężymy – niosło się po placu.

– Jesteśmy na ostatnim odcinku. Decyduje się, kto będzie prezydentem, kto będzie głową państwa polskiego – mówił Duda.

Mówił też o swojej wizji prezydentury. To musi być osoba, która będzie celebrowała uroczystości państwowe i będzie zapobiegała wszystkim zjawiskom zagrażającym rodzinie, wierze czy wychowaniu dzieci w duchu patriotycznym. Sprzeciwił się też m.in. wykreślaniu z listy szkolnych lektur tych tytułów, na „których się my wychowywaliśmy” i wprowadzeniu „kuchennymi drzwiami” do szkół obcych wartości. Konkrety jednak nie padły.

Musimy odzyskać siłę

Część wystąpienia Andrzej Duda poświęcił też sprawom międzynarodowym. Wypomniał Europie, że po 1945 roku zostawiła Polskę po drugiej stronie „żelaznej kurtyny”.

– Dziś mamy prawo mówić w Unii Europejskiej twardym głosem. Czas skończyć z płynięciem głównym nurtem, jeśli chodzi o politykę zagraniczną. Musimy odzyskać siłę – przekonywał.

Zapowiedział też powołanie Narodowej Rady Rozwoju, do której powoła ekspertów, naukowców, przedsiębiorców i przedstawicieli związków zawodowych. – Chodzi o wspólną pracę nad naprawą gospodarki i systemu podatkowego, tak by stał się przyjazny dla obywateli i przedsiębiorców, tak by tworzenie miejsc pracy było inwestycją, a nie kosztem – mówił Andrzej Duda.

Dekarbonizacja jest sprzeczna z interesem Polski

Atakował też Bronisława Komorowskiego za to, że podpisywał ustawy podnoszące podatki. – Zachowuje się tak, jakby był prezydentem rządzącej partii, a nie ludzi, którzy go wybrali – mówił. Straszył też, że jeżeli w Polsce nic się nie zmieni, to za granicę będą wyjeżdżać kolejne pokolenia, aż kraj się wyludni. – I wtedy nikt nas nie będzie musiał już atakować – mówił.

Na sam koniec wspomniał o górnictwie. – Słyszę, że polskie kopalnie są nierentowne. A one przynoszą do budżetu 7 mld zł rocznie. Z kolei sektor bankowy 4 mld zł, podczas gdy płacimy najwyższe opłaty w Europie. Nie wolno pozwolić na likwidację kopalń. Dekarbonizacja jest sprzeczna z interesem Polski. Mamy go na 200 lat, to gwarantuje nam suwerenność. To kwestia „być albo nie być” polskiego państwa – dodał Duda.

Wszystkie ręce na pokład. Tusk zachęca do głosowania na Komorowskiego. „Nie oceniajmy go przez pryzmat kilku tygodni”

Wszystkie ręce na pokład. Donald Tusk zachęca do głosowania na Komorowskiego.
Wszystkie ręce na pokład. Donald Tusk zachęca do głosowania na Komorowskiego. Fot. Robert Kowalewski / Agencja Gazeta

Ostatni odcinek kampanii prezydenckiej to scenariusz w stylu „wszystkie ręce Platformy Obywatelskiej” na pokład. Po tym, jak urzędującego prezydenta zaczęli bardziej otwarcie popierać czołowi politycy PO, do ich grona dołączył także Donald Tusk.

– Cały czas czuję się współodpowiedzialny za to, co dzieje się w kraju – mówił Donald Tusk na specjalnie zwołanej konferencji w Gdańsku. Szef Rady Europejskiej otwarcie poparł Bronisława Komorowskiego, ale nie udawał, że prezydent nie popełnił w tej kampanii błędów.

– On nie jest człowiekiem zagadką, nie możemy i nie musimy oceniać go przez pryzmat tych kilku tygodnii kampanii. Kandydatem umalowanym, przebierającym się jest się przez kilka tygodni, prezydentem przez całe pięć lat – przekonywał dzienniakrzy.

Były premier często odwoływał się także do całej kadencji, a nie jedynie ostatniego, słabszego okresu Bronisława Komorowskiego. – Jako mądry i dobry człowiek, mądry i dobry ojciec, mądry i dobry przyjaciel przez tepięć lat zyskał Wasze zaufanie. Po prostu teraz być może w kampanii troche je stracił – mówił Tusk, dodajć, że sam zna wiele osób, które bardzo wysoko oceniały prezydenturę Komorowskiego, ale dziś się wahają, bo „kampania ma taki, a nie inny wpływ na naszą wyobraźnię i emocję”.

DONALD TUSK

Proszę wszystkich, zastanówcie się i porównajcie te pięć lat z tym, co może się w Polsce zdarzyć. Zanim dokonacie wybory pomyślcie, o ile ważniejsze jest pieć lat kadencji od tych kilku tygodni kampanii.

Donald Tusk przyznał wprost, że Komorowski nie zawsze potrafił walczyć o swoje. – Nie jest dobrym aktorem – stwierdził.

Szef Rady Europejskiej przypomniał, że kiedyś sam przegrał wybory prezydenckie. – I też byłem wtedy faworytem. Takie jest życie, taka jest demokracja, ale mam nadzieję, że w tym przypadku scenariusz będzie inny niż w moim – dodał. Jego zdaniem, Bronisław Komorowski ma wielką szansę wygrać, ale będzie ciężko. – Jeżeli jest to pojedynek na autentyzm, to wydaje mi się, że Bronisław wygra.

Odpowiadając na pytanie dziennikarza, odniósł się do ostrego i antyunijnego wystąpienia Andrzeja Dudy. Donald Tusk zdradził, że w Brukseli często padają pytania, co dalej z Europą, skoro coraz częściej do władzy dochodzą eurosceptycy. A wygrana w I turze przez PiS nie wyklucza takiego scenariusza także w Polsce.

naTemat.pl

Wybory 2015. Tusk: Komorowski jest dobry, mądry i prostolinijny. Jak walczy o swoje, jest nieporadny. Jak walczy o sprawy najważniejsze – jest bezbłędny

mig15.05.2015
Szef RE Donald Tusk

Szef RE Donald Tusk (fot. TVP Info)

Wybory prezydenckie 2015. Premier Donald Tusk wsparł Bronisława Komorowskiego w kampanii. – Wszyscy widzimy, że prezydent (…) może nie jest najskuteczniej walczącym kandydatem. Bo jako dobry, mądry i prostolinijny człowiek, zawsze miał problem wtedy, kiedy miał walczyć o swoje. Dużo ważniejsze jest to, co robił przez 5 lat jako prezydent niż przez 2 tygodnie jako kandydat – stwierdził były premier.
– Może nie powinienem tego robić, ale uznałem, że powinienem skomentować to, co się dzieje w naszym kraju w kampanii wyborczej, bo czuję się cały czas współodpowiedzialny za to, co w Polsce się dzieje – tak zaczął spotkanie z mediami w Gdańsku Donald Tusk. Były premier, obecnie szef Rady Europejskiej, wsparł mocno Bronisława Komorowskiego, jednocześnie odnosząc się do krytykowanych momentów jego kampanii.

– Mówiąc prosto z mostu i treściwie: znam Bronisława Komorowskiego bardzo długo. I jest dla mnie rzeczą ważną, żeby to, co o nim wiem i myślę, przekazać teraz, gdy walczy o ponowny wybór. Wszyscy widzimy, że Bronisław Komorowski był, jest i mam nadzieję będzie bardzo dobrym prezydentem, ale może nie jest najskuteczniej walczącym kandydatem – stwierdził Tusk. I natychmiast dodał, że chce wytłumaczyć, dlaczego tak jest.

 

Tusk: „Komorowski, jak ma walczyć o siebie, wydaje się zagubiony…”

– Trochę znam się na kampaniach wyborczych i muszę powiedzieć, że prezydent Bronisław Komorowski jako dobry, mądry i prostolinijny człowiek, zawsze miał problem wtedy, kiedy miał walczyć o swoje. Pamiętam, że kiedy walczył o sprawy najważniejsze, był bezbłędny i nigdy się nie wahał, był jednym z najodważniejszych z nas – chwalił Komorowskiego były premier.

– Ale kiedy od czasu do czasu trzeba sprzedać samego siebie, zawalczyć o swoje, a takim czasem jest kampania wyborcza, to wtedy wydaje się niektórym nieporadny i zagubiony, bo chyba tak rzeczywiście jest – dodał. Po tych słowach jednak mocno wsparł prezydenta.

„…ale ważniejsze jest, co robił przez pięć lat”

– Komorowski nie jest człowiekiem zagadką. Nie możemy i nie musimy oceniać go tylko przez pryzmat kampanii. Kandydatem, umalowanym, czasem przebierającym się, jest się kilka tygodni. A prezydentem pięć lat. Chcę powiedzieć, tak od serca, że dużo ważniejsze jest to, co Komorowski robił przez pięć lat jako prezydent. Jako dobry i mądry człowiek, tak jak był i jest dobrym ojcem i dobrym przyjacielem, tak przez pięć lat zyskał wasze zaufanie, a teraz w czasie kampanii być może trochę je traci. Bo jest bardzo dobry w tym, co robi, kiedy robi coś dla Polski, a nie jest taki skuteczny, kiedy musi trochę zagrać, stać się aktorem – mówił Tusk.

Swoją wypowiedź zakończył prośbą „do wszystkich”: – Porównajcie te pięć lat z tym, co się w Polsce może zdarzyć. Porównajcie, o ile ważniejsze jest te pięć lat od dwóch tygodni kampanii.

gazeta.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: